Προς το περιεχόμενο

Forthnet Fast Forward: VDSL έως και 50mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καμία σχέση μάλλον. Σε γνωστό μου στο περιστέρι ήταν διαθέσιμο VDSL από τη Forthnet και δεν ήταν από τον ΟΤΕ, οπότε μάλλον μόνη της το δίνει το VDSL .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση μάλλον. Σε γνωστό μου στο περιστέρι ήταν διαθέσιμο VDSL από τη Forthnet και δεν ήταν από τον ΟΤΕ, οπότε μάλλον μόνη της το δίνει το VDSL .

 

Το vdsl που πουλάει η 4νετ κα οι υπόλοιποι εναλλακτικοί, σε συνδρομητές μέχρι 800-1000μ από το ΑΚ, είναι μέσω του παλιού χάλκινου δικτύου ενώ ο ΟΤΕ δίνει ΜΟΝΟ μέσω του νέου δικτύου που έχει φτιάξει σε ορισμένες περιοχές με τις νέες καμπίνες (ΚΑΦΑΟΥ) που συνδέονται με οπτική με το ΑΚ.

 

Επομένως, αυτός που παίρνει vdsl από τον ΟΤΕ παίρνει από το ΚΑΦΑΟΥ της γειτονιάς του, δηλαδή σε απόσταση το πολύ 150μ από το χώρο του, χωρίς απώλειες λόγω απόστασης, ενώ αυτός που παίρνει το πακέτο των εναλλακτικών πρέπει να γνωρίζει από την αρχή ότι δεν θα πλησιάζει καθόλου την ονομαστική ταχύτητα που αγοράζει.

 

ΥΓ Περιμένω και εγώ να δω τι θα κάνει η 4νετ, στην οποία είμαι πάνω από 7 χρόνια, και όταν ενεργοποιηθεί η περιοχή μου, όπου ήδη έχει ολοκληρωθεί η επέκταση του νέου δικτύου, επανέρχομαι στον ΟΤΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

o OTE δίνει vdsl από καμπίνες στις αρχικές περιοχές που ολοκληρώθηκαν και στις υπόλοιπες δίνει από Α/Κ μέχρι να γίνουν/τελειώσουν κι εκεί τα εργά και πάρει το οκ από την ΕΕΤΤ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχω βάλει και εγώ VDSL στο ηράκλειο κρήτης,κόμβος κνωσού,αποτελέσματα mtorrent που κατέβασα για πλακα μια ταινία... αυτή είναι μια στιγμιαία ταχύτητα αλλα κατέβαζα από 4.6 έως 5.1 σταθερά,βεβαια να σημειώσω πως παίζει τεράστιο ρολο το πως θα συνδέσεις τις λοιπές συσκευές και φίλτρα πάνω  στην γραμμή,μια λάθος συνδεσμολογία που cha κάνει, μου κλειδώνω στα 4000/35000 περίπου,έκατσα και τα "φτιαξα" μερακλίδικα και όλα ok!

post-38255-0-87692200-1358949425_thumb.jpg

post-38255-0-06702300-1358949432_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει και εγώ VDSL στο ηράκλειο κρήτης,κόμβος κνωσού,αποτελέσματα mtorrent που κατέβασα για πλακα μια ταινία... αυτή είναι μια στιγμιαία ταχύτητα αλλα κατέβαζα από 4.6 έως 5.1 σταθερά,βεβαια να σημειώσω πως παίζει τεράστιο ρολο το πως θα συνδέσεις τις λοιπές συσκευές και φίλτρα πάνω  στην γραμμή,μια λάθος συνδεσμολογία που cha κάνει, μου κλειδώνω στα 4000/35000 περίπου,έκατσα και τα "φτιαξα" μερακλίδικα και όλα ok!

