Προς το περιεχόμενο

PIPO Smart S2 8" Android 4.1.1 με 89 ευρώ!


timekeeper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάζουν φορτιστή με ρεύμα 2Α και όχι 1Α διότι οι μπαταρίες είναι μεγάλης χωρητικότητας και στο 1Α αργεί πιο πολύ η φόρτιση. Αν ξεχάσουμε τον παράγοντα χρόνου, η φόρτιση στο 1Α κάνει πιο σωστή φόρτιση.

Το θέμα είναι που βρίσκεις φορτιστή 1Α με μικρό στρογγυλό βύσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλώδιο θα υπάρχει στην συσκευεή φαντάζομαι όπως και στο pipo s1.

είναι αποσπώμενο με θύρα usb από την μία μερια και στρογγυλό από την άλλη ,επομένως μπαίνει σε κάθε συμβατό φορτιστή

 

συμφωνώ και εγώ ,όσο πιο αργή φόρτηση τόσο καλύτερο για την μπαταρία.

Και από θύρα usb υπολογιστή (0,5A) έχω φορτίσει το s1 μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν το καλώδιο είναι αποσπώμενο, πάντως σε μένα το είχαν ξεχάσει. Είχε USB καλώδιο, τον adapter από κινέζικη πρίζα σε ευρωπαΐκή, άλλα φορτιστή όχι.

Για όποιον τυχόν ψάχνει πάντως, βρήκα και πήρα αυτό

http://shop-e.gr/pals/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%AA%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE%91/%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%80%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD/%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-minwa-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B1-5v-2a

Edit: Άκυρο, τα βύσματα αυτά δεν δουλεύουν. Δείχνει ότι φορτίζει αλλά στην πραγματικότητα δεν φορτίζει όπως πρέπει... Φορτιστές όπως ο παραπάνω (και οι περισσότεροι που θα βρείτε στην Ελλάδα στο εμπόριο) έχουν βύσμα DC 2mm που είναι το παλιό μικρό του Nokia. Το Pipo S2 θέλει 2.5mm, θα το βρείτε σχετικά εύκολα σε ebay, amazon κτλ.

Επεξ/σία από art27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες πήρα λίγο απο την αδερφή μου το tablet και παρατήρησα οτι η οθόνη, ειδικά με άσπρο background, είναι πολύ grainy. Σαν να έχει matte screen protector πάνω, αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει τίποτα πάνω. Αυτό το σκληρό protector που έβαζε το banggood το έχω βγάλει.

 

Εμένα μου βαράει πολύ άσχημα στο μάτι αυτό το πράγμα, σε συνδιασμό με την ανάλυση που είναι οριακή για 8", δυσκολεύει στην ανάγνωση πολλές φορές.

 

Το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό ή είναι μόνο το δικό μου tablet έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, μόνο κακό μπορείς να κάνεις. Το πρόβλημα οφείλεται στο ότι η συγκεκριμένη οθόνη έχει σχετικά χαμηλό fill-ratio, οπότε το διάκενο μεταξύ των pixels γίνεται μάλλον εμφανές. Δεν είναι και τίποτα το τραγικό πάντως.

Αφού είναι της αδερφής σου και δε σου έκανε αυτή πρώτη παράπονα, όσο λιγότερο το σχολιάζεις, τόσο καλύτερα.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρει κανείς κάποιο φθηνό USB 3g stick που να δουλεύει σίγουρα με το S2;

το k3565z της vodafon που ειναι  zte το εχω και δουλευει τελεια!!!! πολλα αλλα  δουλευουνε  βλεπει σχεδον τα παντα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο tablet αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις. Μπορώ να συνδέσω απευθείας στην USB θύρα που έχει έναν σκληρό δίσκο 500GB ή έστω ένα USB stick;

Επίσης όλοι εσείς που το έχετε πάρει, αξίζει γενικά; Υπερθερμαίνετε; Τρέχει καλά μετά από αρκετή ώρα χρήσης;

edit: Η θύρα HDMI είναι κανονική ή mini-HDMI; Τα ηχεία ακούγονται δυνατά-καθαρά; Τελικά έχετε πρόβλημα με την επαφή του αντάπτορα του φορτιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συνδέσει 320GB χωρίς τροφοδοσία, 500GB με τροφοδοσία, και φλασακι 16GB, όλα χωρίς κανένα πρόβλημα. Βέβαια στον σκληρό χωρίς τροφοδοσία πρέπει να υπολογίσεις ότι θα σου τρώει τη μπαταρία αρκετά. Το χρησιμοποιώ και σαν media player και παίζει κανονικότατα HD video. H θύρα είναι mini- HDMI. Το ηχειάκι του δεν είναι πολύ καλό, σε μεγάλη ένταση τρίζει λίγο, σε κανονική είναι καθαρό αλλά του λείπουν τα μπάσα, + ότι είναι στο πίσω μέρος και μπορεί να το σκεπάζεις κατά λάθος όταν το κρατάς. Του πέρασα και μια Custom rom και πετάει. Μετά από 6 περίπου μήνες χρήσης είμαι πολύ ευχαριστημένος με μπαταρία και σταθερότητα και δεν είχα ποτέ προβλήματα με υπερθέρμανση η με επαφή φορτιστή. Το συστήνω ανεπιφύλακτα και ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Με ενδιέφερε κυρίως να μπορώ να συνδέω σκληρό δίσκο. Custom ROM δε ξέρω πως περνάνε αλλά φαντάζομαι με τον ίδιο τρόπο που κάνεις αναβάθμιση(όπως εδώ http://www.insomnia.gr/topic/466778-pipo-smart-s2-8-android-411-%CE%BC%CE%B5-89-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E/page-30 #436). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

το καλώδιο θα υπάρχει στην συσκευεή φαντάζομαι όπως και στο pipo s1.

είναι αποσπώμενο με θύρα usb από την μία μερια και στρογγυλό από την άλλη ,επομένως μπαίνει σε κάθε συμβατό φορτιστή

 

συμφωνώ και εγώ ,όσο πιο αργή φόρτηση τόσο καλύτερο για την μπαταρία.

Και από θύρα usb υπολογιστή (0,5A) έχω φορτίσει το s1 μια χαρά

 

Ρε παιδια εμενα μου ηρθε σημερα το s2(3g) με charger(απλα μετασχηματιστη διχως καλωδιο) και ενα καλωδιο usb(αυτο για συνδεση με pc). Το charger εχει usb υποδοχη. Οταν παω να το φορτισω ομως,δεν φορτιζει.. Το πρασινο φωτακι του φορτωτη παντως αναβει.. Μηπως χρειαζομαι κατι τετοιο www.ebay.co.uk/itm/5V-2A-USB-Cable-Lead-Charger-Pipo-S2-Android-Tablet-PC-/400365526947 ; 'H ειναι προβληματικη η μπαταρια;

Επισης οταν το συνδεω στο pc παλι δεν φορτιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...