Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αυτοί μου έχουν βγεί πολύ καλοί και οικονομικοί.Εχω 3 στο 360αρι ψυγείο αρκετοί ήσυχοι

 

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f12-pwm-rev2-fan-120mm-p-PER.811355

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη και εμενα θα με ενδιεφεραι μια αλλαγη σε ανεμιστηρες..αυτοι που προταθηκαν https://www.skroutz.gr/s/4947668/Noctua-NF-A14-IndustrialPPC-2000-PWM.htmlδεν εχουν πολυ θορυβο?γιατι βλεπω το dBA ειναι 31.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέει και ο τίτλος τους..."Industrial"

Heavy duty ανεμιστήρες,πετάς μερικούς τέτοιους σε έναν σέρβερ και τον σέρβερ τον κλειδώνεις σε ένα μπουντρούμι.Για home use,μόνο αν τους έχεις συνδέσει στο ανάλογο καλώδιο (uln) που ρίχνει το voltage και κατ επέκταση τις στροφές...

Δέν υπάρχει λόγος να δώσεις τόσα χρήματα για να κουτσουρέψεις εσκεμμένα την απόδοση του ανεμιστήρα,μόνο και μόνο για το χρώμα και το όνομα Noctua.

 

Δές και Akasa Apache.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι  στις 1000 στροφες που τους εχω δεν ακουω τπτ,χωρις καλωδια που να ριχνουν στροφες,Στην ψυκτρα εχω 4 ,που εχουν μεγιστο 3000rpm ,τους εχω στις 800-1000 κ δεν ανεβηκε η θερμοκρασια ποτε πανω απο 40.

Τωρα αν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για ανεμιστηρα, συμφωνω πως οχι,υπαρχουν πολλοι καλοι ανεμιστηρες με τα μισα λεφτα κ λιγοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ψυχτρα θελω να ειναι αθορυβοι και να εχουν καλη ροη αερα..ποιους προτεινετε?ειναι λιγο εκτος θεματος αλλα για να μην ανοιγω καινουργιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ψυχτρα θελω να ειναι αθορυβοι και να εχουν καλη ροη αερα..ποιους προτεινετε?ειναι λιγο εκτος θεματος αλλα για να μην ανοιγω καινουργιο!

ENERMAX :shifty:  :shifty:  :shifty:  Aπο τις καλυτερες ροες σε πληρως αθορυβη λειτουργια...

Y.Γ. μακρυα απο coolermaster σε οτι αφορα coolers...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Y.Γ. μακρυα απο coolermaster σε οτι αφορα coolers...!!!

care to explain ? 

Εχω 5 συνολικα , και οι 2 που βελτιωσαν το airflow και μαλιστα χωρις θορυβο, ειναι απο το προηγουμενο μου κουτι , CM N400. 

Σα να μη τους εχω βαλει στο κουτι ειναι. Αυτος που ακουγεται ειναι ο 200ρης της phanteks μονο, αλλα συντομα θα κανω μια πατεντα.

 

Επισης ο ανεμιστηρας της Alpenfohn Wingboost 2 140mm , ειναι τρομερος... Μεχρι 1000 στροφες δεν ακουσα τιποτα. Πιο μετα δε ξερω αν θα ακουστει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

care to explain ? 

Εχω 5 συνολικα , και οι 2 που βελτιωσαν το airflow και μαλιστα χωρις θορυβο, ειναι απο το προηγουμενο μου κουτι , CM N400. 

Σα να μη τους εχω βαλει στο κουτι ειναι. Αυτος που ακουγεται ειναι ο 200ρης της phanteks μονο, αλλα συντομα θα κανω μια πατεντα.

 

Επισης ο ανεμιστηρας της Alpenfohn Wingboost 2 140mm , ειναι τρομερος... Μεχρι 1000 στροφες δεν ακουσα τιποτα. Πιο μετα δε ξερω αν θα ακουστει.

