Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτές Χτές & Σήμερα


dpant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΠΙΜΝΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΗΣΗ

 

CANON iP4000

 

2006 - 2012

 

Χτες

Μετά από 6 ολόκληρα χρόνια με αποχαιρέτησε ο πάντα πιστός και φιλότιμος εκτυπωτής μου. Κανείς δεν καταλαβαίνει την απώλειά μου γι' αυτό τα γράφω και εδώ. Ήταν ένας εκτυπωτής φωτογραφικός με αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης και εκτύπωση κατευθείαν πάνω σε CD/DVD. Είχε 2 trays τροφοδοσίας χαρτιού και έπαιρνε 5 μελάνια. Η τιμή αγοράς του τότε; 100 ευρώ!

 

Σήμερα

Κάνοντας (όπως και τότε) έρευνα αγοράς για καινούργιο εκτυπωτή μόνο σε 1 συμπέρασμα έχω καταλήξει: οι εταιρίες πραγματικά μας κοροϊδεύουν ασύστολα! Εξαφάνισαν ολόκληρη την κατηγορία των εκτυπωτών για να πλασάρουν τα πολυμηχανήματα. Ανανεώνουν τα μοντέλα τους ώστε να δέχονται μικρότερης χωρητικότητας μελάνια και τα πουλάνε δήθεν σε χαμηλές τιμές. Ενδεικτικά, αναφέρω, τα καινούργια μοντέλα της σειράς PIXMA iP με μελάνια των 7ml στην τιμή των 8.90 ευρώ (έναντι των 13ml του αξιομνημόνευτου κόστους 10,2 ευρώ). Κάθε λίγο και λιγάκι για μελάνια λοιπόν, κα. Canon; Δεν θέλω να αναφερθώ στους Lexmark με την απίστευτη σπατάλη (γιατί δεν πρόκειται για κατανάλωση) μελανιού ούτε στην απάτη των epson που πλασάρονται κατά μιλούνια σε site πασίγνωστου μαγαζιού ως οικονομικοί με μελάνια των 3.3ml !!!

 

Ο ip4000 δούλεψε για χρόνια άψογα με τον print server του DNS-323 NAS μου. Τώρα, οι περισσότεροι εκτυπωτές έχουν wifi αλλά καλώδιο πουθενά! Αντίθετα, ο Lexmark S505 για άλλη μια φορά θριάμβευσε δια της βλακείας του software του και δεν δέχεται να δουλέψει Peer-to-Peer.

 

Βρείτε μου τώρα εσείς αυτές τις προδιαγραφές συγκεντρωμένες και μετά δείτε και την τιμή.

 

Οι καινούργιο αγοραστές εκτυπωτών (πολυμηχανημάτων καλύτερα, δια της ατόπου) δεν θα καταλάβουν έυκολα την απάτη της σημερινής αγοράς. Το μήνυμα αυτό αναφέρεται σε όλους τους παλαιότερους κατόχους που όταν έρθει η ώρα να ψάξουν για νέο μοντέλο θα τραβάνε τα μαλλιά τους.

 

Αναπαύσου εν ειρήνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 ευρω κόστιζε τότε και ήταν απλά εκτυπωτής.

Σήμερα αγοράζεις εκτυπωτή ακόμη και με 30 ευρώ... ή πολυμηχάνημα με 40-50.

 

Η εκτύπωση σε cd-dvd είναι σχεδόν άχρηστη σήμερα γιατί ο μέσος χρήστης δεν την χρειάζεται πια, γιατί έχει φορητούς δίσκους 1Tb και φλασάκια με 16-32gb.

 

Η ταχύτητα εκτύπωσης σήμερα είναι τουλάχιστον διπλάσια.

Το wifi έχει γίνει σχεδόν στάνταρ την στιγμή που παλιότερα το πλήρωνες 100 ευρώ πάνω, το ίδιο και η οθόνη αφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον πχ οι Canon (αν και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα στον καινούριο) δέχονται πολύ εύκολα αναγεμισμένα μελάνια (που υποπολλαπλασιάζει πάρα πολύ το κόστος, αν αγοράσεις μπουκαλάκι και refill kit, σε σημείο που..... το χαρτί να σου έρχεται πιο ακριβό από το μελάνι!), ενώ κάποιοι άλλοι (πχ Lexmark, Epson) τα δέχονται πολύ δύσκολα ή και καθόλου, πράγμα που το θεωρώ κανονική ληστεία.

