Προς το περιεχόμενο

ubuntu


spongos12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,έχω βάλει ουμπούντου τις 2 αυτές μέρες και μου έχει σπάσει τα νεύρα το flash και γενικά δεν ξέρω να εγκαταστήσω τίποτα,τι εντολές δοκίμασα τι ubuntu software center αλλα τζίφος ξέρετε τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

0) Ανοιξε το software center και εγκατεστησε το synaptic που ειναι κλασεις ανωτερο απο το software center. Για οτι προσθαφαιρεση θες να χρησιμοποιεις το synaptic απο δω και μπρος

1) Μεσα απο το synaptic, δες αν εχεις εγκατεστημενο καποιο απο τα swfdec και gnash, τα opensource σαβουροϋποκαταστατα του flash. Αν τα εχεις, βγαλτα.

2) Μεσα απο το synaptic παλι, ψαξε για το πακετο "flashplugin-installer" και βαλτο. Αν δεν το εχει, ξαναποσταρε.

3) Περιμενε να τελειωσει το synaptic οτι εχει να κανει, μην το κλεινεις. Αν του κοψεις τη δουλεια στη μεση θα γκρινιαζει και δεν θα σε αφηνει να βαλεις τιποτα την επομενη φορα.

 

Αν δεν το εχει, ξαναποσταρε.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το τερματικό πατώντας συγχρόνως τα πλήκτρα: Ctrl-Alt-T

δίνοντας τη παρακάτω εντολη, πατώντας Enter μετά και δίνοντας τον κωδικό σας, μόλις ζητηθεί:

 

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

 

το παραπάνω θα εγκαταστήσει όλα τ’ αναγκαία, Skype, Flash, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu-restricted-extras εγκαθιστα αυτα

http://packages.ubuntu.com/quantal/ubuntu-restricted-extras

 

Τριχες δηλαδη, το flash, τις γραμματοσειρες της ms, το unrar για να ανοιγουν τα .rar και κατι plugins τον gstreamer που δεν τον χρησιμοποιει κανενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το flashplugin-installer εγκατεστημένο κάθε φορά που έβγαινε update για το flash δεν δούλευε και έπρεπε να το ξαναβάλω από την αρχή, και γενικά έκανε διάφορα κουλά.

Το απεγκατέστησα και βρήκα την ησυχία μου. Έχω εγκατεστημένο το adobe-flashplugin (το "σκέτο", χωρίς το installer), δοκίμασέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5 Things to do after installing Ubuntu 12.04

http://www.youtube.com/watch?v=2DDmMswem5E

 

 

Install Ubuntu Restricted Extras in Ubuntu 12.04 LTS

http://www.youtube.com/watch?v=vNVp3rwbZs8

 

 

 

https://help.ubuntu....unity/Medibuntu

 

Multimedia, Entertainment & Distractions In Ubuntu

Επεξ/σία από akasakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το flashplugin-installer ειναι αυτο που λεει το ονομα του, installer. Ειναι πολυ πολυ μικροτερο απο το adobe-flashplugin γιατι ειναι ολο κι ολο ενα σκριπτακι που τραβαει το plugin απο την adobe, το αποσυμπιεζει, το βαζει εκει που πρεπει και κανει symlinks εκει που πρεπει για να εχουν ολοι οι browsers flash.

Οταν βγει νεο flash, τρεχεις ενα

>sudo update-flashplugin-nonfree --install

και κανει τη διαδικασια απο την αρχη.

 

Το adobe-flashplugin περιλαμβανιε και τo plugin μεσα του, οποτε οταν βγει νεο flash, πρεπει αυτο να ξαναγινει πακετο κλπ και να περαστει σαν κανονικο update.

Το ειχα πριν πολυ καιρο, αλλα επειδη δεν το βλεπανε ολοι οι browsers, λογω ελειψης σωστων symlnks, το παρατησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απόλα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,κατέβασα το "συναπτυκ" το δοκίμασα αλλα τζίφος έδωσα στο terminal το κώδικα που μου δώσατε σαν να κάνει κάτι αλλα μετά μου ζητάει το κωδικό πάω να το γράψω και δεν με αφήνει, πολύ φοβάμαι πως παίζει να έχω προβληματική έκδοση.έχω την 12.04 lts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απόλα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,κατέβασα το "συναπτυκ" το δοκίμασα αλλα τζίφος έδωσα στο terminal το κώδικα που μου δώσατε σαν να κάνει κάτι αλλα μετά μου ζητάει το κωδικό πάω να το γράψω και δεν με αφήνει, πολύ φοβάμαι πως παίζει να έχω προβληματική έκδοση.έχω την 12.04 lts

Σε αφήνει! Μπαίνει, απλά δεν φαίνεται κάτι, για λόγους ασφαλείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι μούχει σπάσει τα...νεύρα, δεν μπορεί να συνδεθεί στο wi-fi,

το βλέπει , του δίνω τον κωδικό (σωστό ), και κάθε δυο λεπτά μου βγάζει το μήνυμα για σύνδεση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tolis_01 φιλε σε ευχαριστώ δεν το ξερα αυτό το δοκίμασα και εγκαταστήθηκε το player ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ!τώρα μήπως ξέρετε κανένα κώδικα για skype?Και παλι ευχαριστώ ολα τα παραπάνω παιδια για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tolis_01 φιλε σε ευχαριστώ δεν το ξερα αυτό το δοκίμασα και εγκαταστήθηκε το player ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ!τώρα μήπως ξέρετε κανένα κώδικα για skype?Και παλι ευχαριστώ ολα τα παραπάνω παιδια για την βοηθεια.

 

Ο πιο απλός τρόπος είναι να το εγκαταστήσεις από το Software Center. Θα σε ρωτήσει αν θες να προσθέσεις ένα repository στο ubuntu σου (από default είναι απενεργοποιημένο επειδή έχει κλειστό λογισμικό, και όχι open source), και μετά θα μπει το skype.

 

Αν θες να μάθεις τι γίνεται "κάτω από το καπό", ουσιαστικά ενεργοποιείται το "multiverse" repository από εδώ (αν το ενεργοποιησεις μόνος σου δηλαδή, μπαίνει άμεσα το skype, και από γραμμή εντολών με ένα sudo apt-get install skype).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...