Προς το περιεχόμενο

PCBSD και τρείς λαλούν και δυο χορεύουν...


DaveMurray

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι λάτρης του FreeBSD και λιγότερο του OpenBSD. Αυτά τα 2, πάντως είναι τα αγαπημένα μου από τον BSD κόσμο.

 

Το BSD όπως ξέρουμε, και τα... νεότερα παιδιά του που έγιναν fork από την 4.4bsdlite open source έκδοση του BSD, είναι real unix. Δεν είναι unix-like, γιατί δεν μιμείται το unix, είναι UNIX...

 

Φυσικά δεν ξεκίνησα με freebsd, ξεκίνησα με red hat, και μου αρέσουν οι rpm διανομές (χωρίς να αποκλείω βέβαια τις άλλες η να γίνομαι troll η flame starter. Όλες αξίζουν, όλες κάτι δίνουν, όλες βάζουν το δικό τους λιθαράκι. Είμαι χρήστης linux φυσικά, έτσι ξεκίνησα, και έτσι θα συνεχίσω. (δυστυχώς η ευτυχώς είμαι χρήστης και Windows :P)

 

Προς τι όλη αυτή η εισαγωγή θα μου πείτε τώρα.

 

Η εισαγωγή ήταν για να με βοηθήσει να σας εξηγήσω για το πόσο σπασμένος είμαι με το PCBSD.

 

Αποφάσισα να κάνω ένα βήμα και να περάσω από τον κόσμο του Linux, στον κόσμο του FreeBSD. Αν εξαρτιόταν βέβαια μόνο από εμένα θα έβαζα σκέτο, plain freebsd, και θα το έστηνα μόνος μου και compiles, tweaking και όλα τα σχετικά ----> τι σας θυμίζει, τι σας θυμίζει; Το gentoo; :P

 

Δεν εξαρτάται από εμένα αποκλειστικά, γιατί πλέον ο υπολογιστής, θα χρησιμοποιείται και από το.... "πρόσωπο" ντε :P :wub: , που είναι σχετικό με Linux, αλλά δεν... είναι και τόσο...ειδικό (γνώσεις επιπέδου ubuntu --- χωρίς να υποννοώ και τίποτα σημαντικό :P, η να θέλω να .... προσβάλω...)

 

Οπότε μιας και της απόφασης μου/επιθυμίας μου να περάσω κάποιον χρόνο με freebsd, αλλά λόγω του limitation του προσώπου, η λύση του PCBSD φαντάζει... "καλή".

 

Το σύστημα αποτελείται από:

 

AMD FX Bulldozer (zambezi) 6100

16GB DDR3

SATAIII 1TB Raid01 (όχι 10) (4 δίσκοι των 500ίων----- ιου σαν φάρμακο ακούγεται :P) ---> update = τελικά είναι raid10, δικό μου λάθος

Nvidia GT 430 (G)DDR3 1066MHZ 64bit bus (ouch) (κλοκαρισμένη στα 1400mhz) ---> δεν είμαι heavy gamer, και αν παίξω κάτι, βολεύομαι και με ελαφριά παιχνίδια, η με μικρές αναλύσεις.

Μητρική: Gigabyte GA-990FX-UD5 (αχ αχ.... το vdroop μου έχει μαυρίσει την ψυχή :X :devil: :mad: )

 

Όλα καλά λοιπόν, κάνω ένα Live USB στικάκι με το PCBSD 9.1-RC2, και εφορμώ προς εγκατάστασην....

 

Τζίφοοοοοοοοοοοοοοος.............!!! Σκατούλες στο πιλίκον....

 

Το PCBSD έχει πρόβλημα με τον gui installer του, και δεν μπορεί να αναγνωρίζει τα hardware arrays. Προσοχή, ο installer , όχι ο kernel, κτλ κτλ. Μέχρι και στο /dev/raid/μπλα μπλά βρίσκονται.

 

Απλά ο gui installer τους τον πίνει... τον ρουφάει, τον ανασηκώνει και δεν τον διαβάζει.... τον/το raid array πονηροί εννοώ...

