Προς το περιεχόμενο

Εύρεση ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής


gs20309

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω μια φωτογραφική μηχανή με μέγιστη τιμή 150 - 200 ευρώ αναγκαστικά πρέπει να την πάρω από το πλαίσιο και έχω ψιλοκαταλήξει σε αυτές

 

Έχω ήδη μια ρεταλιασμένη panasonic 5mpx με 3 οπτικό ζουμ (το κινητό μου πλέον βγάζει καλύτερες από αυτήν) και ψάχνω μια με καλό ζουμ και καλη ποιότητα όσο γίνεται στις φωτογραφίες...

η παρακάτω φαντάζομαι είναι αρκετά καλή αλλά πάλι στα πλαίσια της απλής digital

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Compact-Digital-Camera/Olympus-Digital-Camera-D-760-Black-V105051BE000.htm

 

κ για καλύτερο ζουμ μετά είδα και αυτήν και μου άρεσε..

 

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Compact-Digital-Camera/Nikon-Digital-Camera-L810-Black-Coolkit-1306240.htm

 

έχει κάποιος την L810 για να μου πει καμία γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν από μερικούς μήνες είχα αποφασίσει να πάρω μια DSLR και συγκεκριμένα την Nikon 5100.

Διάβασα σε άλλο forum για τις mirrorless και ειδικά τις Olympus Pen που είναι πολύ ελαφριές, έχουν ανταλλάξιμους φακούς και καταπληκές επιδόσεις. Έμαθα για τις επακατασκευασμένες που πουλάει η Olympus (με εγγύηση) και αγόρασα την E-pl1 στα 177 ευρώ συν 25 μεταφορικά.

 

Πρόσφατα βρήκα μια σημαντική προσφορά στο Amazon και αγόρασα την E-pm1 με δύο φακούς.

Οι μηχανές αυτές δεν έχουν καμία σχέση με τις compact από όποια σκοπιά τις δεις.

Δυστυχώς, το Πλαίσιο έχει μεν την τελευταία (με υψηλότερη τιμή) αλλά όχι την προηγούμενη και η δέσμευσή σου με το μαγαζί αυτό δεν σου επιτρέπει άλλες επιλογές.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από μερικούς μήνες είχα αποφασίσει να πάρω μια DSLR και συγκεκριμένα την Nikon 5100.

Διάβασα σε άλλο forum για τις mirrorless και ειδικά τις Olympus Pen που είναι πολύ ελαφριές, έχουν ανταλλάξιμους φακούς και καταπληκές επιδόσεις. Έμαθα για τις επακατασκευασμένες που πουλάει η Olympus (με εγγύηση) και αγόρασα την E-pl1 στα 177 ευρώ συν 25 μεταφορικά.

 

Πρόσφατα βρήκα μια σημαντική προσφορά στο Amazon και αγόρασα την E-pm1 με δύο φακούς.

Οι μηχανές αυτές δεν έχουν καμία σχέση με τις compact από όποια σκοπιά τις δεις.

Δυστυχώς, το Πλαίσιο έχει μεν την τελευταία (με υψηλότερη αμοιβή) αλλά όχι την προηγούμενη και η δέσμευσή σου με το μαγαζί αυτό δεν σου επιτρέπει άλλες επιλογές.

 

Μα αυτό είναι το κακό, έχω μια επιδότηση από vodafone και δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω αλλού εκτός από το πλαίσιο..χρήματα να διαθέσω για φωτογραφική από αλλού δεν παίζει οπότε γιαυτό σκεφτόμουν για ψηφιακή από το πλαίσιο.. 3μέρες τώρα το κεφάλι μου έγινε καζάνι, όλοι σχεδόν ψιλοθάβουν τις φτηνο-τύπου dslr nikon L810 kai olympus sp-620 αλλά ήθελαν κ προσωπική γνώμη αν έχει κάποιος κάποια από αυτές να μου πει τι παίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις θαβουν γιατι δεν παυουν να ειναι compact δηλαδη στα υψηλα iso πεφτει η ποιοτητα. Απλα εχουν μεγαλο zoom και ισως περισσοτερες χειροκινητες ρυθμισεις. Εχω μια αναλογη και θα σε συμβουλευα να παρεις μια τυπικη compact που να εχει μεγαλυτερο zoom μιας και υπαρχουν σε καλες ευκαιριες, κυριως για το λογο οτι ειναι πιο φορητες. Εκπληκτικες φωτογραφιες με μεγαλο zoom δεν προκειται να βγαλεις ετσι κι αλλιως με αυτες τις μηχανες θελει τριποδο πανω απ ολα. Σε συνθηκες απλετου φωτος δε θα εχεις κανενα προβλημα με καμια, Κανε χαρη στον εαυτο σου και μην το ψαχνεις αλλο. Μονο σταθεροποιητη να εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις θαβουν γιατι δεν παυουν να ειναι compact δηλαδη στα υψηλα iso πεφτει η ποιοτητα. Απλα εχουν μεγαλο zoom και ισως περισσοτερες χειροκινητες ρυθμισεις. Εχω μια αναλογη και θα σε συμβουλευα να παρεις μια τυπικη compact που να εχει μεγαλυτερο zoom μιας και υπαρχουν σε καλες ευκαιριες, κυριως για το λογο οτι ειναι πιο φορητες. Εκπληκτικες φωτογραφιες με μεγαλο zoom δεν προκειται να βγαλεις ετσι κι αλλιως με αυτες τις μηχανες θελει τριποδο πανω απ ολα. Σε συνθηκες απλετου φωτος δε θα εχεις κανενα προβλημα με καμια, Κανε χαρη στον εαυτο σου και μην το ψαχνεις αλλο.

 

καταλαβα.. θα πάρω αυτή τότε..να τελειώνω..

 

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Compact-Digital-Camera/Olympus-Digital-Camera-D-760-Black-V105051BE000.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...