Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να και εγω. Σε πρωτη φαση, αλλα ακομα το σκαλιζω :Ρ

 

360αρι κατω, 240αρι πανω, 120αρι πισω.

 

PC.jpg

Fu***ing beast απλά..!!! Mία απορία τον κάνεις χρήση μόνο για gaming.?  Το μόνο που με χαλάει είναι το πάνω ψυγείο που είναι έξω απο το κουτί,είναι που είναι γιγάντιο το κουτί να έχει και αυτό δεν ξέρω δεν μου κάθεται καλά,Δεν θα μπορούσες να βγάλεις το tray για τους σκληρούς και να βάλεις εκεί το ψυγείο.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε συ, δροσιζει λιγο το νερο πριν παει στις καρτες. 

Αντλια -> 2πλο -> CPU -> Μονό -> Καρτες -> 3πλο -> Τανκ και ουτω καθεξης

 

Δυστυχως το ψυγειο δεν μπορω να το βαλω μπροστα, γιατι μετα δεν θα χω που να βαλω τους δισκους. Κατω δεν μπαινουν γιατι ειναι το 360αρι, οποτε μονο πανω. Gaming να σου πω την αληθεια, δεν κανω και πολυ. Σιγουρα παιζω Witcher 3, κανα GTA V και γενικα μεγαλους τιτλους, αλλα στο πολυ χαλαρο. Πιο πολυ browsing κανω :P

Απλα εχω την λοξα και πχ οταν ανοιγω το Photoshop, θελω να ανοιγει αμεσως ή οταν κανω μετατροπη video θελω να την κανει γρηγορα και να μην περιμενω πολυ ωρα :P

 

To μονο που θελω παντως, οταν μπορεσω οικονομικα, να βαλω 2 970 επανω.

 

 

Την υδροψυξη την εχω απο το 2008 μερικα πραγματα, οπως αντλια και το πανω το 240αρι.

 

Αλλα χοντρικα απ οσο θυμαμαι μου ειχαν βγει:

240αρι: ~50€

360αρι + 120αρι μεταχειρισμενα: 70€

CPU Block: 65€ (http://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-supremacy-clean-csq-p-PER.811052)

GPU Blocks: 105€ x 2 (http://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-fc7970-acetal-csq-p-PER.810028)

MCP655 αντλια: ~100€

Koolance QD3 (τα 2 μεταλλικα προς τα κατω): 77€ και τα 4 μερη

XSPC D5 Reservoir: ~65€

 

Τωρα κατι ρακορ και τετοια, ουτε θυμαμαι ποσο τα ειχα παρει, το πολυ κανα 5€ το ενα.

 

Και μολις καταλαβα οτι εχω δωσει πανω απο 650€ για την υδροψυξη και ξενερωσα :Ρ

 

Το κουτι παντως, το ειχε προσφορα το e-shop και το ειχα τσιμπησει στα 100€!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε συ, δροσιζει λιγο το νερο πριν παει στις καρτες. 

Αντλια -> 2πλο -> CPU -> Μονό -> Καρτες -> 3πλο -> Τανκ και ουτω καθεξης

 

ok έτσι ναι, τα είχα στο μυαλό μου ανάποδα

 

ίσως αν την έκανες

Αντλια -> 2πλο -> CPU -> 3πλο -> Καρτες -> Μονό  -> να κέρδιζες κάτι παραπάνω στις κάρτες

 

γιατί έχεις νερό στο τανκ που περνάει από ψυγείο πριν πάει σε ζέστη οπότε ο cpu πάλι κρύο νεράκι θα έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν εχει αδικο, αλλα το μονο στον επεξεργαστη ειναι υπεραρκετο! Το πολυ να πρεπει να διαχειριστει 150W. Απο την αλλη, οι καρτες βγαζουν η καθεμια τουλαχιστον 250W (μην πω και 300W), οποτε παει στα 500W. Γι αυτο εχω 3πλο και 2πλο σε σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok έτσι ναι, τα είχα στο μυαλό μου ανάποδα

 

ίσως αν την έκανες

Αντλια -> 2πλο -> CPU -> 3πλο -> Καρτες -> Μονό -> να κέρδιζες κάτι παραπάνω στις κάρτες

