Προς το περιεχόμενο

microsd για φωτογραφικη


anrim27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αυτη την φωτογραφικη WB750.

Σκεφτομαι να παρω μια μνημη 32GB και για να μπορω να τη χρησιμοποιησω και αλλου μελλοντικα(σε κανα κινητο ή tablet),λεω να παρω μια microsd class 10.(με adapter sd)

 

Ειναι ομως αρκετα γρηγορη για να τραβαω χωρις απωλειες βιντεο ή χρειαζομαι μια ταχυτερη SD(και οχι microsd)?

 

(H microsd class 10 ,εχει write speed εως 30MB/s ενω οι SD πανε εως 45-90MB/s)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παρεις 32αρα.λογω μεγεθους,ΔΕΝ θα την αδειαζεις τακτικα,και αφου θα εχεις εναν αρκετα μεγαλο αριθμο φωτογραφιων μεσα,ρισκαρεις να τις χασεις με την μια σε περιπτωση βλαβης της καρτας.θεωρω πως μια 8αρα ειναι το ιδανικο μεγεθος,αν τραβας και βιντεο φουλhd

οσο για την ταχυτητα,εδω και οι κλασης 4 κανουν δουλεια,ποσο μαλλον η 10αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ισως και να εχεις δικιο σε αυτο που λες.Δεν θυμαμαι παντως να μου εχει χαλασει καρτα μνημης ποτε.

...να μου πεις μια φορα αμα σου τυχει,ειναι αρκετη...

 

Ειχα παλαιοτερα παντως,μια αλλη καμερα που τραβαγε video full hd και μια καρτα 4gb και θυμαμαι οτι αμα τραβαγα video γεμιζε για πλακα.(ειχα διαβασει βεβαια μετα, οτι η συγκεκριμενη μηχανη συμπιεζε με διαφορετικο τροπο τα video με αποτελεσμα να παραμενουν μεγαλα)

 

Αφου τοτε με την ταχυτητα της microsd δεν θα εχω προβλημα, θα παω μαλλον για microsd 16gb (μπορει και 8...θα το σκεφτω)

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τραβάς HD video Θα χρειαστείς τουλάχιστον 16ρα, εγώ 32 άρα έχω και με βολεύει Επίσης, για το class... Η DSLR μου θέλει οπωσδήποτε 10ρα... αλλά μια Flip που έχω δεν το χρειάζεται .. Και στην δική σου ίσως να μην χρειάζεται αλλά δοκίμασε αν μπορείς μια 4ρα και αν γράφει χωρίς να διακόπτει αυτόματα το βίντεο τότε είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ τοτε.

Η απορια μου ηταν: microSD class 10 ή SD(...μεγαλης κλασης)

 

Αφου θα κανει η microsd class 10, θα παρω μια τετοια.

Ή 16gb ή 32gb γιατι το βιντεο full hd βλεπω οτι πιανει πολυ χωρο. Δοκιμασα με μια παλια καρτα που εχω και ενος λεπτου βιντεο ειδα οτι καταλαμβανει πανω απο 100MB.

Σωστο το σκεπτικο του LOULATRANS αλλα νομιζω οτι αμα παω σε μικροτερη χωρητικοτητα θα κανταντησει κουραση το 'καθε λιγο' αδειασμα της καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά η 10άρα δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Χρησιμοποιούσα μία 4άρα, η οποία κάποιες (σπάνιες) φορές έδειχνε αδυναμία και μου έκανε παύσεις κατά τη λήψη βίντεο, η οποία παύση παρέμενε μετά και στην αναπαραγωγή. Με την 10άρα δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...