Προς το περιεχόμενο

Fujifilm FinePix XP30 πρόβλημα με το φλάς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος της fujifilm XP30 και έχω παρατηρήσει ότι σε πολύ χαμηλό φωτισμό (προφανώς το φλας ανάβει περισσότερο (;)), αφού βγει η φωτογραφία αργεί πάρα πολύ να φορτώσει ξανά το φλας και πρέπει να περιμένω 4-5 ή και 6 δευτερόλεπτα πριν με αφήσει να βγάλω την επόμενη φωτογραφία. Δε μπορώ να θυμηθώ αν ήταν έτσι από την αρχή γιατί δεν την χρησιμοποιώ πολύ συχνά, αλλά θα ήθελα να ακούσω και από κάποιον άλλον αν είναι φυσιολογικός αυτός ο χρόνος αναμονής. Αν βρεθεί και κάποιος κάτοχος της συγκεκριμένης φωτογραφικής παρακαλώ να μου πει αν συμβαίνει και σε εκείνον :unsure:

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου ακουγεται παραξενος ο χρονος για compact φωτογραφικη.επισης εχει βγει και πιο νεο Firmware

http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/software/firmware/xp/finepix_xp30/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω περάσει αυτό το firmware από όταν σχεδόν βγήκε. Πριν από αυτη είχα την finepix Z33 και δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο όμως... Είναι δυνατόν σε πιο καινούριο και πιο ακριβό μοντέλο να το χειροτέρεψαν? Καλά φυσικά και είναι δυνατόν απλά μου φαίνεται περίεργο. Σκεφτόμουν να την πάω στο σέρβις να την δουν, νομίζω έχω ακόμα εγγύηση οπότε λογικά δε θα επιβαρυνθώ με χρηματικό ποσό. Αλλά κανένας δεν την έχει αυτή ρε γαμώτο; :P έχω ρωτήσει και αλλού και δεν έχει βρεθεί κάποιος άλλος κάτοχος να μου λύσει την απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειναι πιο ακριβο μοντελο δεν σημαινει κατι.πχ στο thomson v7 για να ξεκινησει το ρουτερ ηθελε 1 λεπτο πχ.βγηκε το v8 πιο νεο μοντελο με N κτλ το οποιο θελει πανω απο 2 λεπτα για να bootarei.στην αρχη νομιζα οτι ηταν χαλασμενο.,απλα μου φαινεται παραξενο να εχει παθει καποια βλαβη και να αργει να φορτωσει το flash εκτος αν οι μπαταριες τα εχουν παιξει.ναι αμα βρεις καποιον θα ειναι οτι καλυτερο γιατι στο service στεγνα θα σου πουν οτι ειναι οκ.εκτος αν εχουν καμια εκει για να δεις τι γινεται η αμα στειλεις email στην μαμα εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν να εχει χαλασει κανας πυκνωτης του φλας. Δεν το θεωρω απιθανο αλλα και μενα μου φαινεται λιγο περιεργο. Η μπαταρια δεν φαινεται να εχει κανα προβλημα. Θα στειλω mail στην Fuji και μετα θα ψαχτω με το σερβις. Αν και την προηγουμενη φορα που ειχα προβλημα με το προηγουμενο μοντελο, επειδη δε μπορουσε το σερβις να δει το προβλημα εδωσε εντολη η Fuji να παω στα κεντρικα να παρω καινουρια φωτογραφικη μειον το κοστος της παλιας.

 

Ασε το Thomson ειναι πονεμενη ιστορια :P τουλαχιστον στο 8 τουλαχιστον πρεπει να νιωθει λιγο το WiFi του,οχι οπως στο 7.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 8 εχει wifi n στα 65 mbps>τωρα πιο απο τα δυο εχει καλυτερο τι να σου πω.εχω δοκιμασει 585 v7 v8,784,780,787 Πανω κατω τα ιδια ειδα.απλα το v8 το πιο αργο στο bootarisma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ρώτησα στο σέρβις και τους φάνηκε φυσιολογικό... Πάντως σίγουρα είναι πάρα πολύ σε σχέση με άλλες compact φωτογραφικές οπότε στην επόμενη αγορά μου θα είναι βασικό κριτήριο το πόσο γρήγορα φορτώνει το φλας γιατί είναι πολύ ενοχλητικό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι να ναι....για να κανει οτι κανει η χρ30 με δσλρ πρεπει να σκασει 1 χιλαρικο και βαλε,και θα κουβαλαει και μια γκουμουτσα ...........σχετικα με την καθυστερηση,τσεκαρε αν εχεις βαλει κανα ιςο ατο 100 ή εχεις ανεβασει την δυναμη του φλας ή και τα 2.........ελπιζω να μην πηρε νερα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι να ναι....για να κανει οτι κανει η χρ30 με δσλρ πρεπει να σκασει 1 χιλαρικο και βαλε,και θα κουβαλαει και μια γκουμουτσα ...........σχετικα με την καθυστερηση,τσεκαρε αν εχεις βαλει κανα ιςο ατο 100 ή εχεις ανεβασει την δυναμη του φλας ή και τα 2.........ελπιζω να μην πηρε νερα.......

Για αστειο το ειπα αν καταλαβες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...