Προς το περιεχόμενο

lubuntu ελληνικα,flashplaye media plaer δεν μπορω να κανω εγκατασταση,


stratis63

Προτεινόμενες αναρτήσεις

signomi gia ta greenglish katarxin tha katalavete

eskan ta windows 7 kai apofasisa se ena palio laptopaki na kano ti strofi kai na valo elafra linix ta lubuntu 12.10

EImia asxetos me linux kai etsi mporei kapoia pragmata na sas fenontai xaza

 

 

Για σας

Εσκασαν τα

windows 7 και αποφασισα σε ενα παλιο laptopaki να κανω στροφη και να βαλω ελαφρα a linix lubuntu 12.10

Ειμαι Ασχετα και μπορει καποια πραγματα να ειναιν χαζα

 

Στο ΗΥ θελω να κανω βασικα xalaro surfing mp3 youtibe, flash player

εψαξα να βαλω ελληνικα οπως ειμαι μαθημενοοσ απο τα windows αλλα δεν φαινεται πουθενα η μπαρα που αλλαζεις γλωσσα

Διαβασα οτι ειναι στα system settings αλλα τετοιο πραγμα δεν εχω στο μενου μου.

Και ταε λληνικα αυτα τα εχω γραψει με κοπυ παστε απο μαιλ που εγραψα σε ΗΥ

 

flashplayer το εχω κατεβασει 6 φορες οταν οταν παταω για εγκατασταση μου ανοιγει το browser

media plaer , Η microsoft δεν εχει τετοιο player για linux

που το κατεβαζω.

Εχω μικρες τετοιες ερωτησεις

μεχρι κερναω και καφεδακι οπου θελετε για να μου δωσετε ενα μπουσουλα

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιο με ξεστραβωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω βρει ακομα το κομματι του wiki που λεει για τα locales, θα πω για τα αλλα προβληματα. Και επειδη η αλλαγη του locale ειναι αρκετα πολυπλοκη αν την κανεις απο το τερματικο, σκεψου το ενδεχομενο του να ξανακανεις εγκατασταση απο την αρχη, επιλεγοντας αυτη τη φορα τα ελληνικα.

 

Ανοιξε το lubuntu software center και απο εκει εγκατεστησε το synaptic. Οτι θες να βαλεις και να βγαλεις θα το κανεις απο το synaptic απο εδω και μπρος. Γιατι οχι απο το software center? Επειδη το synaptic, παρολο που ειναι κακασχημο, με ατελειωτα μενου και λιστες κλπ, κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ σχετικα με την προσθαφεραιση των πακετων.

 

Αφου λοιπον το εγκαταστησεις, μεσα απο το synaptic θα εγκαταστησεις τα πακετα

- flashplugin-installer, που με τη σειρα του θα σου βαλει το flash παιρνοντας το απο την adobe, αποσυμπιεζοντας το και βαζοντας το εκει που πρεπει για να το βλεπουν ολοι οι browsers

- vlc και browser-plugin-vlc, αν θες να βαλεις τον vlc και το plugin του για τους browsers

- smplayer και gecko-mediaplayer, αν θες τον smplayer και το plugin του mplayer για τους browsers

και οτι αλλο θες, παλι απο εκει μεσα. Αν δεν ξερεις πως λεγεται καποιο πακετο, ρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...