Προς το περιεχόμενο

OpenWrt News: Πλεον σε Kernel 3.6.7!


corrupted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην δεν θα βαλεις το router να τα κανει ολα.

(Δεν ειναι PC.)

Θα βαλεις μονον αυτα που χρειαζεσαι.

 

Θες να στησεις ενα Radius Server για να εχεις επιτελους "WPA-Enterprise" ασφαλεια?

Θα σεταρεις FreeRadius.

 

Θες να φτιαξεις ενα captive portal / hotspot?

Θα σεταρεις τα απαραιτητα.

 

Κ.ο.κ...

 

Αλλα και στην περιπτωση που θες να εχεις την απολυτη ελευθερια να τα κανεις ολα μεσω WRT, μπορεις να το εγκαταστησεις σε PC ή Virtual Machine. Βεβαια για να δουλεψει πρεπει να εχεις και συμβατο hardware. Δεν εχω ασχοληθει με την x86 εγκατασταση, αλλα φανταζομαι πως δεν ειναι τιποτα δυσκολο.

 

Και γιατι να "μπουκωσει"? Μια χαρα specs ειναι η CPU στα 333Mhz και τα 64ΜΒ RAM.

Υπαρχουν και routers με 128ΜΒ RAM πλεον.

Λίγα, αλλα υπαρχουν...

 

Πιο πιθανο ειναι να ξεμεινεις απο Flash μνημη (γι'αυτο χρειαζεται το USB port), παρα απο RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το WRT δεν κανει τη δουλειά του NAS.

Μπορεις να κοτσάρεις ενα NAS πανω σε ενα WRT router ομως... :-)

γιατι οχι?

 

http://knowhow.bart.prokop.name/install/openwrt/wr1043nd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ανεφερα το ΝΑΣ , γιατι ενα που χω δω..τρεχει καποιο custom linux και σηκωνει ο,τι service μπορεις να φανταστεις.

Αρα μου ξενιζει καπως να βαλεις τετοιες δουλειες..να τις κανει το ρουτερ...well..αν μπορει ας τις κανει και το ρουτερ...ποιος ειμαι εγω να το εμποδισω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση περί Open WRT,

Θα μπορούσε κάποιος να αλλάξει την λειτουργικότητα του router και την κάνει εντελώς custom. Δηλαδή να μην δρομολογεί με βάση τα γνωστά πρωτόκολλα αλλά να φτιάξει ένα δικό του. Παράδειγμα όλη την εισερχόμενη κίνηση από μία θύρα να την κατευθύνει σε μια άλλη ανεξάρτητα τα στοιχεία παραλήπτη αποστολέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πας πολυ μακρια (δημιουργια νεου πρωτοκολλου) και ειναι advanced η ερωτηση σου, οποτε καλυτερα να σκασεις μια ερωτηση στο https://forum.openwrt.org/ μηπως βρεθει καποιος developer να σου απαντησει.

 

Με το forum του DD-WRT μην ασχοληθεις, θα γραψεις τζαμπα. :P

 

Για το παραδειγμα σου... το σιγουρο ειναι πως με τα υπαρχοντα πρωτοκολλα, αυτο δεν ειναι εφικτο καθως τα switch των routers εχoυν ενα κοινό interface (eth0 π.χ) για ολα τα ports. Αλλα φανταζομαι πως αυτο το ξερεις ήδη. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το παραδειγμα σου... το σιγουρο ειναι πως με τα υπαρχοντα πρωτοκολλα, αυτο δεν ειναι εφικτο καθως τα switch των routers εχoυν ενα κοινό interface (eth0 π.χ) για ολα τα ports. Αλλα φανταζομαι πως αυτο το ξερεις ήδη. :-)

Όχι δεν το ήξερα, αυτό νόμιζα πως είναι όπως τα μεγάλα router που κάθε φυσική σύνδεση έχει δικό της interface όπως πολύ σωστά είπες θέλω το eth0,1,2... κτλπ (ή τουλάχιστον θα με βόλευε εξαιρετικά). Νόμιζα ότι έτσι όπως αναφέρεις είναι στα hubακια.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση θα το ψάξω κ στο φόρουμ που μου πρότεινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οσο γνωριζω, τα hubs και τα switches ειναι (σχεδον) τα ιδια, η διαφορα ειναι οτι το hub ειναι υπερβολικα "χαζο" και στελνει "ολα σε ολους", ενω το switch αντιλαμβανεται αποστολεα και παραληπτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 εβδομάδες αργότερα...

ποιο router εχεις? το factory παιρνεις οταν θελεις να κανεις φρεσκια εγκατασταση. στο δικο μου ας πουμε (dlink dir-825) ηθελε recovery mode (δλδ πατας 30 δευτερα το reset button πανω στο router) και μετα μονο με IE με συγκεκριμενες ρυθμισεις :mad: , συνδεομουνα στο router 192.168.1.1 οπου σου εβγαζε μια σελιδα που ειχε μονο μια επιλογη, δλδ κανε upload το firmware -- διαλεξε το path

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...