Προς το περιεχόμενο

Απεγκατάσταση προγραμμάτων wine


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ άπαντες!Τι με έπιασε βραδιάτικα και άρχισα να πειραματίζομαι;Εγκατέστησα το wine για να μπορώ να παίξω κάτι παιχνιδάκια της Popcap.Αφού είδα πως όλα πάνε καλά είπα να κάνω ένα βήμα περισσότερο για να δω αν θα παίξει το παλιό αγαπημένο μου rise of nations.Εγκαταστάθηκε κανονικά αλλά μόλις πήγα να παίξω κόλλησε το σύστημα.Καλά λέω,το εγχείρημα απέτυχε.Πάω στην εφαρμογή "απεγκατάση προγραμμάτων wine" για να το διαγράψω.Έλα όμως που δεν μπορεί.Μου βγάζει ένα σφάλμα,από αυτά τα κλασικά...τους σιδηρόδρομους των win και δεν μπορεί.Τι να κάνω;Μου τρώει χώρο στον σκληρό αν και μετέφερα από την "ανάλυση χρήσης δίσκου" τον εικονικό "c" και έπειτα τον διέγραψα απο τα "απορρίματα";Πως αλλιώς να το διαγράψω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς έκανες για να το διαγράψεις. Πάντως νομίζω ότι απλά μπορείς να διαγράψεις τον φάκελο του παιχνιδιού. Αυτόν δλδ που είναι στα υποτιθέμενα Program Files του C.

 

BTW εγώ παίζω Baldur's Gate 2 και πριν λίγες μέρες τερματισά το Diablo 2 μαζί με το expansion. Παλιές καλές στιγμές.... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο home folder σου υπάρχει ένας φάκελος .wine, αυτός έχει ότι έχεις εγκαταστήσει μέσα.

 

Το wine το ίδιο το βγάζεις με τον package manager σου.

Επίσης δοκίμασε το crossover αν θες να παίξεις απεγνωσμένα τα games, δεν είναι free όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς έκανες για να το διαγράψεις. Πάντως νομίζω ότι απλά μπορείς να διαγράψεις τον φάκελο του παιχνιδιού. Αυτόν δλδ που είναι στα υποτιθέμενα Program Files του C.

 

BTW εγώ παίζω Baldur's Gate 2 και πριν λίγες μέρες τερματισά το Diablo 2 μαζί με το expansion. Παλιές καλές στιγμές.... :-)

 

Ναι!! και αυτό γίνεται!! έτσι κι αλλιώς δεν είσαι επάνω σε κανονικά win για να έχεις πρόβλημα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περισσότερες περιπτώσεις όντως αρκεί απλά να σβήσεις τον κατάλογο μέσα στο Program Files. Μια πιο γενική λύση είναι να χρησιμοποιείς ξεχωριστό prefix για το κάθε παιχνίδι. Το overhead του wine στο δίσκο είναι πολύ μικρό (~200MB για νέες εκδόσεις που εγκαθιστούν το mono και ~100MB για παλιές).

 

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω τρεις ξεχωριστούς καταλόγους .wine-bg2, .wine-cs, .wine-sky για Baldur's Gate 2, Counter-Strike, Skyrim αντίστοιχα οπότε αν κάποιο update για το ένα παιχνίδι ξεσκίσει το σύμπαν, δεν θα επηρεάσει καμμία από τις άλλες εγκαταστάσεις.

 

Η μεταβλητή κελύφους WINEPREFIX καθορίζει ποιο κατάλογο θα χρησιμοποιεί το wine.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...