Προς το περιεχόμενο

OpenWrt News: Πλεον σε Kernel 3.6.7!


corrupted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα για να γραφουμε κανα νεο για το OpenWrt, οσοι ασχολουμαστε.

 

Εγινε λοιπον migration απο τον 3.3.8 στον 3.6.7, με οτι αυτο συνεπαγεται για την υποστηριξη σε hardware. Παμε σιγα-σιγα προς το release της επομενης εκδοσης 12.09 Attitude Adjustment και φαινεται πως θα τρεχει 3.6.x πυρηνα.

 

Θα επανελθω με περισσοτερα νεα, οταν αυτα ειναι διαθεσιμα.

 

ΥΓ: Το router πεταει και... τα σπαει! :)

 

openwrt.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η επιλογη openwrt compatible router, ειναι σαν την επιλογη linux compatible pc.

Θελει ψαξιμο. :)

 

Ποια routers εχεις, ετσι απο περιεργεια?

Εγω εχω 3, και παιζει και στα 3.

 

Ενα D-Link 2740B Version C2 με 4MB flash.

Ενα D-Link 2740B Version F1 με 8 ΜΒ flash.

Και το νεοαποκτηθεν καμαρι μου, ενα Buffalo WBMR-HP-G300H, με 32MB flash, Gigabit LAN και USB.

 

To θεμα "μοντεμ" στο OpenWrt ποναει.

Μονο η πλατφορμα AR7 υποστηριζει ADSL μοντεμ, και η Lantiq.

 

To παραπανω Buffalo ειναι Lantiq, γι'αυτο το αγορασα, για να του περασω OpenWrt.

Ακομα δεν το εχω πειραξει, περιμενω την τελικη εκδοση του Αttitude Adjustment.

Εδωσα και 120 ευρώ και δεν θελω να το brickαρω με πειραματα. :-D

 

Οσο για το DD-WRT, ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια, αλλα μπροστα στο OpenWrt με τα 2000 και κατι πακετα που μπορεις να εγκαταστησεις και στην τοσο ενεργη κοινοτητα, δεν συγκρινεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

d-link dir655 είναι για router 1Gbps, wi-fi N (300Mbps) πάρα πολύ ευχαριστημένος από το γερο και μόνο όταν πάω για vdsl βλέπω να τον αλλάζω

netgear dgn2200 είναι για adsl/router, στην ουσία μόνο modem λόγο τις δύσκολης γραμμής και δυνατότητα αλλαγής snr

linksys wag54g σαν ap

tp-link TL-WA730RE σαν repeater

 

και φυσικά στα ράφια μπόλικα από τα adsl provider που σαπίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και το εχεις κανει επιτηδες, τα 3 απο τα 4... anti-openwrt hardware! Χαχα! :-D

Λιγο διαφορετικα μοντελα να ειχες διαλεξει απο τις ιδιες εταιριες, θα ησουν κομπλε.

 

Αφου λες οτι εχεις μπολικα απο providers, κοιτα μηπως σου εχει ξεμεινει κανα D-Link G624T.

Το εδινε καποτε η Forthnet.

Αυτο παιρνει OpenWrt και υποστηριζει και το μοντεμ (ειναι AR7), αλλα εχει μονο 4ΜΒ flash, οποτε δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Για modem/gateway/firewall ομως ειναι οτι πρεπει. Και πρεπει να κανεις compile το source, δεν υπαρχουν ετοιμα images για το συγκεκριμενο.

 

Και αν το εχεις και δεν το θες... φερ'το απο δω. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα, ατύχησες

απο την κω@@εταιρια έχω ένα wag200 (εεεε...... μπορεί να το έχω αγοράσει κιόλας δεν θυμάμαι) με τον οποίο δεν είχα καθόλου καλά ξεμπερδέματα ούτε μαζί του ούτε με την εταιρία του

siemens,pirelli,echolife,της hol ένα μαύρο από intracom και κάνα δυο ακόμα μάλλον :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν σε ενδιαφερει το OpenWrt, θα σου προτεινα να αγορασεις ενα συμβατο router με USB port, ωστε να μεταφερεις το root filesystem σε εξωτερικο μεσο αποθηκευσης και να εχεις την ανεση να βαζεις software, χωρις να σε περιοριζει το μεγεθος της flash μνημης. Να αφιερωσεις ενα PC για να του βαλεις OpenWrt και να κανει το routing, δε νομιζω οτι αξιζει. Ενω τα routers ειναι compact, εχουν συμβατο hardware και ειναι γι'αυτη τη δουλεια.