 

γιατί έχεις νερό στο τανκ που περνάει από ψυγείο πριν πάει σε ζέστη οπότε ο cpu πάλι κρύο νεράκι θα έχει

Αν και ίσως δεν είναι το μέρος για αυτή την συζήτηση θα αναφέρω απλώς ότι δεν έχει κάποιο θέμα. Η θερμοκρασία στο κύκλωμα μέσα σε 2-3 λεπτά στρώνει με την ροή. Πχ έχω ένα sensor μετά απο τριπλό (αρχη) και ένα στο τέλος μετά απο διπλό η διαφορά θερμοκρασίας στην χειρότερη 0.1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ίσως δεν είναι το μέρος για αυτή την συζήτηση θα αναφέρω απλώς ότι δεν έχει κάποιο θέμα. Η θερμοκρασία στο κύκλωμα μέσα σε 2-3 λεπτά στρώνει με την ροή. Πχ έχω ένα sensor μετά απο τριπλό (αρχη) και ένα στο τέλος μετά απο διπλό η διαφορά θερμοκρασίας στην χειρότερη 0.1.

 

A, τοσο μικρη διαφορα; Χμμμ. Θα πειραματιστω τοτε! 

 

zmok, τι χαρακτηριστικα εχει ο υπολογιστης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντα ειμαστε :Ρ το ROG front base, που το καβατζωσες;

 

χαχαχα. καλα το ειπες. το τσιμπησα σε προσφορα. κατω απο μιση τιμη. μια χαρα κανει την δουλεια του αλλα 70 ευρω δεν αξιζει. πιστευω κατι παρομοιο σε πιο φτηνο αξιζει. ειναι μεγαλη υποθεση το fan controller. να σημειωθει οτι το συγκεκριμενο πρεπει να εχεις asus ROG μητρικες για να το καρφωσεις.

 

mike δυστυχως δεν τα εβαλα ακομη. πιστευω τον επομενο μηνα πρωτα ο Θεος θα τα βαλω. no money no honey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ίσως δεν είναι το μέρος για αυτή την συζήτηση θα αναφέρω απλώς ότι δεν έχει κάποιο θέμα. Η θερμοκρασία στο κύκλωμα μέσα σε 2-3 λεπτά στρώνει με την ροή. Πχ έχω ένα sensor μετά απο τριπλό (αρχη) και ένα στο τέλος μετά απο διπλό η διαφορά θερμοκρασίας στην χειρότερη 0.1.

 

αν δεν έχεις πολύ ζεστά σημεία ναι

παλιά που μέτραγα ένα δικό μου κύκλωμα αρχή με τέλος είχε διαφορά αρκετή κιόλας βέβαια πάλι στον cpu είχα tec πάνω οπότε έτρωγε 80-100 βαθμούς το block συνέχεια άσχετα το load που είχε ο cpu !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα. καλα το ειπες. το τσιμπησα σε προσφορα. κατω απο μιση τιμη. μια χαρα κανει την δουλεια του αλλα 70 ευρω δεν αξιζει. πιστευω κατι παρομοιο σε πιο φτηνο αξιζει. ειναι μεγαλη υποθεση το fan controller. να σημειωθει οτι το συγκεκριμενο πρεπει να εχεις asus ROG μητρικες για να το καρφωσεις.

 

mike δυστυχως δεν τα εβαλα ακομη. πιστευω τον επομενο μηνα πρωτα ο Θεος θα τα βαλω. no money no honey

χαχα οκ απλα σε ρωτησα για να δω αν τα δοκιμασες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My precious!

Το προηγούμενο κουτί ήταν το CoolerMaster 430 Elite.

Μπροστά στο Luxe είναι νάνος!

Τεραστιοι χώροι, Ssd στην πίσω πλευρά, modular, cable management.

Το συστήνω με κλειστά τα μάτια!

 

Επίσης εύκολα κάνεις push/pull setup

με διπλό ψυγείο όπως της Corsair H100i.

Edit: Μετέφερα το ψυγείο και κάθεται πάνω από το κουτί και κάτω από το φίλτρο, και οι ανεμιστήρες εντός κουτιού :)

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...