 

Έκανα μια σχετικά μεγάλη αναζήτηση με τον.... γούγλη να δω αν συμβαίνει και σε άλλους, είτε με την συγκεκριμένη μητρική, είτε με άλλες που έχουν 990FX Chipset και SB950 Southbridge, σε παλιότερα chipsets της amd, καθώς και σε chipset "άλλων εταιρειών" ---> φτου κακά ιντελα, via (drugs and rock n roll :P) κτλ κτλ.

 

Με έκπληξη ανακάλυψη πως υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, παντού... Δεν ήμουν ο μοναδικός... Ανακάλυψα πως και άλλοι αντιμετώπιζαν τα ίδια. Το hardware raid τους να αναζητείται από την Νικολούλη, με λίγα και απλά λόγια να μην το διαβάζει ο gui installer...

 

Σαφώς και δεν αποτελεί πρόβλημα, θα βρώ τρόπο να το εγκαταστήσω σχετικά εύκολα, αλλά θέλω να θίξω κάτι άλλο...

 

Είναι δυνατόν, εν έτος 2012, να συμβαίνει κάτι τέτοιο...; Οι developers τους να... they don't give a...dsdaasdsasradas για να φέρουν κόσμο και να εγκαταστήσει εύκολα και γρήγορα το "λειτουργικό" τους...; Είναι δυνατόν, installer, το 2012, να μην αναγνωρίζει raid array's ;

 

Τρεις λαλούν και 2 χορεύουν. Υπάρχουν τόσες πολλές αναφορές, αλλά προφανώς, δεν φαίνονται αρκετές έτσι ώστε οι developers τους να ξυπνήσουν από τον ύπνο τους.... Όχι και τίποτα άλλο, δυσφημούν και τον κόσμο του FreeBSD....

Επεξ/σία από DaveMurray
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολα αυτα αλλα για να καταλάβω κιόλας τώρα

Οταν λες array με τι τα έκανες ? με mdadm ? απο την motherboard ?

Και γιατί να το κανεις αυτό οποίο και απ τα δυο να έκανες αφού με zfs κανεις την δουλειά σου πολύ καλύτερα ?

Επίσης δεν κατάλαβα τι σε εμποδίζει να βάλεις FreeBSD, εάν είναι το compile δεν νομίζω

Με τον καινούριο pms (pkg) βάζεις ότι θες χωρίς compile (και μιας και το έφερε η κουβέντα για το pkg είναι ίδιος με τον pacman :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γράφω hardware raid, τι εννοώ...; Με mdadm; :)

Από την motherboard :)

 

----

 

Tι με εμποδίζει...; Το... "πρόσωπο".... Θέλω να του βάλω ένα "γνώριμο" και έτοιμο περιβάλλον, σε λίγο χρόνο, αλλά και εγώ να είμαι κοντά στον κόσμο του FreeBSD...

----

Προτιμώ τα compile από sources, για να κερδίσω και το παραμικρό που μπορώ, κάνοντας optimize τα πάντα σύμφωνα με το μηχάνημα μου. Δεν μου αρέσουν τα generic binaries :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα να το κάνεις με zfs, που είναι και ο λόγος ύπαρξης του *BSD :P και άσε τα ψευτο-hardware-απο κάτω software Raid των mobo

αν πάθει τπτ πως θα μαζέψεις το array μετά ?

 

στο psbsd θα κάνεις compile ? αφού για αυτό υπάρχει γιατί δεν κάνει compile

σαλάτα μας έχεις κάνει :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με προσέχεις μου φαίνεται..... Ειλικρινά δεν με προσέχεις... :o

Πάμε πάλι από την αρχή ένα ένα...

 

1.) Τo raid array μου, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ software raid, ούτε software fake raid. Δεν έχει γίνει ούτε με το mdadm, ούτε με το dmraid. Είναι "pure" hardware raid από την μητρική και τον SATA ελεγκτή της από το Southbridge, δλδ το SB950... (990FX). Πόσο πιο λιανά να το πω...; Το έγραψα πολλές φορές στο πρώτο μήνυμα, το έγραψα στο 2ο, το γράφω και τώρα...

