Προς το περιεχόμενο

Είμαι ok για linux; Τι να δοκιμάσω;


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Καλησπέρα παιδιά.

Λέω να ετοιμάσω σιγά σιγά τον υπολογιστή για format σε Windows 8 (τα έχω διαθέσιμα δωρεάν λόγω σχολής). Πριν όμως απ' αυτό, θα ήθελα να δοκιμάσω 2-3 διανομές linux για να δω τι βελτίωση υπάρχει τα τελευταία 2 χρόνια που δεν έχω ασχοληθεί.

 

Επειδή όμως παλαιότερα είχα αντιμετωπίσει κάποια προβλήματα με την ATI κάρτα γραφικών μου (@PC2 υπογραφης), θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχουν drivers και εάν θα αντιμετωπίσω σοβαρά προβλήματα με επιτάχυνση γραφικών και 2 οθόνες σε extend mode που έχω συνδεμένες.

 

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες διανομές γιατί δεν ξέρω τι να πρωτοδοκιμάσω! Δεν κάνω τίποτα το ιδιαίτερο στο PC: chrome, ταινίες, κάνα παιχνιδάκι PSX/PS2 μέσω emulator, γράφω κάποια σκριπτάκια κτλ. Δεν μου αρεσει το unity.

 

Εάν βολευτώ με κάποια διανομή δεν αποκλείεται να έχω τα Windows μονο για τα εμπορικά παιχνίδια και κάποια windows-only προγράμματα για τη σχολή.

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

 

PS: Με τον ssd και trim δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα έτσι; Πιστεύω να υποστηρίζεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Λέω να ετοιμάσω σιγά σιγά τον υπολογιστή για format σε Windows 8 (τα έχω διαθέσιμα δωρεάν λόγω σχολής). Πριν όμως απ' αυτό, θα ήθελα να δοκιμάσω 2-3 διανομές linux για να δω τι βελτίωση υπάρχει τα τελευταία 2 χρόνια που δεν έχω ασχοληθεί.

 

Επειδή όμως παλαιότερα είχα αντιμετωπίσει κάποια προβλήματα με την ATI κάρτα γραφικών μου (@PC2 υπογραφης), θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχουν drivers και εάν θα αντιμετωπίσω σοβαρά προβλήματα με επιτάχυνση γραφικών και 2 οθόνες σε extend mode που έχω συνδεμένες.

 

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες διανομές γιατί δεν ξέρω τι να πρωτοδοκιμάσω! Δεν κάνω τίποτα το ιδιαίτερο στο PC: chrome, ταινίες, κάνα παιχνιδάκι PSX/PS2 μέσω emulator, γράφω κάποια σκριπτάκια κτλ. Δεν μου αρεσει το unity.

 

Εάν βολευτώ με κάποια διανομή δεν αποκλείεται να έχω τα Windows μονο για τα εμπορικά παιχνίδια και κάποια windows-only προγράμματα για τη σχολή.

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

 

PS: Με τον ssd και trim δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα έτσι; Πιστεύω να υποστηρίζεται κανονικά.

Σορρυ που ειμαι οφφτοπικ.Λες τα εχεις διαθεσιμα λογω σχολης.Αν θυμαμαι καλα στην ιδια σχολη δεν ειμαστε; :P

 

Αν μπορεις,δωσε μου καμια πληροφορια παραπανω.Αν θες και σε πμ για να μην χαλαμε το θεμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φαίνεσαι εξοικιωμένος με το linux και νομίζω ότι μια απλή διανομή στην οποία χρησιμοποιούνται και κλειστοι drivers θα ήταν καλή για εσένα.

 

Δοκίμασε Ubuntu. Ναι μου φαίνεσαι OK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω δοκιμασει πολλες, απο τις παλιες ενδοξες εποχες (~2003) οπου με το παραμικρο error σε πεταγε σε κονσολα.

