Προς το περιεχόμενο

Apotheon - 2d Action RPG platformer


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η randoμιά στο σύστημα μάχης διορθώνεται στη συνέχεια ή όλο το παιχνίδι μάχεται κυριολεκτικά σαν θέατρο σκιών;

Μου άρεσαν όλα τα στοιχεία του αλλα αυτό το ανάπηρο battle δε μπορώ να το χωνέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτή η randoμιά στο σύστημα μάχης διορθώνεται στη συνέχεια ή όλο το παιχνίδι μάχεται κυριολεκτικά σαν θέατρο σκιών;

Μου άρεσαν όλα τα στοιχεία του αλλα αυτό το ανάπηρο battle δε μπορώ να το χωνέψω.

Εμένα πάλι μου αρέσει οπως είναι το battle system

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου αρέσει οπως είναι το battle system

 

Έπαιξα σήμερα λίγο παραπάνω. Οκ το συνήθισα κάπως αλλα αυτό δεν το καθιστά λιγότερο τυχαίο. Έχει τόσο ωραία πράγματα το παιχνίδι αλλα αυτό το καραγκιοζοanimation based battle με εκνευρίζει αρκετά. Ιδιαίτερα όταν το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού είναι τα όπλα και η σωστή χρήση τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισίως τερματίστηκε. Ωραία εμπειρία  απο άποψη art/music και παρουσίασης αλλα το gameplay είναι κάπως θλιβερό.

9/10 φορές πάλευα με τα κακά controls και τα τραγικά game mechanics παρά με τους αντιπάλους. Στην τελική όλο το παιχνίδι βασίζει το gameplay του στο "beat the controls" και όχι σε κανονικές μάχες. Ξέρεις πάντα τι πρέπει να κάνεις και πότε πρέπει να το κάνεις αλλά πρέπει να καταφέρεις να κάνεις τα control να το εκτελέσουν...

 

Παρόλο το απλοικό του στύλ εξέπεμπε πολύ επικούρα και god of war feelings, ιδιαίτερα μετά τα μισά.

 

Δεν μετάνιωσα για το απόγευμα που ξόδεψα. Είχε την πλάκα του γιατί το παίζαμε παρέα και υπήρχε άφθονο trolling για την αναπηρία του χειρισμού. 

 

Θα το ευχαριστηθείτε αρκετά αν έχετε υπομονή με τα controls.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα κι εγώ στην παρέα και πήρα το ρόλο του Νικαντρέα.

 

Θετικές πρώτες εντυπώσεις και, σε αντίθεση με τον Κλάιν, η μάχη είναι πολύ του γούστου μου. Θέλει λίγη εξάσκηση για να μη χτυπάς το πάτωμα αλλά έχουν δώσει βάρος στα όπλα και στις κινήσεις και το animation παίζει ρόλο, δεν είναι απλά διακοσμητικό. Οι κινήσεις είναι κάπως υπερβολικά ρευστές στο περπάτημα (σωστή η παρομοίωση με φιγούρες Καραγκιόζη) αλλά δε με προβλημάτισαν πουθενά.

 

Τέλειωσα μόλις την πρώτη περιοχή και βλέπω την Ήρα να την έχει στήσει την κομπίνα, αλλά τι να κάνω...

 

Αισθητική - μουσική κορυφαίες. Μένει να δω το level design που μέχρι τώρα δεν έδειξε κάτι ιδιαίτερο.

 

Επίσης το ξέρω πως το ξαναρώτησαν, αλλά δυνατότητα επισκευής όπλων υπάρχει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τερματισα και γω! Ενα εχω να πω. Επος! Οσοι το τερματισατε πιστευω θα σας αρεσε το τελος..Τα boss fights φοβερα. Ηταν σιγουρα κατι διαφορετικο. Διαφωνω στη παρομοιωση φιγουρες καραγκιοζη. Ειναι σα ζωντανες αρχαιοελληνικες αγγειογραφιες. Ο χειρισμος οντως ηταν λιγο κουραστικος ειδικα σε pc με πληκτρολογιο ποντικι αλλα με εξασκηση το συνηθιζεις. Παντως φανταστειτε αυτο το παιχνιδι με 3D γραφικα. Νομιζω θα βγαινε ανετα game of the year. Αν δε βγει ηδη. Ισως ειμαι λιγο υπερβολικος λογω και του κολληματος μου με την αρχαια ελλαδα και μυθολογια αλλα αυτοι που το εφτιαξαν εχουν κανει φοβερη δουλεια. Πολλα μπραβο και στον Ελληνα μουσικοσυνθετη για αυτην την υπεροχη μουσικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω στη παρομοιωση φιγουρες καραγκιοζη. Ειναι σα ζωντανες αρχαιοελληνικες αγγειογραφιες.

 

Αναφερόμαστε στο animation, όχι στην εμφάνιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερόμαστε στο animation, όχι στην εμφάνιση

 

Δηλ πως περιμενατε να ειναι τα animations σε ενα 2D παιχνιδι? Super mario μηπως? Επειδη ασχολουμαι με 3d animation και γενικα με το τομεα animation μια χαρα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν αξιολογική κρίση, ούτε έχει κάτι άσχημο το θέατρο σκιών. Διαπιστώσαμε μια ομοιότητα. Σε άλλη περίπτωση θα λέγαμε "κουκλοθέατρο" ή "ρομποτικό".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης το ξέρω πως το ξαναρώτησαν, αλλά δυνατότητα επισκευής όπλων υπάρχει?

