Προς το περιεχόμενο

Mount & Blade II Bannerlord


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 99% των σκληρών φανς που έπαιζαν Warband και τα mods του (και άρα όσοι λογικά θα έλιωναν το Bannerlord) δεν το έκαναν για τα γραφικά του. Ορθώς κατ' εμέ έδωσαν βαρύτητα αλλού. Που και πάλι δηλαδή δεν τα λες και άσχημα, απλά όχι cutting edge για το 2020.

Χώρια που είναι ΕΑ ακόμα και τα πάντα θα βελτιστοποιηθούν ως το τελικό release.

Με αυτά και με αυτά, μόνο χθες έπαιξα 15 ώρες λολ

Επεξ/σία από HellionKal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, HellionKal είπε

Το παιχνίδι είναι "Warband 2020". ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΑΜΕ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️❤️ 

Επίσης οι μάχες είναι σαφώς πιο δύσκολες από το Warband γιατί έχει απενεργοποιηθεί το auto-direct όταν κάνεις άμυνες, θέλει πολλή εξάσκηση.

Ανατριχιάζω και μόνο στη σκέψη του τι θα γίνει όταν βγουν τα mods.

Εντάξει αν έχεις shield θα πρέπει να κάνεις τέρμα λάθος πχ να μπλοκάρεις αριστερά σε δεξί swing για να φας hit υπό συγκεκριμένη γωνία και πάλι, μη φοβού. Shield είναι op για το sp and the way to go. Γλιτώνεις ένα σωρό damage από ranged, ενώ ακόμα και τα bots καμιά φορά μπορεί να σου κάνουν κανένα feint ή κανένα chamber attack και να σε ξεγελάσουν πάνω στο spam τους.  Το directional block στα shields πιο χρήσιμο το βρήκα στην περίπτωση που σε κάνει kite horse archer με κύκλους γύρω γύρω, που κρατάς την ασπίδα πάντα από τη γωνιά που σε βαράει έτσι.

1 ώρα πριν, Anuminas είπε

Γιατι έχει τοσο χάλι στα γραφικά του;  παιχνιδι του 2005 λες και ειναι.

Όπως πάντα υπερβολικός.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το περίμενα και 'γω από τότε που ανακοινώθηκε και το hype μου όταν πήρα το beta key έφτασε στα ύψη, αν και ομολογώ το beta το βαρέθηκα σχετικά γρήγορα (Μόλις 26 ώρες). 

Βέβαια η Taleworlds έκανε τρομερό launch, δίνοντας τις εκπτώσεις (10% λόγο ιού + 10% αν είχες άλλο τίτλο) και έσπασε κυριολεκτικά το steam γιατί τελείωσαν τα keys. 

Επίσης το ότι έδωσε λίγο πιο νωρίς access στους streamers του twitch έφτασε την δημοτικότητα στα ύψη μαζί με το release λίγες μέρες νωρίτερα. 

 

Όσο για τα του παιχνιδιού εαν δεν έχετε παίξει προηγούμενους τίτλους συνιστώ να το μελετήσετε λίγο πριν την αγορά, λίγο στο twitch, λίγο κάνα review κτλπ. 

Εγώ είμαι ευχαριστημένος με το singleplayer ως τώρα. Έχει κάποια θέματα αλλά το community ποστάρει συνεχώς οπότε θα λυθούν γρήγορα. 

Για το Multiplayer αναμένουμε patch γιατί φαίνεται αρκετοί (αν όχι όλοι) μαζί και μένα δεν έχουμε πρόσβαση ακόμα γιατί έχουν θέμα τα win 7, μάλλον ήρθε η ώρα για την αναβάθμιση σε 10αρια που αναβάλλω τόσα χρόνια 

 

Επίσης για όσους δεν το ξέρουν, το Mount and blade έγινε γνωστό κυρίως χάρη στα mods που κυκλοφόρησαν και με το νέο τίτλο οι προσδοκίες είναι υψηλές. Αναμένουμε για Game of thrones, Lord of the rings , Star wars αλλά και άλλα. Αυτά, περισσότερα όταν φτάσω τον τριψήφιο στο hours played ! 

Επεξ/σία από Apostolis.Ch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω επαφή με τη σειρά, είμαι ο μόνος που θεωρώ το early access σε full price απαράδεκτο? Το παιχνίδι δεν φαίνεται να δικαιολογεί τη 10ετία με τίποτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kti23 είπε

Χωρίς να έχω επαφή με τη σειρά, είμαι ο μόνος που θεωρώ το early access σε full price απαράδεκτο? Το παιχνίδι δεν φαίνεται να δικαιολογεί τη 10ετία με τίποτα.

