Προς το περιεχόμενο

Mass Effect: Andromeda


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, και το ότι τα αναφέρουμε δεν είναι σίγουρο τι και αν θα διορθωθεί, αλλά ισχύει ότι πρέπει να τα δίνουμε.

βρε κάντε αναφορές στο forums τους και ας είναι και πέτρες(παραλλαγμένο λαϊκό ρητό :-D )..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά εσείς που το έχετε προχωρήσει και κοντεύετε να το τελειώσετε, σενάριο και διάλογοι πώς είναι? Έχει κάποιο ειρμό η ιστορία? Οι χαρακτήρες παλεύονται ή είναι νερόβραστοι? Πώς είναι το επίπεδο? Υπάρχει καμιά πρωτοτυπία? Από τα όσα έχω δει μέχρι τώρα κλίνω στο "όχι" αλλά θέλω τη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν έχω κάποιο θέμα με την ιστορία. Κλισεδιές φυσικά υπάρχουν, αλλά και στα παλιά της BioWare υπήρχαν.

 

To crew του Tempest μου αρέσει (μιας και τώρα έχει λίγο κόσμο και μιλάμε με όλους, όχι π.χ. τους comms techs του Normandy που ούτε "γεια" δεν τους λέγαμε :P), αν και για μένα low point είναι η Cora γιατί έχει ένα κατιτίς που δεν σταματάει να στο λέει συνέχεια στους διαλόγους της μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο. Είναι όπως έχουν πει στο Reddit "η φίλη σου που σπούδασε στην Γερμανία και δεν σταματάει να στο κοπανάει". :P Φτιάχνει αλλά αργεί. Με τους άλλους κυριλέ, κλασσικά alien squadmates = the best.

Vetra (LI), Jaal (Badass Bro), Drack (Badass grandpa), οι favs. Επίσης εκτός των loyalty quests, έχουν κι ένα αργότερα personal quest ο καθένας για περαιτέρω bonding (not boning :P).

Kαλό είναι επίσης ότι μετακινούνται στο Tempest όταν περνάνε κύριες αποστολές και υπάρχει αρκετό banter μεταξύ τους (αυτό που είχε ξεκινήσει η BioWare στο 3 να κάνει), ενώ τριγυρνάς. Αν και δεν ξέρω αν έχει πέσει το bug από το Inquisition που δεν μιλάνε. Τους ακούω στο Nomad (το bug που διαβάζω τους χτυπάει εκεί κυρίως), αλλά στο Tempest δεν μιλάνε μεταξύ τους τώρα, ενώ κάθε φορά είχαν κάτι να πουν. Γενικά το Tempest έχει ένα πιο "homely" feel.

 

Το σενάριο έχει κάποια plot twists αλλά όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί, αν και ένα με έπιασε ολίγον απροετοίμαστο. Και βασικά, μετά το πρώτο ΚΟΤΟR και όλα τα παιχνίδια ενδιάμεσα, έχει μείνει κανένα plot twist που θα δούμε και θα πούμε "ουάου"; Δεν νομίζω.

 

Οι διάλογοι μπορεί να είναι "κάπως" όταν διαλέγεις τις σαρκαστικές επιλογές, αλλά είναι by design. Παίχτες που έπαιζαν με professional / logical, είχαν επίσης professional / logical αντιδράσεις και λένε ότι αλλάζουν γενικά το πως σου μιλάνε οι χαρακτήρες αν έχεις τάση προς κάποια κατεύθυνση (την οποία σου αναφέρει στο ψυχολογικό σου προφίλ στο Codex η Lexi). 

 

More details γενικά όταν το τελειώσω. Μέχρι το Σ/Κ το έχω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο μου τους διαλογους που σου μιλανε αναλογα πως απαντας στο μεσο ορο νομιζω ισχυει. Το crew δεν το περιμενα να μαρεσει τοσο, αρκετα ενδιαφερον ολα τα story τους αλλα και εμενα οι αγαπημενοι μου ειναι με σειρα : Jaal, Drack και Vetra. Προσωπικα σε αυτο το κομματι δεν απογοητευτηκα.

 

Το story θα ελεγα δεν ειναι τιποτα φοβερο, okish σε γενικες γραμες, οι ανατροπες προβλεψιμες θα ελεγα και τιποτα ουαου, το main story θα μπορουσε να ηταν πολυυ μεγαλυτερο. Πιστευω θα δουμε με μεγαλυτερο ενδιαφερον τι γινεται στο επομενο game (οπως μας δειχνει οτι θα υπαρξει στο τελος του παιχνιδιου).