 

Δεν το εχω ψαξει αυτο με το rootfs σε external storage, αλλα καποια στιγμη θα το ψαξω.

http://wiki.openwrt.org/doc/howto/extroot

 

Για παραδειγμα, εβαλα πριν λιγο php ετσι για να δω αν παιζει, και θα πρεπει να το βγαλω το πακετο γιατι μου εχει φαει πολυ χωρο στη flash...

 

Δεν ειναι τελειο να εχει το router σου php support? :-D

 

openwrt_php.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα ειχε θεμα με την ασφαλεια η php.

 

Αλλα δεν τρεχει τιποτα, τα πακετα στο openwrt αναβαθμιζονται, οπότε οταν ειναι διαθεσιμο το πακετο της νεας εκδοσης, το εγκαθιστας. Ασε που δεν θα βγαλεις το http port του router στο Internet, θα βγαλεις το ssh port αν θες απομακρυσμενη διαχειριση.

 

Επισης χωρις php δεν μπορεις να κανεις αυτα τα ωραια πραγματακια...

 

php_nmap01.png

 

php_nmap02.png

 

Το nmap τρεχει με setuid root. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.openwrt.org/

 

OpenWrt is described as a Linux distribution for embedded devices.

 

Instead of trying to create a single, static firmware, OpenWrt provides a fully writable filesystem with package management. This frees you from the application selection and configuration provided by the vendor and allows you to customize the device through the use of packages to suit any application. For developer, OpenWrt is the framework to build an application without having to build a complete firmware around it; for users this means the ability for full customization, to use the device in ways never envisioned.

 

Με λιγα λογια...

Ειναι linux distro σε μορφη firmware, για συσκευες οπως routers ή οποια αλλη συσκευη μπορει να το ενσωματωσει.

Εχεις ενα κανονικο linux συστημα στο router σου, με package management και ολα τα σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@corrupted

Wrt54gl. Eχω την backfire 10.03.1 rc4 επανω και καταριομουν τα 4mb flash του οταν βγηκε η νεα εκδοση, μια και προτεινουν να μην την μπει σε τοσο μικρη μνημη.

Τη δοκιμασες σε 4αρι? Αντεχει? Σερνεται ή ανταποκρινεται ικανοποιητικα? Σε τοπικο lan με καμια 10αρια συσκευες top το χω, χωρις εξτρα πακετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον τα 4MB δεν ειναι αρκετα για την Attitude Adjustment, αυτο καταλαβα.

Ισα-ισα μπορεις να βαλεις τα πακετα για το wireless, αντε και web interface (luci, οχι luci-ssl), και κανα QoS/UPNP.

 

Στο παραπανω παραδειγμα που εχω βαλει nmap και php, δεν εχω βαλει τιποτε αλλο, και ημουν με 350kb free απο τα 8MB της flash.

 

Με τα 32MB ομως του WBMR-HP-G300H, πιστευω δεν θα εχω προβλημα.

Θα μπορω να βαλω και perl support στον uhttpd... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα για να γραφουμε κανα νεο για το OpenWrt, οσοι ασχολουμαστε.

 

Εγινε λοιπον migration απο τον 3.3.8 στον 3.6.7, με οτι αυτο συνεπαγεται για την υποστηριξη σε hardware. Παμε σιγα-σιγα προς το release της επομενης εκδοσης 12.09 Attitude Adjustment και φαινεται πως θα τρεχει 3.6.x πυρηνα.

 

Θα επανελθω με περισσοτερα νεα, οταν αυτα ειναι διαθεσιμα.

 

πηρα ενα D-Link DIR-825 (64mb ram, 8mb flash, USB port) την Κυριακη και του περασα dd-wrt.. στην αρχη δεν μπορουσα να κανω upload το firmware και μετα απο ψαξιμο ανακαλυψα οτι ηθελε IE με συγκεκριμενες ρυθμισεις :mad: (μονο για το αρχικο upload, μετα μπαινεις στο 192.168.1.1 απο παντου). Αποσο γνωριζω μπορει να παρει και τα πακετα του Openwrt αλλα δεν καταφερα να περασω τον package manager.. θα δοκιμασω αργοτερα παλι..

 

αλλά δεν είναι modem και το έχω σαν ap

 

δεν υποστηριζονται modem, μονο σκετα router..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...