Κανένα παιχνίδι δε δικαιολογεί πάνω από 5-6 χρόνια κύκλο ανάπτυξης. Έτσι γεννιέται εξάλλου το vaporware συνήθως. Υπερφιλόδοξοι developers που βάζουν άπιαστους στόχους, ή στη πορεία προσθέτουν και άλλους ή αλλάζουν γνώμες ξεκινώντας συνέχεια from scratch (πχ αλλαγή game engine) κλπ.

Οι Τούρκοι από την άλλη είναι και μικρό studio με indie λογική και ανάλογα deadlines. Το τελικό αποτέλεσμα δηλαδή δεν είναι το συνηθισμένο AAA game, ούτε από πλευράς budget, ούτε από ποιότητας models, assets, animations, ανύπαρκτα voice overs κλπ. Ένα glorified indie game είναι με robust mechanics και άψογο mod support και community. Δεν είναι το κλασικό fast food blockbuster game που θα φας 40-50 ώρες χαζεύοντας εφέ και visuals και θα το παρατήσεις μετά να πιάνει σκόνη στο ράφι. Ή θα παίξεις αρκετά με δαύτο επειδή το γουστάρεις, ή θα ξενερώσεις με τη μια από την "φτήνια" του και θα το παρατήσεις.

Όσο για το price tag σου δίνω ένα δίκιο στο ότι επειδή είναι indie δε θα έπρεπε να ζητά 50ρικο (αν και οι περισσότεροι το πήραμε 40 με τις εκπτώσεις). Αλλά να ζητά λιγότερα επειδή είναι EA αυτή τη στιγμή δεν το βρίσκω σωστό. Όπως και στο kickstarter συνήθως πάλι οι backers δε πληρώνουν λιγότερα σε σχέση με αυτούς που τα αγοράζουν retail. Απλά μπορεί ο developer να τους ανταμείβει αλλιώς με cosmetics, αναφορά στα credits κλπ. Στο bannerlord συγκεκριμένα στο mp segment υπάρχουν badges για όσους κάνουν νίκες όσο είναι σε EA.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ilos είπε

Κανένα παιχνίδι δε δικαιολογεί πάνω από 5-6 χρόνια κύκλο ανάπτυξης. Έτσι γεννιέται εξάλλου το vaporware συνήθως. Υπερφιλόδοξοι developers που βάζουν άπιαστους στόχους, ή στη πορεία προσθέτουν και άλλους ή αλλάζουν γνώμες ξεκινώντας συνέχεια from scratch (πχ αλλαγή game engine) κλπ.

Οι Τούρκοι από την άλλη είναι και μικρό studio με indie λογική και ανάλογα deadlines. Το τελικό αποτέλεσμα δηλαδή δεν είναι το συνηθισμένο AAA game, ούτε από πλευράς budget, ούτε από ποιότητας models, assets, animations, ανύπαρκτα voice overs κλπ. Ένα glorified indie game είναι με robust mechanics και άψογο mod support και community. Δεν είναι το κλασικό fast food blockbuster game που θα φας 40-50 ώρες χαζεύοντας εφέ και visuals και θα το παρατήσεις μετά να πιάνει σκόνη στο ράφι. Ή θα παίξεις αρκετά με δαύτο επειδή το γουστάρεις, ή θα ξενερώσεις με τη μια από την "φτήνια" του και θα το παρατήσεις.

Όσο για το price tag σου δίνω ένα δίκιο στο ότι επειδή είναι indie δε θα έπρεπε να ζητά 50ρικο (αν και οι περισσότεροι το πήραμε 40 με τις εκπτώσεις). Αλλά να ζητά λιγότερα επειδή είναι EA αυτή τη στιγμή δεν το βρίσκω σωστό. Όπως και στο kickstarter συνήθως πάλι οι backers δε πληρώνουν λιγότερα σε σχέση με αυτούς που τα αγοράζουν retail. Απλά μπορεί ο developer να τους ανταμείβει αλλιώς με cosmetics, αναφορά στα credits κλπ. Στο bannerlord συγκεκριμένα στο mp segment υπάρχουν badges για όσους κάνουν νίκες όσο είναι σε EA.