 

Οι διαλογοι ειναι καμια φορα πολυ καλα γραμμένοι και αλλες φορες κανεις facepalm.. Σε γενικες γραμμες δεν ειναι τοσο καλοι οσο στα παλια Mass effect αλλα υπαρχει αρκετο μπλα μπλα και lore για οτι θελεις να ψαξεις παραπανω. O main πρωταγωνιστής ειναι ας πουμε πιο "χαβαλετσης" απο τον Shepard, αλλα νταξει δεν περιμενα να εχουν και ιδιες προσωπικοτητες. Το υφος το σωζουν οι επιλογες που εχει να επιλεξεις καθε φορα οποτε ηταν καλη προσθηκη που επιλεγεις αναμεσα σε sarcasm/casual, emotional, logical και professional.

 

Ασχετο σχετικο, συνειδητοποίησα οτι το game το απολαυσα πολυ παραπανω απο το Fallout 4, το οποιο για μενα ηταν πολυ μεγαλη απογοητευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το παιχνίδι και πρέπει να παραδεχτώ οτι είναι εντυπωσιακό. Τουλάχιστον η αρχή.

Έχω τελειώσει τον πρώτο πλανήτη που σε τοποθετεί στο Νέξους, μετά την εμφάνιση του εξωγήϊνου αρχηγού. Το origin client λέει οτι έχω παίξει περίπου 3 ώρες. Λίγο πολλές μου φαίνονται.

 

 

Η απόδοσή του εώς τώρα είναι πολύ καλύτερη από οτι περίμενα με 70-80fps σε ultra-preset 1080p. Το μειονέκτημα, στα υψηλά fps, η OCed GPU μου, ζεσταίνεται αρκετά ~80c, και παρουσιάζει αστάθειες. Έχω ενεργοποιήσει το vsynch με triple buffering, και οι θερμοκρασίες είναι ~65c.

 

Οι διάλογοι αλλά και η ροή ώς τώρα πολύ καλή, δίνει κινηματογραφική αίσθηση.

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το παιχνίδι και πρέπει να παραδεχτώ οτι είναι εντυπωσιακό. Τουλάχιστον η αρχή.

Έχω τελειώσει τον πρώτο πλανήτη που σε τοποθετεί στο Νέξους, μετά την εμφάνιση του εξωγήϊνου αρχηγού. Το origin client λέει οτι έχω παίξει περίπου 3 ώρες. Λίγο πολλές μου φαίνονται.

 

 

Η απόδοσή του εώς τώρα είναι πολύ καλύτερη από οτι περίμενα με 70-80fps σε ultra-preset 1080p. Το μειονέκτημα, στα υψηλά fps, η OCed GPU μου, ζεσταίνεται αρκετά ~80c, και παρουσιάζει αστάθειες. Έχω ενεργοποιήσει το vsynch με triple buffering, και οι θερμοκρασίες είναι ~65c.

 

Οι διάλογοι αλλά και η ροή ώς τώρα πολύ καλή, δίνει κινηματογραφική αίσθηση.

 

:)

Ισχυει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το παιχνίδι και πρέπει να παραδεχτώ οτι είναι εντυπωσιακό. Τουλάχιστον η αρχή.

Έχω τελειώσει τον πρώτο πλανήτη που σε τοποθετεί στο Νέξους, μετά την εμφάνιση του εξωγήϊνου αρχηγού. Το origin client λέει οτι έχω παίξει περίπου 3 ώρες. Λίγο πολλές μου φαίνονται.

 

 

Η απόδοσή του εώς τώρα είναι πολύ καλύτερη από οτι περίμενα με 70-80fps σε ultra-preset 1080p. Το μειονέκτημα, στα υψηλά fps, η OCed GPU μου

Γραφεις πολυ ωραια αναλυση και fps αλλα ξεχασες να αναφερεις το συστημα που αποδιδει ετσι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφεις πολυ ωραια αναλυση και fps αλλα ξεχασες να αναφερεις το συστημα που αποδιδει ετσι :P

τίποτα σπουδαίο, 3770κ @4γιγα + GTX980 @ 1505/8000.

Το framerate πιστεύω οτι ήταν τόσο υψηλό στην αρχή, πάντως φτάνοντας κ στον EOS, συνεχίζει να τρέχει απροβληματιστα, αν και είχε σημεία ~55fps.