Δεν είδα να απάντησε κάποιος (- ίσως μου ξεφυγε; ). Επιδιόρθωση όπλων και ασπίδας δεν κάνεις. Τα περισσότερα τα βρίσκεις πολύ εύκολα ή τα αγοράζεις από την Agora. 

Τα repair kits είναι μόνο για το armour.

 

Εγώ το πάω κάπως αργά λόγω περιορισμένου χρόνου, αλλά ακόμα το διασκεδάζω. Κατάλαβα ότι μάλλον έκανα και κάποια πράγματα ανάποδα (πχ το τμήμα με τον Άδη θα ήταν ευκολότερο αν είχα τακτοποιήσει πρώτα τον Απόλλωνα... - αλλά ήθελα να πάω πρώτα στον κάτω κόσμο :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα να απάντησε κάποιος (- ίσως μου ξεφυγε; ). Επιδιόρθωση όπλων και ασπίδας δεν κάνεις. Τα περισσότερα τα βρίσκεις πολύ εύκολα ή τα αγοράζεις από την Agora. 

Τα repair kits είναι μόνο για το armour.

 

Εγώ το πάω κάπως αργά λόγω περιορισμένου χρόνου, αλλά ακόμα το διασκεδάζω. Κατάλαβα ότι μάλλον έκανα και κάποια πράγματα ανάποδα (πχ το τμήμα με τον Άδη θα ήταν ευκολότερο αν είχα τακτοποιήσει πρώτα τον Απόλλωνα... - αλλά ήθελα να πάω πρώτα στον κάτω κόσμο :) )

Έτσι και εγώ την πάτησα ρε! χαχα

 

Παρόλα αυτά ναι σωστά μόνο Armour επισκευάζεις.

 

Θα ήθελα πολύ να δώ αν θα δώσουν μηχανή για modding, φανταστείτε να φτιάξει ο κόσμος Mods! νέες ιστορίες, arenas κτλ! σαν καινούριο παιχνίδι θα είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα έπρεπε σε μας να έχουν κάποιο bonus με την αγορά του.Έτσι, τιμής ένεκεν. ^_^

Θα μου πεις, θα γινόταν του vpn το κάγκελο, οπότε αφήστε το καλύτερα!Δεν είναι να πας να προσφέρεις κάτι σε άνθρωπο.  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ως Έλληνες εννοείς; Δύσκολο. Και πιθανότατα θα δημιουργούσε και αρνητικό κλίμα. (Έδωσαν βέβαια σε όσους έκαναν Pre-orders την πρόσβαση στη beta και το extra κλειδί για Steam, από τους οποίους μπορώ να φανταστώ ότι ένα μεγάλο ποσοστό ήταν Έλληνες  )

 

Πάντως έχουν πει ότι θα ήθελαν να υπάρξει localization με κάποιο από τα επόμενα updates τονίζοντας ότι θα ήθελαν να έχουν ελληνικούς υπότιτλους. 

 

Επίσης, να σημειώσω ότι πλέον από το Humble Bundle έχουμε πρόσβαση και σε DRM-free download του παιχνιδιού (κάτι που δεν ήταν ξεκάθαρο στα Pre-orders - ή μάλλον ήταν ξεκάθαρο ότι θα παίρναμε Steam key και τίποτα άλλο για το Apotheon (το DRM-free και Steam key ήταν για το bundled Capsized που έδιναν), οπότε και αυτό σαν bonus το βλέπω. Και φαίνεται να υπάρχουν πλέον και εκδόσεις για Linux και Mac (δεν είμαι σίγουρος αν είναι ακόμα beta).

 

Για modding tools όπως προανέφερα είπαν ότι υπάρχει ήδη ένας map editor μαζί με το παιχνίδι (αν και δεν θα είναι πολύ εύχρηστος). Πού ακριβώς βρίσκεται δεν ξέρω ακόμα, δεν έχω ψάξει τα αρχεία. Για πιο οργανωμένο SDK δεν γνωρίζω. Ίσως παρακάτω, αν δεν το αναλάβει η modding community πιο μπροστά έτσι κι αλλιώς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως Έλληνες εννοείς; Δύσκολο. Και πιθανότατα θα δημιουργούσε και αρνητικό κλίμα. (Έδωσαν βέβαια σε όσους έκαναν Pre-orders την πρόσβαση στη beta και το extra κλειδί για Steam, από τους οποίους μπορώ να φανταστώ ότι ένα μεγάλο ποσοστό ήταν Έλληνες  )

Ναι.Καλά, προφανώς και αστειευόμενος το λέω, δεν έχω καμιά τέτοια απαίτηση.Ανεξάρτητα από το ηθικό του πράγματος, το θεωρώ τεχνικά αδύνατο κιόλας να το κρατούσαν μόνο για πραγματικά ελληνικές ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...