Προς το περιεχόμενο

Forthnet Fast Forward: VDSL έως και 50mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι σε όλα τα παραπάνω. Ο ΟΤΕ και μόνο ΟΤΕ θα έχει FTTC. Απ΄ όσα έχω διαβάσει σχετικά με το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ θα δαπανήσει 150 εκατ. ευρώ για την κατασκευή FTTC. Έχει ξεκινήσει μάλιστα σε μερικές περιοχές είδη η αντικατάσταση των κατανεμητών, πλέον κατανεμητής με κέντρο θα ενώνεται με οπτική ίνα και όχι με χαλκό όπως παλιά και απο τον κατανεμητή στον καταναλωτή με χαλκό και φυσικά δεν θα παίζει ρόλο η απόσταση που θα έχει ο καταναλωτής απο το κέντρο. Επίσης δεν είναι πλέον υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να νοικιάζει γραμμές σε άλλους παρόχους γιατί το δίκτυο που κατασκευάζει είναι απο δικά του χρήματα και όχι απο δημόσιο χρήμα όπως ήταν παλιά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι να γίνει η αντικατάσταση όλου του δικτύου με ίνες θα περάσουν χρονάκια επομένως το vdsl θα περνάει απο χαλκό με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν οι επιθυμητές ταχύτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

FTTC θες να πεις και όχι δεν πρόκειται να παρέχει μόνο ο ΟΤΕ VDSL μέσω FTTC, θα νοικιάζουν "χώρο" στα νέα ΚΑΦΑΟΥ κι οι εναλλακτικοί για να μεταπουλάνε μέσω αυτών κι εκείνοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FTTC θες να πεις και όχι δεν πρόκειται να παρέχει μόνο ο ΟΤΕ VDSL μέσω FTTC, θα νοικιάζουν "χώρο" στα νέα ΚΑΦΑΟΥ κι οι εναλλακτικοί για να μεταπουλάνε μέσω αυτών κι εκείνοι...

Ναι έχεις δίκιο δεν πρόλαβα να το διορθώσω FTTC ήθελα να πω, το FTTH στην Ελλάδα θα το έχουμε σε

100 χρόνια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γενικά έχω παράπονα από την Forthnet, αλλά έχω business πακέτο 2 χρόνια τώρα, είμαι στα 60 μέτρα από το κέντρο, κλειδώνω 15, αλλά τερματίζω την γραμμή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσα μου είπε άνθρωπος του ΟΤΕ δεν είναι υποχρεωμένος από την ΕΕΤΤ να τους νοικιάζει γραμμές. Ο ΟΤΕ πριν 2 με 3 χρόνια το είχε ξεκινήσει το FTTC αλλά η ΕΕΤΤ τον σταμάτησε λόγο αθέμιτου ανταγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τότε δεν ξέρει τι του γίνεται ή αποκρύπτει επίτηδες πληροφορίες, ήδη έχει προβλεφθεί "χώρος" στα νέα ΚΑΦΑΟΥ για τους εναλλακτικούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια πολη της Αυστραλιας εισαι?Και απο ποια εταιρεια παιρνεις ιντερνετ?

 

Αδελαΐδα, με Adam.

Ναι οκ, το οικονομικά ανεπτυγμένη ήταν λάθος χαρακτηρισμός. Τεχνολογικά ανεπτυγμένη έπρεπε να πω. Όλα τα σχολεία έχουν smart boards, projectors, and βιβλιοθήκες με υπολογιστές, το πανεπιστήμιο είναι φουλ εξοπλισμένο, όλες οι υπηρεσίες γίνονται ηλεκτρονικά και παρόλα αυτά οι περισσότεροι αυτή τη στιγμή έχουν mobile Internet στο σπίτι και δεν κατεβάζουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι σε όλα τα παραπάνω. Ο ΟΤΕ και μόνο ΟΤΕ θα έχει FTTC. Απ΄ όσα έχω διαβάσει σχετικά με το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ θα δαπανήσει 150 εκατ. ευρώ για την κατασκευή FTTC. Έχει ξεκινήσει μάλιστα σε μερικές περιοχές είδη η αντικατάσταση των κατανεμητών, πλέον κατανεμητής με κέντρο θα ενώνεται με οπτική ίνα και όχι με χαλκό όπως παλιά και απο τον κατανεμητή στον καταναλωτή με χαλκό και φυσικά δεν θα παίζει ρόλο η απόσταση που θα έχει ο καταναλωτής απο το κέντρο. Επίσης δεν είναι πλέον υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να νοικιάζει γραμμές σε άλλους παρόχους γιατί το δίκτυο που κατασκευάζει είναι απο δικά του χρήματα και όχι απο δημόσιο χρήμα όπως ήταν παλιά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι να γίνει η αντικατάσταση όλου του δικτύου με ίνες θα περάσουν χρονάκια επομένως το vdsl θα περνάει απο χαλκό με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν οι επιθυμητές ταχύτητες.

