Προς το περιεχόμενο

Ελαφριά διανομή Linux


Achis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα PC με επεξεργαστή της Intel 2.20 ghz , 1gb Ram και 80gb δίσκο και θέλω να εγκαταστήσω μια διανομή Λινουξ σχετικά ελαφριά. Δοκίμασα την mint 13 αλλά σέρνεται το σύμπαν ,η Cpu βαράει εκατοστάρια μόνο με τον firefox ανοιχτό. Το θέλω για γενική χρήση (Ίντερνετ πιο πολύ) και να θυμίζει το περιβάλλον των windows όσο γίνεται. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PclinuxOS (το έχω σε παλιό laptop και καταναλώνει ~250mb)

Debian

Puppy

Βασικά να κοιτάς να κατεβάζεις lxde εκδόσεις,γραφικό περιβάλλων,που είναι ποιο ελαφριές.

Με 1gb όμως ό,τι και να βάλεις είναι δύσκολα,με το που θα ανοίξεις σύγχρονο browser και καμιά βαριά σελίδα έχει γεμίσει η μνήμη και αρχίζει να δουλεύει τον δίσκο σαν μνήμη οπότε σέρνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και πιο πάνω κάτι με lxde το πολύ xfce. Εγώ στην θέση σου θα έβαζα arch (που τον τελευταίο καιρό έχω ένα κόλλημα :P) με lxde, περνάς και τα πακέτα που χρειάζεσαι και τέρμα.

 

Δοκίμασε χθες στον σταθερό μου (Intel Core2Duo @2.13GHz, 3GB ram) arch + lxde και πραγματικά μου έδινε την εντύπωση ότι είναι απίστευτα ελαφρύ. Χρήση CPU: 3% χρήση ram: 125MB-768MB απ' όσο έβλεπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα την Crunchbang (Debian based). Την έχω στο eee-pc μου (με Atom επεξεργαστάκο) και πετάει!

Θα δοκιμάσω Crunchbank και αν δεν μ' αρέσει θα περάσω Arch !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...