 

Περίπου οτι κ το DA:I.

Δεν θεωρώ οτι έχουν κάνει όσο καλό optimization στις περιοχές όπως στα battlefield, από τα προβλήματα που διαβάζω σε άλλους.

Από την άλλη, είμαι στην αρχή στο παιχνίδι, μπορεί παρακάτω τα πράγματα να αλλαξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το τερμάτισα (ξέχασα να κοιτάξω ώρες / completion, θα δω πάλι αύριο) και it was good and I feel good. :D

The adventure continues, έχει και επίλογο αλλά συνεχίζει μετά και για quests, κλπ που δεν έχει κάνει ο παίχτης.

 

Άντε, bring on the DLCs, EA. :P

 

Quarian Ark first?

 

 

"Review" αύριο. Τώρα bed.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

1)Γενικα η Pc πλατφορμα ως τωρα δεν ειχε αρκετους αξιολογους τιτλους,με λιγα λογια οχι πολλες επιλογες να παιξεις απο παιχνιδια του 2017

 

2)Η εν λογω σειρα ME εχει τεραστιο fan base,αρα αρκετος κοσμος περιμενε το εν λογω παιχνιδι συγκεκριμενα φετος να το παιξει πως και πως.Δεν νομιζω να διεκρινες ατομα που εχουν αγορασει ως τωρα οτι εχει κυκλοφορησει day one 50και 60ευρω για να στεκουν τα περι κρισης.

 

3)Τα εχουμε πει νομιζω για το πως λειτουργουν τα hobby. Αλλος τα τρωει τα χρηματα αυτα σε εξοδους το Σ/Κ,αλλος στο τσιγαρο καθε μηνα,αλλος στα γηπεδα,αλλος αλλαζει καθε μηνα το τελευταιο ακριβο κινητο της αγορας με αλλο και παει λεγοντας.

 

4)Οταν καποιος περιμενει 5χρονια να βγει το παιχνιδι που θελει να παιξει πως και πως,ναι πιστεψε με θα του κακοφανει ασχημα να περιμενει σχεδον μισο χρονο να σουλουπωσουν το παιχνιδι,ειδικα αν εχει τα χρηματα να το παρει φυσικα.

 

Τελος 5)μην ξεχνας οτι στα τεχνολογικα forum αρκετος κοσμος(αν οχι οι περισσοτεροι)εχουν αξιολογα και ακριβα συστηματα(ακομα και καρτες γραφικων των 250ευρω για Ελληνικα δεδομενα πολυτελεια ειναι,δεν ειναι μονο αυτες των 500ευρω)τα οποια και αγορασαν για να παιζουν συγχρονα παιχνιδια οπως το MEA.

Τι να σουλουπώσεις από αυτό το έκτρωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλοι οι φθονούντες μας πρήζαν τα μέζεα :-D , αλλά απ οτι διαβάζω και εδώ και αλλού και απο αυτα που έχω ακούσει, το παιχνιδι σε καμια περιπτωση δεν ειναι του πεταμού, του 5 ή του 6. Έχει τα θέματα του, αλλα ως παιχνιδι αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλοι οι φθονούντες μας πρήζαν τα μέζεα :-D , αλλά απ οτι διαβάζω και εδώ και αλλού και απο αυτα που έχω ακούσει, το παιχνιδι σε καμια περιπτωση δεν ειναι του πεταμού, του 5 ή του 6. Έχει τα θέματα του, αλλα ως παιχνιδι αξίζει.

Ε ναι γιατι ως γνωστον ο κατοχος ενος καλου pc δεν εχει να δωσει 38ευρω αν θελει για το παιχνιδι...

 

Το θεμα ειναι οτι δεν γινεται απο την μια στο pc να γραφουμε καποιοι ''vote with your wallet'' και οχι day one αγορες σε παιχνιδια που διχαζουν και απο την αλλη να τρεχουμε να τα παρουμε. Τουλαχιστον εγω προσωπικα(στο pc κιολας που δεν ειναι απιθανο να εχουν τα παιχνιδια και θεματα τις πρωτες μερες)δεν το κανω.

 

Τελος το εγραψα και πιο πισω οτι το παιχνιδι θα το παιξω μολις πεσει εκπτωση,δεν ειπα οτι ειναι σκουπιδι να μην το παρει/παιξει κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...