Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για συμβατά μελάνια για Canon ip4500


Greek_Tornado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα insomniacs

Έχω Link.png Site: αυτόν τον εκτυπωτή και ήρθε η ώρα για το ένα από τα 2 μαύρα και το κόκκινο να αλλαχθούν. Όταν είδα τις τιμές στα γνήσια μελάνια της Canon μου ήρθε ζαλάδα. Ενδεικτικά να πω ότι στο Public (που είναι κλέφτες όμως) το μαύρο μόνο είχε 20 ευρώ και περίπου άλλα τόσα το κόκκινο! Έψαξα στο skroutz, βρήκα ότι στο getitnow ήταν κοντά στα μισά χρήματα και τα παράγγειλα, αλλά μάταια αφού μιάμιση βδομάδα μετά μου απαντήσανε πως δεν υπάρχουν διαθέσιμα τελικά.

Οπότε αποφάσισα να γλιτώσω τον εαυτό μου από την ταλαιπωρία και το εξωφρενικό κόστος και να αγοράσω συμβατά μελάνια και όχι γνήσια.

Το θέμα είναι πως υπάρχει χάος εκεί έξω και άλλα είναι καλά, άλλα κάνουν ζημιά και άλλα απλά δεν παίζουν. Απ'ότι κατάλαβα έχουν ένα τσιπάκι ελέγχου της στάθμης που πρέπει να λειτουργεί σωστά για να παίξουν τα μελανάκια - γι'αυτό το λόγο άλλωστε δεν παίζει η αναγόμωση των παλιών.

Έχει κάποιος να προτείνει λοιπόν κάποιο καλό δοκιμασμένο μελανάκι για το συγκεκριμένο εκτυπωτή;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία χρήσης στο δικό μου εκτυπωτή (ip-5300), σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτά:

 

http://mediacenter.g...canon-el-2.html

 

Τα χρησιμοποιώ σταθερά εδώ και τρία χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τόσο από πλευράς διάρκειας, όσο και από πλευράς ποιότητας εκτύπωσης. Το δε «τσιπάκι» τους, λειτουργεί άψογα. Καμία διαφορά από τα original.

 

Το κατάστημα βέβαια είναι στην Αθήνα (δεν ξέρω αν τα φέρνει κι άλλος), αλλά δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις στην πόλη σου (αν μπεις σε διαδικασία ταχυδρομικής παραλαβής, δεν ξέρω αν συμφέρει. Ρώτησέ τους πάντως, καλού κακού...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία χρήσης στο δικό μου εκτυπωτή (ip-5300), σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτά:

 

http://mediacenter.g...canon-el-2.html

 

Τα χρησιμοποιώ σταθερά εδώ και τρία χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τόσο από πλευράς διάρκειας, όσο και από πλευράς ποιότητας εκτύπωσης. Το δε «τσιπάκι» τους, λειτουργεί άψογα. Καμία διαφορά από τα original.

 

Το κατάστημα βέβαια είναι στην Αθήνα (δεν ξέρω αν τα φέρνει κι άλλος), αλλά δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις στην πόλη σου (αν μπεις σε διαδικασία ταχυδρομικής παραλαβής, δεν ξέρω αν συμφέρει. Ρώτησέ τους πάντως, καλού κακού...)

 

Φωτογραφίες εκτυπώνουν καλά;

Γιατί αυτό είναι το βασικό πρόβλημα στα πιο πολλά συμβατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφίες εκτυπώνουν καλά;

Γιατί αυτό είναι το βασικό πρόβλημα στα πιο πολλά συμβατά.

Κοίτα, ομολογώ ότι δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με την εκτύπωση φωτογραφίας, ούτε και έχω πολλές γνώσεις γύρω απ' αυτή. Πάντως, κάνα δυο φορές που επιχείρησα εκτύπωση φωτογραφίας, υψηλής σχετικά ανάλυσης, σε glossy χαρτί, δεν εντόπισα το παραμικρό πρόβλημα. Τονίζω βέβαια, ότι είμαι εντελώς «ερασιτέχνης» πάνω στο θέμα, οπότε ίσως το μάτι μου να μην πιάνει αυτά που θα παρατηρούσε κάποιος πιο απαιτητικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ είμαι ειδικός. Ρωτάω για τα αν υπάρχουν εμφανείς διαφορές.

Εχω πετύχει συμβατά που εκτύπωναν μια χαρά κείμενο-εικόνες αλλά στις φωτογραφίες είχαν έντονες αλλοιώσεις, ακόμη και λάθος αποχρώσεις.

 

Εφόσον όπως λες είναι καλά μελάνια, θα τα έχω υπόψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Σκέφτομαι συμβατά μελανάκια ξεχωριστά ή ένα ολοκληρωμένο σύστημα CISS (continuous ink supply system) απλά λυπάμαι τα περισσότερα μελανάκια που έχει ήδη μέσα και δεν είναι ούτε στα μισά. Έχει τελειώσει εντελώς το pigment black και τελειώνει το κόκκινο, τα υπόλοιπα είναι στη μέση και λυπάμαι να τα πετάξω για CISS. Οπότε θα αγοράσω μάλλον ένα pigment black από τα παραπάνω.

Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...