 

Σχολιάζοντας τα τονισμένα, κατά την άποψή μου, ο νέος κατανεμητής θα συνδέεται με το ΑΚ ΚΑΙ με οπτική ίνα και, με το minidslam στον κατανεμητή, όποιος συνδρομητής θέλει γρήγορες ταχύτητες θα συνδεθεί μέσω του νέου δικτύου ενώ εκείνοι που δεν ενδιαφέρονται ή θέλουν μόνο τηλεφωνία με ή χωρίς adsl θα παραμείνουν στο παλιό δίκτυο.

 

Όπως είναι προφανές, μετά από κάποιο καιρό και αφού θα έχουν μεταφερθεί κάποιοι συνδρομητές του κατανεμητή στο νέο δίκτυο, αυτοί που θα παραμείνουν στο παλιό θα έχουν περισσότερο ελεύθερο bandwidth διαθέσιμο και, επομένως, θα βελτιωθούν, σε ένα βαθμό, οι ταχύτητες του adsl αλλά και η τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η βελτίωση θα είναι στην καλυτερη μέχρι το μέγιστο θεωρητικό που δεν έπιαναν λόγω του crosstalk, το μέγιστο θεωρητικό δεν πρόκειται να βελτιωθεί γιατί δεν μειώνεται η απόσταση από το dslam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα αφού, άλλωστε, αυτό προσπάθησα να διατυπώσω στο παραπάνω μήνυμα αναφέροντας 1) τη μεταφορά του dslam από το ΑΚ στην καμπίνα και 2) τη βελτίωση "ως ένα βαθμό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν είναι πλέον υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να νοικιάζει γραμμές σε άλλους παρόχους γιατί το δίκτυο που κατασκευάζει είναι απο δικά του χρήματα και όχι απο δημόσιο χρήμα όπως ήταν παλιά.

 

Κάνεις λάθος εδώ... :) Είναι υποχρεωμένος και με την βούλα και όλας... Είναι ΣΙΑ πάροχος (Σημαντική Ισχύ Στην αγορά), κατέχει κρατικό δίκτυο, και υπάρχει η "απελευθέρωση" στις επικοινωνίες, δεν είναι πια μονοπώλιο αποκλειστικό... Βάση νόμων, ρύθμισης/RUO, υποχρεούται να παράσχει συνεγκατάσταση και πλέον από το 2008 ο ΟΤΕ προσφέρει υπηρεσίες/εκμίσθωση ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ (ΧΕΓ). Είναι υπηρεσία που ΠΟΥΛΑΕΙ ο ΟΤΕ σε τηλεπικοινωνιακούς παρόχους, και δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ οικονομικό συμφέρον να μην την προσφέρει, αν θέλει να έχει... "έσοδα", να είναι νομότυπος, να υπακούει στους νόμους περί απελευθέρωσης των επικοινωνιών, και την διασφάλιση του ανταγωνισμού.

 

Κάνε έναν κόπο να διαβάσεις στην ΕΕΤΤ διάφορα έγγραφα, καθώς και τα ΦΕΚ στην εφημερίδα της Κυβέρνησης, για να μάθεις τι "ισχύει" και τι όχι, και να μην στέκεσαι σε ότι σου λέει ο κάθε φαντασμένος, ανενημέρωτος άνθρωπος/εργαζόμενος του ΟΤΕ...

