Προς το περιεχόμενο

[INFO] Sabayon: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


semaphor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από τα bug του xorg 13 που εμφανίστηκαν στο laptop μου αποφάσισα να περάσω σε μια ποιο σταθερή διανομή από το Arch. Εδώ και ένα 24ωρο είμαι με sabayon xfce. Ανοίγω το thread για να μοιραστώ της εμπειρίες μου.

 

Το sabayon είναι αρκετά σταθερό: Αφού βγουν updates στο gentoo γίνονται compile και περνάν αυτόματα στο repository sabayon-hell μετά περνάν καθημερινά στο sabayon-limbo(κάτι σαν το arch testing) κάθε δευτέρα περνάνε στο sabayonlinux.org και μετά από καθυστέρηση μιας εβδομάδας περνάνε και στο sabayon-weekly.

 

Αυτό που μου αρέσει είναι ότι τα config files γίνονται update αυτόματα και δεν χρειάζεται κάθε τόσο να πειράζω αρχεία. Κατά το update δείχνει την διαφορά από το παλιό και το καινούριο.

 

Να πω ότι μου λείπει το arch wiki. το wiki του gentoo είναι μπερδεμένο...

 

Αρχικά φορτώνει ένα σορό άχρηστα daemons.

http://wiki.sabayon....ate_your_system

 

Αν και το να χρησιμοποιείς και entropy και portage είναι επικίνδυνο να μρικάρει, τα πακέτα που δεν υπάρχουν στο entropy τα περνάω από portage.

 

Υπάρχει ένα θέμα με τα dependencies. Θέλω όταν βάζω κάτι από portage να βάζει τα dependencies από το entropy και να μην τα κάνει compile. Για την ώρα το κάνω χειροκίνητα.

 

κάνω π.χ :

emerge --pretend enigma

 

>
Calculating dependencies... done!
[ebuild N	 ] net-libs/enet-1.2.2 USE="-static-libs"
[ebuild N	 ] app-admin/eselect-timidity-20110513
[ebuild N	 ] media-libs/sdl-ttf-2.0.11 USE="X -static-libs"
[ebuild N	 ] media-libs/libmikmod-3.2.0_beta2-r5 USE="-oss -raw -static-libs"
[ebuild N	 ] dev-libs/xerces-c-3.1.1-r1 USE="iconv icu sse2 -curl -doc -static-libs -threads"
[ebuild N	 ] media-libs/sdl-image-1.2.12 USE="gif jpeg png tiff -static-libs -webp"
[ebuild N	 ] media-sound/timidity-eawpatches-12-r5
[ebuild N	 ] media-sound/timidity++-2.14.0 USE="X alsa flac gtk jack ncurses speex vorbis -ao -emacs -motif -nas -oss -slang -tk"
[ebuild N	 ] media-libs/sdl-mixer-1.2.12-r1 USE="flac mad midi mikmod mod mp3 timidity vorbis wav -fluidsynth -modplug -playtools -smpeg -static-libs"
[ebuild N	 ] games-puzzle/enigma-1.01 USE="nls"

και τα περνάω χειροκίνητα από entropy.

Υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος?

 

Επίσης έχω σε κοινή χρήση το mouse με x2x και κολλάει αρκετά σε σχέση με το arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...