Tα decibel που εχουν σε σχεση με αλλες εταιριες ειναι παααντα υψηλοτερες!!για το CFM τους δεν εχω να πω τιποτα...εχουν καλη ροη και ψυξη αλλα ξεφευγουν σε ηχο και τιμη σε σχεση με αλλες εταιριες... coolermaster κουτι εχω και ειμαι υπερευχαρηστημενος απο θεμα design ποιοτητας και ψυξης,αλλα ρε παιδια ειλικρινα αλλαξα ολα τα coolers και υσηχασα.. ο αδερφος μου γεμισε με την σειρα sickeflow (αχρηστη εντελως) τον πυργο του...μεσα σε 6 μηνες δεν εχει ουτε ενα απο αυτα τωρα.. οταν στηνω καινουργιους πυργους και πολυ συνηθεις ο κ380(κουταρα της coolermaster στην τιμη του), το front cooler παντα το αφαιρω,και μειωνω στο μισο τον θορυβο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να προτιμήσει κανείς το k380 και όχι το arcadia που είναι σαφώς πιο ευρύχωρο, παίρνει μεγαλύτερες ψύκτρες, είναι ποιοτικότερο και φθηνότερο ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...


Για ποιο λόγο να προτιμήσει κανείς το k380 και όχι το arcadia που είναι σαφώς πιο ευρύχωρο, παίρνει μεγαλύτερες ψύκτρες, είναι ποιοτικότερο και φθηνότερο ; 

πιο ευρυχωρω??? 

https://www.skroutz.gr/comparelists/28?compare=2615071%2C5072522


η τιμη του τωρα ανεβηκε..

το arcadia δεν ειναι window

αν βαλεις και τα μεταφορικα στα ιδια ερχεται  (αλλο που εσυ εισαι απο τον βορρα)

το κ380 ειναι σαφως ποιο ευρυχωρω

κι απο ποιοτητα τα ιδια ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνω το window, τον θορυβώδη ανεμιστήρα που έχει μέσα το coolermaster k380 με το λεντάκι για ομορφιά και την χειρότερη ποιότητα κατασκευής, όταν το arcadia παίρνει ψύκτρες μέχρι 16 εκατοστά σε σχέση με το k380 που παίρνει μέχρι 15,5, δεν χωράει δηλαδή 212 evo που είναι 15,6 εκατοστά και αναγκαστικά πρέπει να έχεις ανοιχτό το καπάκι. Το arcadia παίρνει κάρτες γραφικών μέχρι 40 εκατοστά, το k380 μέχρι 31,66 και φυσικά το arcadia έχει έναν πολύ πιο ποιοτικό ανεμιστήρα, προσφέρει μεγαλύτερη άνεση για cable management και έχει και καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Είναι λοιπόν το k380 καλύτερο ; Για εμένα προσωπικά όχι, είναι πεταμένα λεφτά για το τίποτα. Έχω δει από κοντά και τα δύο, αλλά με το arcadia έπαθα πλάκα, άψογη κατασκευή, τώρα το ότι ανέβηκε η τιμή του είναι ένα μείον. Το k380 το έχει φίλος και κατασκευαστικά δεν λέει τόσο, είναι πο ψεύτικο από το arcadia και λιγότερο ευρύχωρο. Και φυσικά kostas.karras λέω την γνώμη μου, δεν πάω να σε μεταπείσω, το τονίζω αυτό προς αποφυγή παρεξηγήσεων, μιας και τα έχω δει και τα δύο κουτιά από κοντά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδη σοβαρα,οταν πας για budget τεtοιου κουτιου εχεις σκοπο να παρεις και μισο μετρο καρτα γραφικων? για το cooler την εχω πει την γνωμη μου,αλλωστε απο εκει ξεκινησε η συζητηση,,, και γιατι να βαλω την 212evo??? o αδερφος μου το εχει με h100  και ειναι comple,,  και αν θες την γνωμη μου σε αυτες τις τιμες του 50αρικου δεν θα επαιρνα κανενα!!!! υπαρχουν πολυ καλυτερα..  οταν ομως το κ380 ειχε ξεκινησει στα 30-35 δεν ειχε συναγωνιστη και αξιζε!

Επεξ/σία από Kostas.karras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...