 

Κατα καιρούς, εργαζόμενοι, όλων των εταιρειών, χωρίς να ενημερωθούν από τους προϊσταμένους τους, πετάνε ότι κοτσάνα βρούν, δεν σημαίνει ότι πρέπει και να την υιοθετήσουμε και όλας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος εδώ... :) Είναι υποχρεωμένος και με την βούλα και όλας... Είναι ΣΙΑ πάροχος (Σημαντική Ισχύ Στην αγορά), κατέχει κρατικό δίκτυο, και υπάρχει η "απελευθέρωση" στις επικοινωνίες, δεν είναι πια μονοπώλιο αποκλειστικό... Βάση νόμων, ρύθμισης/RUO, υποχρεούται να παράσχει συνεγκατάσταση και πλέον από το 2008 ο ΟΤΕ προσφέρει υπηρεσίες/εκμίσθωση ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ (ΧΕΓ). Είναι υπηρεσία που ΠΟΥΛΑΕΙ ο ΟΤΕ σε τηλεπικοινωνιακούς παρόχους, και δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ οικονομικό συμφέρον να μην την προσφέρει, αν θέλει να έχει... "έσοδα", να είναι νομότυπος, να υπακούει στους νόμους περί απελευθέρωσης των επικοινωνιών, και την διασφάλιση του ανταγωνισμού..

Σβήσε το κρατικό δίκτυο και γράψε και για VPU και είσαι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα τύχης το ότι έχουμε ίντερνετ από εκεί; Αυτό και αν είναι αστείο... Μια χαρά support έχει... Έχει τύχει να πάρω τηλ καμιά 10αρια φορές για κάποιο πρόβλημα που είχα αυτά τα 5-6 χρόνια που την έχω και πάντα με έχουν βοηθήσει κάνοντας απλά μια επαναφορά στην γραμμή... Το μόνο σπαστικό στην τηλεφωνική υποστήριξη είναι ότι μερικές φορές μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις κανένα 10λεπτο στην αναμονή... Και φυσικά αυτό με τους ιούς φίλε αυτό απλά δεν λέγεται... Πρέπει να είναι πολύ άσχετος ο άλλος για να το χάψει... Αν είναι να έρθει κάποιος σπίτι φυσικά και θα πληρώσεις... Υπάρχει εταιρία που να επιτελεί φιλανθρωπικό έργο και δεν το ξέρω; Φυσικά και εξαρτάται μια εταιρία από τι ταχύτητα έχεις... Όταν κάποιος έχει σύνδεση σε μια εταιρία( δεν θέλω να πω το όνομα) και την στιγμή που κάνει την σύνδεση πιάνει 15 και μέσα σε 8-9 μήνες η ταχύτητα όλο και πέφτει για να διαμορφωθεί τελικά στα 8 δεν εξαρτάται από την εταιρία; Όταν πήρα τηλέφωνο στην συγκεκριμένη εταιρία ξέρεις τι μου είπαν; Ότι σε κάθε γειτονιά έχουμε συγκεκριμένο bandwidth... Όταν κάνατε την σύνδεση είχαμε λιγότερους συνδρομητές εκεί ενώ τώρα έχουμε περισσότερους... Μετά τους ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να πιάνω 1 σε περίπτωση που προστεθούν 100 ακόμη συνδρομητές... Και φυσικά μου απάντησαν ναι... Αυτό θα πει φίλε... Πληρώνεις για 24 και θα πιάνεις 1... Δεν εξαρτάται από την εταιρία αυτό...

 

όπως το πες, έχω forthnet εδώ και 4 χρόνια, τον πρώτο χρόνιο συνδεόμουν στα 19 mbit, με τον καιρό έπεφτε και φέτος συνδέεται στα 8 mbit. Εφερα τεχνικό και η γραμμή δεν έχει πρόβλημα και θα έπρεπε να κλειδώνει πάνω από 16. Και η δικαιολογία τους ήταν "έχουμε περισσότερους συνδρομητές", ναι μόνο που ζητάνε τα ίδια λεφτά και παρέχουν χειρότερη υπηρεσία. Λοιπό να κοπεί η παραμύθα περί σοβαρής εταιρίας, ρδελομπού είναι και απ' τα λίγα, παίρνεις τηλ, περιμένεις κανά 20λεπτο για να σου βγει η ξανθιά να σου πει το ποίημα "βγάλατε το καλώδιο?" " κάνατε reboot?" "μήπως έχει ιό το pc? " και διάφορα τέτοια τραγικά. Απλά βαριέμαι να πειραματίζομαι με τους λοιπούς και μένω λόγω χαμηλού latency στα mmo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου η δική μου εμπειρία μπορεί να περιγραφεί με τον όρο: "σταθερότητα" εχω κλειδώσει στα 17 εδώ και 3 χρόνια και δεν πάει μύτε πάνω μύτε κάτω. Βέβαια με την αναοκόινωση του VDSL μάλλον με βλέπω να πηγαίνω προς τα πάνω. 10 ευρουλάκια διαφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...