Προς το περιεχόμενο

TL-ANT2424B TP-LINκ τι χρειαζομαι μαζι με αυτην την κεραια?ειναι συμβατη με το backtrack?


darklord8880

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!!!!σημερα ολη την ημερα ψαχνω μια καλη λυση ΚΕΡΑΙΑΣ που πιανει πολλα ασυρματα δικτυα .Ζω στην χαλκιδικη σε ενα μικρο χωριο στο οποιο δεν εχω κ πολυ καλο σημα ...σκεφτηκα να παρω TL-ANT2424B TP-LINK για να αυξησω το σημα μου ομως επειδη δεν εχω ιδεα τι αλλο χρειαζεται αυτη η κεραια για να δουλεψη σωστα σας κανω αυτη την ερωτηση>>αυτη την κεραια που την συνδεω στο ρουτερ μου?η χρειαζεται κατι αλλο ?δουλευει με linux?σας παρακαλω βοηθηστε με να αγορασω τα σωστα ...ειμαι παντελος ασχετοσ με το θεμα..

 

ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ(TL-ANT2424B TP-LINK)ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΩ ΜΕ ΤΟ Υ/π ΜΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεραια που αναφερεις ειναι αυτη

 

TL-ANT2424B-01.jpg

 

και συνδεεται στη θεση της κεραιας που εχει η ασυρματη καρτα (δεκτης) ή το ρουτερ (πομπος) προκειμενου να αυξησει την εμβελεια της. Απο μονη της ειναι αχρηστη. Εννοειται πως μπαινει σε ρουτερ και ασυρματες καρτες που εχουν ηδη αποσπομενη κεραια.

 

Αντι πχ να εχεις αυτη την κεραιουλα πανω στην καρτα και απολαβη 2db, βαζεις αυτη την τεραστια και εχεις απολαβη 24db :P

http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WN350G#spec

 

Και οπως παντα, οι δυνατοτητες στο backtrack της εξαρτονται αμεσα απο την ασυρματη καρτα πανω στην οποια θα συνδεθει η κεραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, είναι κατευθυντική...(directional) . Δεν ξέρω αν θα την χρησιμοποιήσει indoor , αν ναι, ίσως και να μην είναι καλή η ιδέα (όχι λόγω του μύθου της ακτινοβολίας), ίσως με τα εμπόδια, τοίχους κτλ κτλ, να χάσει αρκετή από την.... "δύναμη" της...

 

Αυτές οι κεραίες, συνήθως χρησιμοποιούνται outdoor, με οπτική επαφή, για κάλυψη αποστάσεων... Για μέσα στο σπίτι, μια τέτοια κουμούτσα δεν λέει...

 

----

 

Από το chipset της ασύρματης κάρτας, σωστά.

 

Atheros for the win :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κ γω για εξω την θελω ...αλλα μαλλον χρειαζεται κ ενα usb να συνδεσω την κεραια αυτη ειναι η απορια μου ...

 

ευχαρηστω για την βοηθεια με κατατοπησες αρκετα!!!!!να σε καλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...