Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση Linux σε παλιο λαπτοπ.


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το συγκεκριμενο λαπτοπ στην κατοχη μου εδω και πολλα χρονια..& αμα τα χρονια περνανε "σερνονται".. σκεφτομαι να βγαλω τα Xp και να βαλω Linux,, να παρει λιγο τα επανω του!! αλλα δεν ξερω ποια να βαλω υπαρχουν τοσα πολλα και ζηταω της γνωμες σας.. απο οτι εχω δει στο νετ ειναι πολυ ευκολη εγκατασταση..ακουω γνωμες! :-D

 

τα χαρακτηρηστικα ειναι αυτα απο το λαπτοπ μου

 

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=us&dlc=en&docname=c00250507&lc=en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σελίδα που δίνεις πάει σε ένα λινκ που λέει"

HP was unable to find the page you wanted. Please view the information below to get support for your product."

 

Γενικά ό,τι και να βάλεις δεν θα έχεις πρόβλημα, τσέκαρε ως πρώτη επιλογή το ubuntu επειδή μοιάζει αρκετά με τα windows, αλλά μην μείνεις σε αυτό δες εδώ κάποιες από τις ελαφρύτερες διανομές https://en.wikipedia.org/wiki/Lightweight_Linux_distribution

 

Καλή ιδέα να δεις και λίγο πως είναι το linux. Δεν θα χάσεις πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εφτιαξα..ειχα κανει πατατια :X ..

ναι και απο οτι εχω δει δουλευουν πολυ γρηγορα! δεν θελω κατι τρελο..να παρει λιγο το κακομοιρο λιγο τα επανω του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 512ΜΒ μνημης, καλυτερα xubuntu ή lubuntu, αν θες να μεινεις στην οικογενια του ubuntu.

Αν οχι, υπαρχουν αλλα 10 θεματα με παρομοιο προβλημα με το δικο σου, κανε μια αναζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 512ΜΒ μνημης, καλυτερα xubuntu ή lubuntu, αν θες να μεινεις στην οικογενια του ubuntu.

Αν οχι, υπαρχουν αλλα 10 θεματα με παρομοιο προβλημα με το δικο σου, κανε μια αναζητηση.

 

για τα lubuntu εχω διαβασει πολυ καλα σχολια.. τα kubuntu ειναι παρομοια;; υπαρχουν και πολλα για ολα τα γουστα..χανεις την μπαλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβεις τι εννοουμε οταν λεμε οικογενεια...

Το ubuntu, σκετο, ειναι το... ubuntu με unity (ενα fork του gnome3). Θελει τουλαχιστον 1GB ram αν και δεν του φαινεται επειδη ειναι μινιμαλιστικο αλλα απο πισω τρεχουν πολλα.

Το kubuntu ειναι... ubuntu (οπως λεμε ο κινητηρας κατω απο το καπο) αλλα με kde αντι για unity (οπως λεμε το αμαξωμα). Επισης θελει 1GB μνημης γιατι εχει ενα σωρο εφε και πραγματα που τρεχουν απο πισω.

Το xubuntu ειναι ubuntu με xfce αβγι για unity, που ειναι πιο ελαφρυ αλλα και με λιγοτερα features και το lubuntu ειναι ubuntu με lxde, επισης ελαφρυ και με ακομα λιγοτερα features. Και τα 2 ειναι μια χαρα για 512MB μνημης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβεις τι εννοουμε οταν λεμε οικογενεια...

Το ubuntu, σκετο, ειναι το... ubuntu με unity (ενα fork του gnome3). Θελει τουλαχιστον 1GB ram αν και δεν του φαινεται επειδη ειναι μινιμαλιστικο αλλα απο πισω τρεχουν πολλα.

Το kubuntu ειναι... ubuntu (οπως λεμε ο κινητηρας κατω απο το καπο) αλλα με kde αντι για unity (οπως λεμε το αμαξωμα). Επισης θελει 1GB μνημης γιατι εχει ενα σωρο εφε και πραγματα που τρεχουν απο πισω.

Το xubuntu ειναι ubuntu με xfce αβγι για unity, που ειναι πιο ελαφρυ αλλα και με λιγοτερα features και το lubuntu ειναι ubuntu με lxde, επισης ελαφρυ και με ακομα λιγοτερα features. Και τα 2 ειναι μια χαρα για 512MB μνημης.

 

Ναι καταλαβα.. να εισαι καλα για της πληροφοριες που μου δινεις :-)

αποφασισα να βαλω την Xubuntu

ποια εκδοση; 32 η 64 να βαλω..η δεν θα "παιξει" η 64αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...