πολυ καλή ταχύτητα, αλλα έχεις ποστάρει στην είδηση για την vdsl... έχω ανοίξει ένα topic εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/470610-forthnet-vdsl-speedtest-%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82/

 

αν θέλεις ξαναπόσταρε το εκεί να μαζευόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ερευνώντας τη διαθεσιμότητα vdsl από τη 4νετ, έχω βάλει μια ερώτηση ΕΔΩ και θα ήθελα απαντήσεις από όσους γνωρίζουν εάν διαθέτει vdsl μόνον από ΑΚ, όπως έχει ανακοινώσει ή και από KV του ΟΤΕ στις περιοχές που αυτός δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρέσει που λέγαμε ότι με το VDSL θα πιάνουμε τις ονομαστικές ταχύτητες, τελικά οι Ελληνικές εταιρείες τα κατάφεραν :-(

 

μα υπάρχει πολύς κόσμος με VDSL που πιάνει την ονομαστική ταχύτητα... της ADSL :P :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μαρέσει που λέγαμε ότι με το VDSL θα πιάνουμε τις ονομαστικές ταχύτητες, τελικά οι Ελληνικές εταιρείες τα κατάφεραν :-(

βρες μου 1 άτομο που να έχει vdsl μέσω FTTC (δλδ από ΚΑΦΑΟΥ κι όχι από Α/Κ) και δεν πιάνει τις ονομαστικές ταχύτητες συγχρονισμού (όχι λόγω προβλήματος στο σπίτι του) και θα σου πληρώσω 1 χρόνο vdsl...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες μου 1 άτομο που να έχει vdsl μέσω FTTC (δλδ από ΚΑΦΑΟΥ κι όχι από Α/Κ) και δεν πιάνει τις ονομαστικές ταχύτητες συγχρονισμού (όχι λόγω προβλήματος στο σπίτι του) και θα σου πληρώσω 1 χρόνο vdsl...

 

Συμφωνώ με αυτό που λες, το σχόλιο μου αφορά γιατί οι εταιρείες διαθέτουν VDSL μαιμού απλά για να τα αρπάξουν χωρίς τις κατάλληλες υποδομές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες μου 1 άτομο που να έχει vdsl μέσω FTTC (δλδ από ΚΑΦΑΟΥ κι όχι από Α/Κ) και δεν πιάνει τις ονομαστικές ταχύτητες συγχρονισμού (όχι λόγω προβλήματος στο σπίτι του) και θα σου πληρώσω 1 χρόνο vdsl...

 

 

Πολύ σωστή τοποθέτηση και συμφωνώ απόλυτα.

 

Έλα, όμως, που η πορεία ενεργοποίησης του νέου δικτύου του ΟΤΕ έχει κολλήσει από τις 26/11 στις λίγες περιοχές του προγράμματος που είχε εγκρίνει η ΕΕΤΤ και, ενώ οι περιοχές με ολοκληρωμένο νέο δίκτυο καθημερινά αυξάνονται, δεν βλέπουμε καμία ανακοίνωση για την ενεργοποίηση του vdsl και σ' αυτές τις περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι αλλά οι εταιρίες πληροφορούν ότι από μια απόσταση και πάνω δεν θα παίζει όπως πρέπει, τουλάχιστον κάποιες...

 

κάπου πήρε το μάτι μου ότι τελικά δεν είχαν τελειώσει οι εργασίες πχ στη Γλυφάδα...

 

για εμάς εδώ Πεντέλη/Μελίσσια/Βριλήσσια ακούστηκε για Μάιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και σε άλλο topic, η τεχνική υπηρεσία της 4νετ απάντησε σήμερα ότι δίνουν μόνο από ΑΚ και σε απόσταση 700-800μ, και ότι δεν γνωρίζουν εάν και πότε θα αποδεχτεί τη χονδρική του ΟΤΕ στο θέμα αυτό.

 

Σε ότι αφορά στη Γλυφάδα, σωστά θυμάσαι ότι κάποιος από την Άνω Γλυφάδα, δηλαδή περιοχή που πραγματικά υποφέρει από το ΑΚ που βρίσκεται στα όρια με το Ελληνικό (!!!), είπε ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση των νέων καμπίνων με τις κολώνες της ΔΕΗ, για να μην πληρώνει ο ΟΤΕ από τώρα (!!!), αλλά όσους τεχνικούς έχω ρωτήσει και εκεί και στη Φιλοθέη μου απαντούν ότι οι καμπίνες είναι πλήρως συνδεδεμένες και εάν ο ΟΤΕ αποφασίσει, μπορεί να δώσει.

 

Τηλεφώνησα χθες στο ΑΚ (Πεντέλης) και μετά από πολλές προσπάθειες μίλησα με υπάλληλο η οποία μου είπε ότι πουλάνε ότι τους ανακοινώνεται και δεν γνωριζουν τίποτε από σχεδιασμό, προγραμματισμό και εφαρμογή (!!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...