Πάντως βλέπω ότι στις χαμηλές-μέτριες τιμές, όσοι έχουν wifi δεν έχουν ethernet και το αντίθετο, που ίσως ενοχλήσει κάποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πήρα αυτόν τον lexmark pro 209

http://www.skroutz.gr/s/351736/Lexmark-Pro-209.html

στα 160€ από το media markt και το μελάνι το μαύρο το αυθεντικό κοστίζει 4€ και βγάζει θεωρητικά 510 σελίδες. πρακτικά είναι πολύ κοντά σ'αυτό το νούμερο

δλδ κόστος λιγότερο από 1 λεπτό η σελίδα. ψάξτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 ευρω κόστιζε τότε και ήταν απλά εκτυπωτής.

Σήμερα αγοράζεις εκτυπωτή ακόμη και με 30 ευρώ... ή πολυμηχάνημα με 40-50.

 

Η εκτύπωση σε cd-dvd είναι σχεδόν άχρηστη σήμερα γιατί ο μέσος χρήστης δεν την χρειάζεται πια, γιατί έχει φορητούς δίσκους 1Tb και φλασάκια με 16-32gb.

 

Η ταχύτητα εκτύπωσης σήμερα είναι τουλάχιστον διπλάσια.

Το wifi έχει γίνει σχεδόν στάνταρ την στιγμή που παλιότερα το πλήρωνες 100 ευρώ πάνω, το ίδιο και η οθόνη αφής.

 

Για τα σημερινά 30-40 ευρώ δεν υπάρχει value-for-money. Υπολόγισε για παράδειγμα το κόστος των μελανιών που χρειάζεσαι για αυτά τα "φθηνά" μοντέλα. Κατά τα άλλα, νομίζω θα συμφωνήσεις, τα σημερινά 30-40 ευρώ είναι πολύ πιο πολύτιμα, λόγω κρίσης.

 

Όσο για το standard wifi, επίτρεψέ μου, το ίδιο standard έχουν γίνει και οι καρκίνοι.

 

εγώ πήρα αυτόν τον lexmark pro 209

http://www.skroutz.g...rk-Pro-209.html

στα 160€ από το media markt και το μελάνι το μαύρο το αυθεντικό κοστίζει 4€ και βγάζει θεωρητικά 510 σελίδες. πρακτικά είναι πολύ κοντά σ'αυτό το νούμερο

δλδ κόστος λιγότερο από 1 λεπτό η σελίδα. ψάξτο

 

Ευχαριστώ, θα το δω το μοντέλο. Έχω ήδη έναν Lexmark S505 το XL μαύρο του οποίου κοστίζει 24,70 ευρώ και το καταναλώνει μπαμπέσικα καθώς έχει αναγνωρισμένο από την εταιρία bug και μετά από κάθε μικρό χρονικό διάστημα απραξίας απαιτεί βαθύ καθαρισμό για να τυπώσει σωστά. Υπάρχει firmware fix το οποίο εγκατέστησα και αναμένω να δω πως θα τα πάει τώρα με καινούργιο cartridge εγκατεστημένο. BTW, η μαμά Lexmark έχει ανακοινώσει οτι αποσύρεται από την αγορά inkjet (αφορά και στα αναλώσιμα) το 2013, νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/products/show/10514659

 

Μιας και είχες Canon κοίτα και αυτόν που κάνει αρκετά από αυτά που ζητάς CD/DVD, 5 μελάνια,φωτογραφική εκτύπωση, οθόνη για να τον δουλεύεις χωρίς να χριεάζεται να ανάψεις το PC (εκτύπωση usb,microsd, κινητό μέσο wifi). Τώρα απο κόστος μελανιων δεν ξέρω τί λέει γιατί πριν 1 εβδομάδα τον παρέλαβα (τα 5 μελάνια κοστίζουν 50 ευρώ) αλλά θα για home χρήση θα πρέπει να συμβιβαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...