Προς το περιεχόμενο

linuxara webcamera desktopara


Swinrrr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello παικτες, Εχω μια καταπληκτηκη ιδεα : Το desktop screen συνηθως προβάλει τις background εικονες

και δεν το θελω αυτο , αντι αυτο, θελω να προβαλει real time webcam streem . Εχει κανείς ασχοληθεί με κατι παρομοιο η μηπως υπαρχει μια ετοιμη εφαρμογή για αυτο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται με mplayer, αλλα το βιντεο θα πρεπει να εχει μεγαλη αναλυση, επειδη θα το βαλει πανω αριστερα και θα το επεκτεινει απο εκει και επειδη δεν του κανει zoom με τιποτα.

Επισης, θα αναλαβει ολο το desktop, οποτε εικονιδια κλπ τα ξεχνας.

Αν μου βρεις καποιο stream θα σου δειξω τι εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να χαθούν τα εικονίδια ;;; Δεν θα είναι πίσω από τα εικονίδια ; Αν χάνονται τα εικονίδια τοτε δεν ειναι στο δεσκτοπ αλλα ειναι σε ενα παράθυρο που πιάνει όλη την οθόνη . Ενα streαm - καταγραφή από laptop camera που έχεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι για αυτο.

Το desktop, μαζι με οτι εχει πανω του, αναλαμβανει να το "ζωγραφισει" μια εφαρμογη πανω στο "layer" του desktop (φαντασου μια εικονα με layers και το desktop να ειναι το τερμα κατω). Στην περιπτωση σου ο nautilus κανει ολη αυτη τη δουλεια.

Οταν λοιπον θα αναλαβει ο mplayer το desktop, θα παιξει αυτο που θα του πεις πανω σε αυτο το "layer", βγαζοντας στην ακρη οτιδηποτε αλλο ζωγραφιζει πανω εκει.

 

Πχ, πριν 2 και κατι χρονια που το δοκιμασα

tNGhzYQ

 

Το βιντεο στο πανω μερος ειναι ενα κοινο βιντεο που παιζει σαν desktop background και το υπολοιπο desktop φαινεται μαυρο, αν και ειχε wallpaper. Το κολπο εγινε ετσι

>mplayer -rootwin file.mp4

με το rootwin να ειναι η παραμετρος που κανει ολη τη δουλεια.

 

Το ξαναδοκιμασα πριν λιγο με mplayer2. Πλεον το βιντεο απλωνει αυτοματα σε ολο το πλατος της οθονης, εμφανιζεται ακριβως στο κεντρο και ΔΕΝ μαυριζει το υπολοιπο desktop (εικονα)

 

post-124002-0-16903400-1351312005_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω πως η διαφορα του με ενα κανονικο παραθυρο χωρις borders ειναι το οτι το βιντεο παιζει σε ολα τα desktops (omnipresent) και κατω απο ολα τα παραθυρα, μιας και ειναι στο τελευταιο "layer", οποτε για να το δει καποιος πρεπει να κανει ελαχιστοποιηση σε ολα τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το είχα κατεβάσει mplayer ακόμη έχω μερικές απορίες

1. Μπορώ να ρυθμίζω το πλάτος και ύψος του;

2. Μπορώ να το συνδέσω στο realtime stream video;

3. Είναι opensourse ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οχι. Με τον σκετο mplayer το βιντεο τοποθετειται πανω αριστερα και επεκτεινεται για οσο πλατος εχει το βιντεο. Με τον mplayer2 τοποθετειται στο κεντρο και επεκτεινεται σε ολο το πλατος της οθονης (= της επιφανειας εργασιας καλυτερα)

Αν πχ εχεις ενα βιντεο 480p (640*480)

- με τον mplayer, το βιντεο θα μπει σε ενα χωρο 640*480 ο οποιως θα ξεκινα απο το πανω αριστερα μερος του desktop και θα τελειωνει 640 πιξελς αριστερα και 480 πιξελς κατω απο εκει. Ολο το υπολοιπο desktop θα ειναι μαυρο.

- με τον mplayer2, το βιντεο θα μπει στο κεντρο και θα τεντωθει ωστε να πιασει ολο το πλατος του desktop, δηλαδη απο 640*480 θα γινει 1280*960 σε μενα (ειμαι με 1280*1024).

Στις εικονες που παρεθεσα δεν φαινεται αυτο επειδη και τα 2 βιντεο ειναι 720p (1280*720), οποτε πιανουν ολο το πλατος του desktop.

Δεν εχω σκετο mplayer, για να κανω νεο παραδειγμα με μικροτερο βιντεο, και δεν σκοπο να τον ξαναβαλω αφου ο mplayer2 κανει τα ιδια και καλυτερα.

 

2) Ναι. Τρεχοντας αυτη την εντολη θα σου δειξει βιντεο απευθειας απο την καμερα, αλλα σε παραθυρο. Δεν εχω καμερα να δειξω πως γινεται

>mplayer tv:// -tv driver=v4l2:width=640:height=480:device=/dev/video0

Οποτε, για να κολλησει και στην επιφανεια εργασιας, θες ολο αυτο το πραγμα

>mplayer -rootwin tv:// -tv driver=v4l2:width=640:height=480:device=/dev/video0

 

3) Ναι ειναι opensource και θα τον βρεις στα repo της διανομης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...