Προς το περιεχόμενο

linux se netbook????


vanGeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν λες να το περάσεις εννοείς να του κάνεις εγκατάσταση ή να το περάσεις όπως θα το πέρναγες στο usb ή στο cd;

 

Αν είναι να το περάσεις και να χρησιμοποιήσεις τον εξωτερικό σαν usb stick δεν έχει καμία διαφορά. Ότι σου είπα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο κατανοητός σε αυτό που λες;

 

Το usb stick(ή τον εξωτερικό στην προκειμένη περίπτωση) θα το χρησιμοποιήσεις όπως και το cd. Όπως θα έγραφες το iso της διανομής στο cd έτσι ακριβώς θα το κάνεις και με το usb ή τον εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok βασικά αυτό ήθελα να μάθω.. και το ερώτημα είναι αν θα πρέπει να κάνω κάποιες αλλαγές στον εξωτερικό για να μπορώ να περάσω αυτό που πρέπει...??

δηλαδή θα πρέπει να τον έχω αδειάσει η δεν παίζει ρολο αν θα έχω αρχεία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα και να αφησεις τα αρχεια αλλα δεν ξερω αν θα μπορεις να τον φερεις παλι μετα στην κατασταση που ηταν.

 

Δεν εχεις κανενα stickακι να κανεις την διαδικασια; Δανεισου εν αναγκη. Θα ειναι πιο ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sry για το hijack αλλα μια γρηγορη ερωτηση, linux mint debian edition ή crunchbang σε λαπτοπ? πηγαινα για μιντ αλλα ειδα το crunchbang και σκαλωσα με το γαματο γραφικο περιβαλλον :P

 

γενικά ψαχνω μια καλη και σταθερη distro καθως στο μηχανιμα που θα μπει δεν θα ειναι για πειραματα αλλα εργαλειο δουλειας :P

κλεινω προς κατι debinοειδες ή καποια αλλη rolling distro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το μηχάνημα θα είναι για δουλειά εγώ προτείνω κατι που θα το φτιάξεις μόνος σου και θα ξέρεις ακριβώς τι του γίνεται. Θα φας τις ώρες σου μέχρι να το στήσεις μπορεί να χρειαστεί να το στήσεις πάλι αν κάτι δεν σου αρέσει αλλά θα ξέρεις ακριβώς τι έχεις κάνει.

 

Για αυτό το λόγο Debian. Όχι ότι το Arch είναι άσχημο αλλά είναι πιο σύνηθες να σπάει από ότι το Debian.

 

Φυσικά όλα αυτά με openbox ή συναφή περιβάλλοντα που ξέρεις τι σου γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το μηχάνημα θα είναι για δουλειά εγώ προτείνω κατι που θα το φτιάξεις μόνος σου και θα ξέρεις ακριβώς τι του γίνεται. Θα φας τις ώρες σου μέχρι να το στήσεις μπορεί να χρειαστεί να το στήσεις πάλι αν κάτι δεν σου αρέσει αλλά θα ξέρεις ακριβώς τι έχεις κάνει.

 

Για αυτό το λόγο Debian. Όχι ότι το Arch είναι άσχημο αλλά είναι πιο σύνηθες να σπάει από ότι το Debian.

 

Φυσικά όλα αυτά με openbox ή συναφή περιβάλλοντα που ξέρεις τι σου γίνεται.

μπορεις να μου δωσεις ενα μπουσουλα ωστε να αρχισω? αν οχι εδω σε pm ή να ανοιξω νεο θεμα. εχω πολυ χρονο τωρα σαν φοιτητης :P και μιας και η σχολη μου εχει σχεση με το αντικειμενο δεν θα με χαλασει να μαθω και 5 πραματα παραπανω απο την εμπειρια και το στησιμο του λειτουργικου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο youtube για το πως εγκαθίστανται και το Debian και το Arch. Μπορείς ακόμα να χρησιμοποιήσεις και τον οδηγό του tritona για το Arch εδώ στο forum. Κάνε ένα search.

 

Απλά στο Debian όταν κάνεις την εγκατάσταση πρέπει να αποεπιλέξεις την επιλογή που σου βάζει το Desktop Environment. Θα βγεις σε κονσόλα και από εκεί και πέρα όλος ο κόσμος των DE/WM είναι δικός σου.

 

Υ.Γ. Πρόσφατα ανέβασε καποιος στο θέμα του Debian(αν θυμάμαι καλά) έναν οδηγό με εικόνες για την εγκατάστασή του. Ψάξε και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο youtube για το πως εγκαθίστανται και το Debian και το Arch. Μπορείς ακόμα να χρησιμοποιήσεις και τον οδηγό του tritona για το Arch εδώ στο forum. Κάνε ένα search.

 

Απλά στο Debian όταν κάνεις την εγκατάσταση πρέπει να αποεπιλέξεις την επιλογή που σου βάζει το Desktop Environment. Θα βγεις σε κονσόλα και από εκεί και πέρα όλος ο κόσμος των DE/WM είναι δικός σου.

 

Υ.Γ. Πρόσφατα ανέβασε καποιος στο θέμα του Debian(αν θυμάμαι καλά) έναν οδηγό με εικόνες για την εγκατάστασή του. Ψάξε και αυτό.

ο οδηγος ειναι αυτος http://www.insomnia.gr/wiki/_/linux/debian-squeeze-installation-lean-and-mean-r159 ? ειναι λιγο παλιος,την wheezy δεν πρεπει να βαλω εγω?

βρηκα και καποια βιντεακια στο utube θα το παλεψω και βλεπουμε.. επειδη ειναι λαπτοπ θα το τεσταρω σε vbox πρωτα γιατι δεν εχω δουλεψει ποτε με debian ή διανομη παρομιας εγκαταστασης.. οσα εχω βαλει ειχαν ετοιμο ινσταλλερ και δεν χρειαζοταν καμια αλλη ρυθμιση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...