Προς το περιεχόμενο

Forthnet Fast Forward: VDSL έως και 50mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βάλει και εγώ VDSL στο ηράκλειο κρήτης,κόμβος κνωσού,αποτελέσματα mtorrent που κατέβασα για πλακα μια ταινία... αυτή είναι μια στιγμιαία ταχύτητα αλλα κατέβαζα από 4.6 έως 5.1 σταθερά,βεβαια να σημειώσω πως παίζει τεράστιο ρολο το πως θα συνδέσεις τις λοιπές συσκευές και φίλτρα πάνω  στην γραμμή,μια λάθος συνδεσμολογία που cha κάνει, μου κλειδώνω στα 4000/35000 περίπου,έκατσα και τα "φτιαξα" μερακλίδικα και όλα ok!

 

Πες μας και τι/πως έφτιαξες "μερακλίδικα" για να βοηθήσεις και τους υπόλοιπους που σε διαβάζουν, και πιθανώς η λύση που έδωσες να μπορεί να δουλέψει και για αυτούς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ας αναμένουμε την forthnet... για να δούμε τι θα κάνει και η HOL. Όσο περισσότεροι...τόσο το καλύτερο για εμάς.

 

 

http://www.detective-zakynthinos.net/Detectives-Private-Investigators.asp?Code=003346

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Tηλεφώνησα χθες στο ΑΚ (Πεντέλης) και μετά από πολλές προσπάθειες μίλησα με υπάλληλο η οποία μου είπε ότι πουλάνε ότι τους ανακοινώνεται και δεν γνωριζουν τίποτε από σχεδιασμό, προγραμματισμό και εφαρμογή (!!!).

στο adslgr από ότι πήρε το μάτι μου ήταν από info του oteshop Βριλησσίων...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο adslgr από ότι πήρε το μάτι μου ήταν από info του oteshop Βριλησσίων...

 

 

Ξαναδιαβάζοντας πάλι αυτό που έγραψα, διαπίστωσα ότι, ενδεχομένως, δεν έδωσα σωστή περιγραφή, αφού εννοούσα το ΑΚ Χαλανδρίου, στη Λ. Πεντέλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ah καλά στο Χαλάνδρι είναι άγνωστο τελείως, μόνο οι περιοχές που καλύπτονται από το ΑΚ Πεντέλης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πολοι εκθιαζουν τον ΟΤΕ , ο οποιος σαν εταιρεια οτι εχει καταφερει το εχει κανει με δεκαετιες μονοπολιο , κρατικες ενισχυσεις κλπ.

Ειναι γεγονος οτι εχει τις καλυτερες υπηρεσιες , τα καλυτερα pings κλπ , αλλα ολα αυτα εχουν γινει με τα δικα μας λεφτα και τρομερες υπερτιμολογησεις , δεν ξεχνω ποτε την εποχη που εδινα 33+33+33 παγιο ΤΟΝ ΜΗΝΑ για isdn+adsl384+συνδεση(και οποιος εχει γνωρισει εργαζομενο απο εκει μεσα μπορει ευκολα να μαθει πως γινοντουσαν η δουλειες εκει προ κρισης , "outsourcing" με υπερογκα ποσα σε "εργολαβους συνεργατες" κλπ).

Η αληθεια ειναι μια , αν θες το καλυτερο βαζεις ΟΤΕ  , ολα τα υπολοιπα ειναι συμβιβασμος λογο κυριως της χαμηλοτερης τιμης , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολα ειναι ροδινα με τον ΟΤΕ.

Σαν κατοικος Τερψιθεας/Ελληνικου , γνωριζω οτι ενω η περιοχη ηταν στο πιλοτικο vdsl εξαρχης και εχουν περαστει οπτικες εδω και 2 χρονια τουλαχιστον , μολις προσφατα καποια καφαο (περιπου τα μισα) αρχισαν να παρεχουν την υπηρεσια ,βεβαια απο φιλους που εβαλαν προσφατα μπορω να πω οτι ολοι εχουν Attainable 60+ τουλαχιστον και τα pings με fastpath ειναι πραγματικα απιστευτα για τα ελληνικα δεδομενα ( 10-12 google ,50-90 σε games οπως ΗοΝ , CoD και γενικα ευρωπαικους servers στο steam), αλλα και παλι δεν ειναι διαθεσιμο το vdsl σε ολη την περιοχη ακομα ισως λογο μικρης ζητησης , υπαρχει φιλος που σε αποσταση μισου τετραγωνου απο αλλον που εχει 50αρα οτε δεν μπορει να βαλει γιατι "δεν ειναι διαθεσιμο ακομα" στην καρδια της τερψιθεας ενω περιμετρικα εχουν αρκετοι γνωστοι.