Σαφώς δεν περίμενα ΑΑΑ αποτέλεσμα και δεν έχω θέμα με κάποιον indie dev ή το setting και τη φτήνια ακριβώς που έχει. Εξάλλου είχα λατρέψει το Kingdom Come με όλα τα θέματα που είχε εξαρχής και ήταν ανάλογο στούντιο αλλά το αποτέλεσμα συνολικά μοιάζει πολύ πιο αξιόλογο. Βλέπω δηλαδή τετράγωνα shadows χωρίς ίχνος φωτορεαλισμού π.χ ή ολική απουσία voice overs όπως είπες. Δεν είμαι και τρελαμένος με graphics αλλά να μπορεί να βλέπεται για την εποχή που κυκλοφορεί.

Προσωπικά διαφωνώ με την ΕΑ access τακτική και όταν γίνεται τουλάχιστον να υπάρχει μια φυσιολογική τιμή. Εάν είμαι beta tester τουλάχιστον να μην πληρώνω όλο το game. Credits και cosmetics δεν μου λένε κάτι.

Εάν κυκλοφορούσε μια 5ετία πριν θα ήταν οκ όπως ειπώθηκε. Απλά με το όνομα και το hardcore community που παρατηρώ ότι έχει θα έπρεπε να επιδείξει περισσότερα. Δηλαδή σαν νέος παίκτης παρόλο που μου αρέσει το είδος, δεν μπορώ να πω ότι δικαιολογώ την αγορά του.

Επεξ/σία από kti23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτιαξαν την μηχανή γραφικών από το μηδέν, για μια μικρή εταιρία κάτι τέτοιο χρειάζεται πολύ χρόνο .

Voice over υπάρχουν , έχω πετύχει (ελάχιστους ) npc με κανονικό voice over. Αναφέρεται και στην σελίδα τους ότι κατά την διάρκεια του του ЕА θα λείπουν οι φωνές. Επίσης πολλά textures είναι place holder . 
Η τιμή είναι απολύτως δικαιολογημένη για μένα . Το παιχνίδι είναι ένα είδος μόνο του δεν υπάρχει  κάτι αντίστοιχο . 
Επισης φτιάξαν την μηχανή με βάση το modding , σχεδόν τα πάντα μπορούν να αλλάξουν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μάλιστα η μηχανή του Bannerlord είναι πολύ λιγότερο hard-coded σε σχέση με την αντίστοιχη του Warband, τουτέστιν μπορεί να modαριστεί ακόμα περισσότερο. Αν έφτιαξαν τέτοιες Modάρες στο Warband, φανταστείτε τι θα δούμε εδώ.

Καθημερινά σκάνε μικρά patchάκια 500-600kb πάντως, το δουλεύουν ενεργά το παιχνίδι από τώρα. Δεν μπορώ να σταματήσω να παίζω, το κλείνω μόνο για να patchαριστεί και πάμε ξανά μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι working as intended ή ΚΑΡΑΣΠΑΣΜΕΝΟ, αλλά τα δοχεία με λάδι-υγρό πυρ στα κάστρα των Imperials κάνουν τόσο splash damage που καταντάει αστείο. Αμυνόμουν και σκότωσα 200 στρατιώτες με 5-6 ρήψεις.
 


ΥΓ. Best Game Ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, HellionKal είπε

Δεν ξέρω αν είναι working as intended ή ΚΑΡΑΣΠΑΣΜΕΝΟ, αλλά τα δοχεία με λάδι-υγρό πυρ στα κάστρα των Imperials κάνουν τόσο splash damage που καταντάει αστείο. Αμυνόμουν και σκότωσα 200 στρατιώτες με 5-6 ρήψεις.
 


ΥΓ. Best Game Ever.

Λογικα ειναι bug, στο multiplayer δεν εχω παρατηρήσει  κατι παρομοιο. 

Εξαιρετικα fun το siege στο multi, 10 φορες καλυτερο απο warband. 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δύο μου Σέκελες σχετικά με την Early Access, αλλά και ορισμένα από τα features που πρέπει να περιμένουμε να υλοποιηθούν στο μέλλον:

https://ragequit.gr/specials/item/mount-and-blade-2-bannerlord-early-access-preview/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Kαλό δείχνει, όσο το είδα, αλλά θα χρειαστεί ένα σοβαρό και εκτενές tutorial.

Τώρα, για την τιμή... Μου κακοφάνηκε, ψέματα δεν θα πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικά μου χρήματα δυστυχώς δεν θα τα δουν γιατί αμφιβάλλω αν θα τρέχει έστω και μέτρια στη low end τοστιέρα μου...

Θα το ξαναρίξω στο With Fire and Sword αν μου έρθει η όρεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...