 

2) Το... ψευτο-hardware- απο κάτω software raid των "mobo" που λες στειρείται λιγάκι πραγματικότητας. Είναι κανονικότατα και με τον νόμο HARDWARE Raid, αφού έχει ενσωματωμένο SATA ελεγκτή στο Southbridge όπου είναι ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ συνδεδεμένο στον pci express bus της μητρικής. Καταλαβαίνεις λοιπόν, πως μια pci express κάρτα που προσφέρει hardware raid (adaptec, marvell, κτλ κτλ κτλ) είναι το ίδιο με των μητρικών... Το δε πρώτο είναι τυπωμένο σε μια dedicated κάρτα και το άλλο στην μητρική πάνω... (φυσικά δεν σχολιάζω την ποιότητα/επιδόσεις... Μερικές κάρτες σκίζουν.... και σε αποδόσεις αλλά και σε.... "τιμή). Και τα 2 αμφότερα, είναι HARDWARE RAID διότι έχουν dedicated "τσιπάκι" και όχι κάποιο software hacking μέσω κάποιου πυρήνα λειτουργικού...

 

3) Όταν λέω δεν ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ, δεν το λέω έτσι. Στο πρώτο μήνυμα γράφω... : Raid10 (raid 1+0 ---> mirrored and stripped). Καταλαβαίνεις τι είναι να έχεις Raid1 και Raid0 σε ένα; Όχι...; -----> http://en.wikipedia.org/wiki/RAID . Εφόσον είναι και mirrored έχεις μια σχετική προστασία...

 

4) Το PCBSD είναι ένα "έτοιμο" freebsd με kde εγκατεστημένο, μερικά gui εργαλεία για το σύστημα κτλ κτλ. Αυτό και τίποτα άλλο. To PCBSD, έχει ports, έτσι ακριβώς όπως έχει και το freebsd. Μπορείς αμα λάχει να το κάνεις και recompile ΟΛΟ. Έτσι ακριβώς όπως και στο freebsd. Ξαναλέω... δεν με προσέχεις/διαβάζεις... Nα κάνω και μια παρομοίωση μπας και καταλάβεις...: PCBSD = Sabayon. Δηλαδή; Το PCBSD φαντάσου το, σαν το Sabayon. Τι είναι το... sabayon...; Έτοιμο gentoo χωρίς την ανάγκη ατελείωτων compile από portage και... stage3.... Έτσι είναι και το PCBSD. Έτοιμο freebsd, με kde, gui εργαλεία, κτλ κτλ. Αυτό δεν του αναιρεί την δυνατότητα να γίνει recompile όλο, η να κάνεις compile ports, όπως και με το freebsd...

 

Κανείς δεν έκανε σαλάτα τίποτα... Απλά εσύ δεν προσέχεις/διαβάζεις σωστά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ότι πεις

τρέχει αρκετά χρονάκια το home-serverακι μου σε raid5 πριν και raid 6 το τελευταίο χρόνο, οπότε μάλλον κάτι θα ξέρω και για το raid10

 

για το θέμα της motherboard και raid controller είμαι παθών με σημαντικά αρχεία από μια gigabyte που δεν κατάφερα να το επαναφέρω ποτέ( η έπρεπε να βρω την ίδια από e-bay μόνο για να πάρω τα αρχεία, η θα έπαιρνα συμβατό pci controller που κάνει όσο το pc) λίγο ειρωνικό δεν είναι να χάσεις αρχεία από raid1 ?

εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί να μην το κάνεις με zfs .... Τπ ξανά ότι πεις

 

για το freeBSD PSBSD δεν λες κάτι διαφορετικό από ότι είπα

και τα δυο παίρνουν binary η compile, στο ένα έτοιμο στο άλλο το κάνεις εσύ

το αποτέλεσμα για το πρόσωπο είναι ίδιο άρα εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι σε εμποδίζει να βάλεις το freeBSD αφού σου αρέσει

και πάλι ξανά ότι πεις

 

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικο της pc δεν εχει? βαλτης μπουμπουντου και κανε συ οτι γουσταρεις στο δικο σου :P

 

 

τσούκου.... συζούμε :P

 

 

===========

To zfs, θα κάνει software raid...

 

Software Raid = High CPU Usage... Όχι ευχαριστώ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω με την σειρα μου οτι στο pc-bsd τα νευρα σου και η απογοητευση σου δεν θα τελειωσουν στο raid...δουλεψε το κανα 2-3 μερες και θα χεις bug να φας...κολληματα στις εκκινησεις αλλα windows

οποτε το προσωπο θα το σπασει το μηχανημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα η απορια μου ειναι γιατι δεν βαζεις κανονικα freebsd και να το κανεις εμφανισιακα και χρηστικα noob-friendly ?

 

Γιατι να πας στο "και καλα" ετοιμο που ομως αποδεικνυεται ειναι γτπ ?

 

Δεν εχεις χρονο να το στησεις ?

 

Τι διαφορα εχει το kde στο freebsd και στο pc-bsd ?

 

Το ιδιο εκανα στη μανα μου με το netbook με arch. Με απλουστατο openbox και lxpanel. Μιλαμε για γνωσεις πολυ πιο κατω και απο εναν τυπικο χρηστη *buntu και ομως μια χαρα ανοιγει τον web browser, το skype και ανοιγοκλεινει το μηχανημα. Ταπεινο - αθωο arch.

 

Στην κοπελα δεν μπορω να βαλω λογω καποιων εξειδικευμενων εφαρμογων που χρησιμοποιει για το τει της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 μήνες από τώρα θα έχω άπλετο χρόνο.

 

Τώρα δεν έχω και τόσο, δηλαδή δεν φτάνει ο χρόνος που έχω κάθε μέρα για τα.... ατελείωτα compiles και ρυθμίσεις που... πρέπει να γίνουν με plain freebsd.

 

Όπως γράφω στο 1ο μήνυμα, αν ήταν στο χέρι μου, και δεν υπήρχε και άλλος στην μέση, θα του έβαζα freebsd και σιγά σιγά, μέρα με την μέρα, όσο υπάρχει χρόνος, να το φτιάχνω.

 

Αλλά.... μακάρι να γινόταν...

 

Τέσπα, όπως και να έχει την λύση θα την βρώ, δεν ο σκοπός η λύση για να ανοικτεί το συγκεκριμένο νήμα, απλά σκοπός ήταν να κράξω τους developers του PCBSD, που εν ετη 2012 δεν μπορούν να ενσωματώσουν στον gui installer τους, κάτι τόσο απλό, αλλά συνάμα και τόσο σημαντικό... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε στειλε τους ενα mail και πες τους οτι ειναι αχρηστοι και πρεπει να απαγχονιστουν παραδειγματικα μπροστα στους υπολοιπους, ή να αφαιρεθουν δια της βιας απο το πληκτρολογιο τους.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι οπαδός των σταλμανικών κοσμοθεωριών, (lol ---> η bsd άδεια χμ ντάξει δεν συμβαδίζει και τόσο :P) δεν είμαι μέλος Χρυσής Αυγής του Open Source για να κάνω κάτι τέτοιο :P :P :-) :-) :-)

 

Αν ήταν θα φώναζα τον άδωνι να το κάνει, άντε τον κασιδιάρη :P

 

Απλά κράζω / παραπονιέμαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PCBSD ... ούτε που το ήξερα ... θα το δοκιμάσω ...

 

>είναι για απλούς χρήστες και συνήθως απλοί χρήστες δεν χρησιμποιούν RAID controllers

 

αυτόs που φτιάχνει το raid controller σου έχει drivers για FreeBSD ?

 

το 'παμε? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...