Και σε τελικη αναλυση αν ηταν μαγκες εκει στον ΟΤΕ θα ειχανε αναβαθμησει το δικτυο τους σε περιοχες οπως το ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ με τεραστιο πληθυσμο οπου παιζουνε ξυλο για 2-4 Mbps , αλλα μαλον αλλου πηγαινανε τα λεφτα τοσα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το...
 

Η αληθεια ειναι μια , αν θες το καλυτερο βαζεις ΟΤΕ  , ολα τα υπολοιπα ειναι συμβιβασμος λογο κυριως της χαμηλοτερης τιμης 

 

...ισχύει μόνο σε συγκεκριμένες απειροελάχιστες περιοχές εντός μεγάλων αστικών κέντρων, καθότι έξω από αυτές το μόνο που αλλάζει, είναι ο παραφουσκωμένος λογαριασμός και τίποτα άλλο! Το γράφεις κι ο ίδιος σου (με άλλα λόγια) στη συνέχεια.
Εγώ πχ ό,τι και να βάλω, ταχύτητα πάνω από 11-12mbps δε θα'χω, ακόμη και με τον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το...

 

...ισχύει μόνο σε συγκεκριμένες απειροελάχιστες περιοχές εντός μεγάλων αστικών κέντρων, καθότι έξω από αυτές το μόνο που αλλάζει, είναι ο παραφουσκωμένος λογαριασμός και τίποτα άλλο! Το γράφεις κι ο ίδιος σου (με άλλα λόγια) στη συνέχεια.

Εγώ πχ ό,τι και να βάλω, ταχύτητα πάνω από 11mbps δε θα'χω, ακόμη και με τον ΟΤΕ.

 

Αν εισαι gamer ο ΟΤΕ εχει πολυ καλυτερα pings τουλαχιστον στην Αθηνα και ειναι μονοδρομος , για επαρχια δεν μπορω να μιλησω αλλα για να ειμαστε ρεαλιστες , αν ΔΕΝ εισαι gamer δεν υπαρχει λογος να βαλεις οτε και γενικα αν δεν χρειαζεσαι το upload δεν βλεπω και τον λογο να βαλεις vdsl (για τον μεσο ελληνα μιλαω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η forthnet πάντως ακόμα να φέρει vdsl στην περιοχή μου, ενώ ΟΤΕ, hol διαθέτουν κανονικά

 

Να δω πότε θα αξιωθουν

Αν εισαι gamer ο ΟΤΕ εχει πολυ καλυτερα pings τουλαχιστον στην Αθηνα και ειναι μονοδρομος , για επαρχια δεν μπορω να μιλησω αλλα για να ειμαστε ρεαλιστες , αν ΔΕΝ εισαι gamer δεν υπαρχει λογος να βαλεις οτε και γενικα αν δεν χρειαζεσαι το upload δεν βλεπω και τον λογο να βαλεις vdsl (για τον μεσο ελληνα μιλαω).

Σιγά που θέλει ο gamer ταχύτητα vdsl, και με 2αρα μια χαρά είναι εφόσον έχει καλό ping

 

Στην Ελλάδα συγκεκριμένα vdsl χρειάζεται ο τζαμπατζής σκουπιδιαρης που κατεβάζει οτιδήποτε βρει μπροστά του

 

Και αν σε ένα σπίτι υπάρχει πάνω από ένας τέτοιος επιβάλλεται

 

Όλοι οι άλλοι (ακόμα και οι περισσότερες επιχειρήσεις) μια χαρά είναι με 2αρα και σε υπηρεσίες τύπου netlix που έχει νόημα μια τόσο γρήγορη σύνδεση δεν αναφέρομαι γιατί πρακτικά δεν έχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και σε τελικη αναλυση αν ηταν μαγκες εκει στον ΟΤΕ θα ειχανε αναβαθμησει το δικτυο τους σε περιοχες οπως το ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ με τεραστιο πληθυσμο οπου παιζουνε ξυλο για 2-4 Mbps , αλλα μαλον αλλου πηγαινανε τα λεφτα τοσα χρονια.

ήταν μάγκες, αλλά ο δήμαρχος Περιστερίου ζήταγε παραπάνω ανταλλάγματα για να τους αφήσουν να σκάψουν οπότε του έριξαν άκυρο κι έφυγαν...