Μεχρι και την Ubuntu 11.04 (και αντιστοιχες mint, sabayon κτλ), οπου παντα κατι δε θα λειτουργουσε σωστα, ειτε στο hardware, ειτε καποια εφαρμογη.

Δεν εχω προβλημα με το gparted κτλ και το θεωρητικο μερος και δεν νομιζω οτι θεωρουμαι noob, αλλα σιγουρα σε κονσολα δε θα τα βγαλω περα. Θελω κατι απλο, οχι ομως ubuntu με unity, αηδιαζω. :P

 

Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να μαθω εαν η 5850 παιζει οκ τωρα πια, καθως και καμια καλη διανομη οχι απο τις εντελως "πρωτες" και "γνωστες". :)

 

nemesis, στελνω pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν θες κάποια hardcore διανομή δοκίμασε slackware , λίγο πιο light gentoo και arch ...

 

ακόμα πιο light ( απο πλευράς δυσκολίας ) και γκατζεταδηκο Fedora -- το ίδιο αλλά με LTS κύκλους CentOS ....

το ίδιο επι πληρωμή Red Hat ...

 

εμένα μ' αρέσει το debian αλλά ίσως σε δυσκολεψει στην εγκατάσταση οδηγών για ορισμένες συσκευές μιας και

και θα πρέπει να εγκαταστήσεις μόνος σου ότι λογισμικό δεν διατίθεται με άδειες που αρέσουν στην κοινοτητα πχ Mozilla license ... το πρόβλημα με τους οδηγούς συσκευών οφείλεται σε αυτό ...

 

 

το μόνο που είμαι σίγουρος ότι θα παίξει στα συστήματα στις υπογραφές σου χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις ( κονσόλα )

είναι το Ubuntu και το Fedora

Επεξ/σία από ipduh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες κάποια hardcore διανομή δοκίμασε slackware , λίγο πιο light gentoo και arch ...

 

ακόμα πιο light ( απο πλευράς δυσκολίας ) και γκατζεταδηκο Fedora -- το ίδιο αλλά με LTS κύκλους CentOS ....

το ίδιο επι πληρωμή Red Hat ...

 

εμένα μ' αρέσει το debian αλλά ίσως σε δυσκολεψει στην εύρεση οδηγών για ορισμένες συσκευές

και θα πρέπει να εγκαταστήσεις μόνος σου ότι λογισμικό δεν διατίθεται με άδειες που αρέσουν στην κοινοτητα πχ Mozilla license

 

 

το μόνο που είμαι σίγουρος ότι θα παίξει στα συστήματα στις υπογραφές σου χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις ( κονσόλα )

είναι το Ubuntu και το Fedora

 

πιο λαιτ το gentoo απο το slack ? :)

 

στον φιλο προτεινω debian και παραγωγα (πολυ καλο το linux mint debian edition), arch και παραγωγα ...και μετα καποιο απο τα υπολοιπα

 

www.distrowatch.com να δει τι παιζει απο διανομες και γοογλαρε κανα distro test που κυκλοφορουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://community.lin...rdware/view/861

 

btw αυτη ^ ειναι καλη διανομη για να δοκιμασεις http://ftp.cc.uoc.gr/mirrors/linux/linuxmint/stable/13/linuxmint-13-cinnamon-dvd-64bit.iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το οφφ και εγω απλα επειδη σαν προτωετης φοιτητης δεν γνωριζω και πολλα ειδα που εγραψες πως εχεις διαθεσιμα δωρεαν τα 8αρια, πως? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το μόνο που είμαι σίγουρος ότι θα παίξει στα συστήματα στις υπογραφές σου χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις ( κονσόλα )

είναι το Ubuntu και το Fedora

Αρα Fedora on list. :)

 

στον φιλο προτεινω debian και παραγωγα (πολυ καλο το linux mint debian edition), arch και παραγωγα ...και μετα καποιο απο τα υπολοιπα

www.distrowatch.com να δει τι παιζει απο διανομες και γοογλαρε κανα distro test που κυκλοφορουν....