Η forthnet πάντως ακόμα να φέρει vdsl στην περιοχή μου, ενώ ΟΤΕ, hol διαθέτουν κανονικά

λογικά κι η Wind, υπομονή αν προχωρήσει τελείως η εξαγορά θα δίνει μέσω Wind :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να κάνω κανα συνδυασμό με το λογαριασμό του κινητού μιας και την έχω τη wind στις διαπραγματεύσεις και όπως κάποτε σας είχα υποσχεθεί να το βάλω ΤΣΑΜΠΑ :P

 

Επίσης τώρα που θα γίνουν wind ελπίζω να στρώσει λίγο και η εξυπηρέτηση τους γιατί είναι τα ζώα μου αργά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η forthnet πάντως ακόμα να φέρει vdsl στην περιοχή μου, ενώ ΟΤΕ, hol διαθέτουν κανονικά

 

Να δω πότε θα αξιωθουν

Σιγά που θέλει ο gamer ταχύτητα vdsl, και με 2αρα μια χαρά είναι εφόσον έχει καλό ping

 

Στην Ελλάδα συγκεκριμένα vdsl χρειάζεται ο τζαμπατζής σκουπιδιαρης που κατεβάζει οτιδήποτε βρει μπροστά του

 

Και αν σε ένα σπίτι υπάρχει πάνω από ένας τέτοιος επιβάλλεται

 

Όλοι οι άλλοι (ακόμα και οι περισσότερες επιχειρήσεις) μια χαρά είναι με 2αρα και σε υπηρεσίες τύπου netlix που έχει νόημα μια τόσο γρήγορη σύνδεση δεν αναφέρομαι γιατί πρακτικά δεν έχουμε

 

Το ιδιο πραγμα λεμε , δεν ειπα πως θελει vdsl ο gamer , ισως σε μπερδεψε η διατυπωση μου .

Οσο για το περιστερι thresh δεν τα γνωριζω αυτα αλλα η κατασταση ειναι τριτοκοσμικη απ'οσο ξερω σε οτι εχει να κανει με την τηλεφωνια και δεν μπορω να φανταστω οτι ειναι ευθυνη μονο ενος δημαρχου η του δημοτικου συμβουλιου και ειναι κριμα τοσος κοσμος να μην εχει προσβαση σε σωστο ιντερνετ μεσα στην αθηνα , βεβαια τετοια περιοδο που διανυουμε το ιντερνετ μας μαρανε ? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

από άλλο topic

 

επειδη εγιναν παραπονα και γραπτως και face to face πλεον του τυπου φαινεται πως δε του καιγεται ΚΑΡΦΙ. δεν αφηνει κανεναν να σκαψει λεει αν δεν αφησει μετα τους δρομους κουκλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο ο δήμαρχος Περιστερίου που δεν έδωσε την απαιτούμενη άδεια απαιτώντας αντισταθμιστικά οφέλη.

Το όδιο ακριβώς συνέβη και με το δήμαρχο Αμαρουσίου, πέρυσι τέτοια εποχή, όταν επεκτάθηκε το νέο δίκτυο του ΟΤΕ στους τέως δήμους Φιλοθέης και Ψυχικού και σε μικρό τμήμα του δήμου Αμαρουσίου που είναι γειτονικό με τις προηγούμενες περιοχές και εξυπηρετείται από το ΑΚ Χαλανδρίου.

 

Είχα ρωτήσει τότε τα συνεργεία γιατί δεν καλύπτουν και το μικρό τμήμα της Ν. Φιλοθέης και επιβεαίωσαν ότι ο δήμαρχος δεν έδωσε την άδεια. Όταν τελείωσαν τα έργα στη Φιλοθέη και Ψυχικό, δόθηκε η άδεια και ο εργολάβος του ΟΤΕ κάλυψε, καθυστερημένα, και εκείνη την περιοχή.

 

ΥΓ

Επειδή παρακολούθησα πολύ προσεκτικά το θέμα του νέου δικτύου της Γλυφάδας τόσο του ΑΚ Αγ. Κων/νου όσο και της Τερψιθέας (έχω αποτυπώσει τις θέσεις όλων των καμπινών), το έργο ολοκληρώθηκε περί το τέλος του καλοκαιριού του 2012 και ακολούθησε η ηλεκτροδότηση που παίρνει μεν χρόνο αλλά δεν φαίνεται σαν έργο. Τελικά, μετά την έγκριση του τιμολογίου του ΟΤΕ από την ΕΕΤΤ, δόθηκε το δίκτυο σε εκμετάλλευση στα μέσα ΙΟΥΝ 2013. Στην ιστοσελίδα hyperion της ΕΕΤΤ θα δεις αρκετές καρφίτσες με πράσινο χρώμα (ανοικτό και σκούρο για τις δύο ταχύτητες) πάνω από τη Λ. Βουλιαγμένης μέχρι και το τέλος του ρυμοτομικού σχεδίου στην Κ. Αθανάτου κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης τώρα που θα γίνουν wind ελπίζω να στρώσει λίγο και η εξυπηρέτηση τους γιατί είναι τα ζώα μου αργά

 

ναι περιμέντε με το ZTE που αυτοκτονεί κάθε 10 λεπτά να στρώσει κάτι... μόνο θετικά δεν την βλέπω την εξαγορά απο την wind... :cry:

 

η forthnet πάντως εχει και εξυπηρέτηση μέσα και απο το forum του adslgr για adsl και vdsl

 

edit:

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...