Γνωρίζω το distrowatch, πολυ χρησιμο!

Mint debian, arch on list :)

 

http://community.lin...rdware/view/861

btw αυτη ^ ειναι καλη διανομη για να δοκιμασεις http://ftp.cc.uoc.gr...n-dvd-64bit.iso

Αρα σε Mint Helena παιζει οκ, το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα λοιπον;

Το Mint με Cinnamon gui το βρηκα χθες που σκαλιζα απο δω κι απο εκει και μου φανηκε ενδιαφερον. On list κι αυτο!

Ελπιζω να μην ξεκανω τον SSD με τοσα formats :P

 

sorry για το οφφ και εγω απλα επειδη σαν προτωετης φοιτητης δεν γνωριζω και πολλα ειδα που εγραψες πως εχεις διαθεσιμα δωρεαν τα 8αρια, πως? :P

Απευθυνθειτε στις γραμματειες των σχολων σας. Δε δικαιουνται ολοι οι φοιτητες, μονο οι "σχετικες" με ΗΥ σχολες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο λαιτ το gentoo απο το slack ? :)

 

www.distrowatch.com να δει τι παιζει απο διανομες και γοογλαρε κανα distro test που κυκλοφορουν....

 

ίσως επειδή χρησιμοποιούσα slackware πολύ παλιά και

εχω εγκαταστήσει πολλες φορές gentoo , και το έχω συνιθίσει ... αλλα δίκιο έχεις μάλλον το ανάποδο να ισχύει ...

στα σίγουρα δεν το συστήνω στον georgeman

 

Ναι το καλύτερο ειναι να δοκιμάσει μερικές διανομές ... καθεμιά απ'αυτές έχει ένα ιστότοπο που την εξηγεί αναλυτικά ...

και μερικά πράγματα είναι απλώς θέμα γούστου, το linuxmint δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το έχω δει να τρέχει και αρέσει σε

πολλούς έλληνες και μόνο και μόνο επειδή βασίζεται στο debian μ' αρέσει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Απευθυνθειτε στις γραμματειες των σχολων σας. Δε δικαιουνται ολοι οι φοιτητες, μονο οι "σχετικες" με ΗΥ σχολες.

 

 

εφαρμοσμενη πληροφορικη ειμαι αλλα δεν βρηκα καποια ανακοινωση ή κατι αλλο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις trim στον ssd σου πρεπει

- να το εχεις φορμαρισμενο (το partition στο οποιο θα εγκατασταθει το λινουξ) σε ext4 MONO

- να του ορισεις μια ακομα παραμετρο στο fstab, ωστε να ενεργοποιηθει το trim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

emphasis mine:

Για να εχεις trim στον ssd σου πρεπει

- να το εχεις φορμαρισμενο (το partition στο οποιο θα εγκατασταθει το λινουξ) σε ext4 ή btrfs MONO

 

Πέραν αυτού όλα οκ, αρκετοί εδώ μέσα έχουμε ssd εδώ και πολύ καιρό. Για τον emulator δεν ξέρω τι θα συναντήσεις, για όλα τα άλλα το linux έχει ωριμάσει απίστευτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφαρμοσμενη πληροφορικη ειμαι αλλα δεν βρηκα καποια ανακοινωση ή κατι αλλο

 

Χμ. Μπες εδώ.

 

Κάνε log-in αφού διαλέξεις τη σχολή σου με το username και password που θα σας έχουν σε καποιο κεντροποιμένο σύστημα (eclass ή ο,τι) και καλές δωρεάν αγορές (windows XP, 7 (32 και 64, Ελληνικά και Αγγλικά), windows 8 (πάλι απ όλα), όλα τα Visual Studio και πάρα πάρα πολλά άλλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις και το PCLinuxOS http://www.pclinuxos.com/

Στο Synaptic θα βρεις και τον ePSXe emulator για Linux.

Όσον αφορά την ATI, εμένα με την Sapphire Radeon 4770 λειτουργούσε τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...