Προς το περιεχόμενο

Συνεχίζονται τα αρνητικά οικονομικά αποτελέσματα της HTC για το τρίτο τρίμηνο του 2012


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέο αρνητικό ρεκόρ στα οικονομικά της στοιχεία παρουσίασε η HTC, ανακοινώνοντας σήμερα τα αποτελέσματά της για το τρίτο τρίμηνο του 2012. Η πέμπτη μεγαλύτερη κατασκευάστρια εταιρεία smartphones σημείωσε 79% μείωση στα κέρδη της μέσα σε ένα έτος, ξεπερνώντας ακόμη τις προβλέψεις των οικονομικών αναλυτών αλλά και τα δικά της σχέδια.Συγκεκριμένα η εταιρεία το τελευταίο τρίμηνο σημείωσε κέρδη $133.2 εκατομμυρίων δολαρίων σε συνολικά $2.4 δις δολαρίων σε έσοδα, ενώ τον περασμένο χρόνο οι αριθμοί αυτοί ήταν $636.5 εκατομμύρια σε κέρδη από τα $4.64 δισεκατομμύρια δολάρια εσόδων αντίστοιχα. Οι εκτιμήσεις των αναλυτών έκαναν λόγο για έσοδα τουλάχιστον $2.9 δισεκατομμυριων δολαρίων κατά τη διάρκεια του τρίτου τριμήνου.

 

Οι άνθρωποι της HTC ευελπιστούν η εταιρεία να επιστρέψει σε θετικά αποτελέσματα τους επόμενους μήνες ύστερα από την παρουσίαση των νέων της Windows Phone 8 συσκευών 8X και 8S smartphones, καθώς επίσης και του One X+ με το λογισμικό του Android. Το περασμένο έτος είχε παρουσιάσει το τετραπύρηνο One X αλλά και το One S, χωρίς όμως να καταφέρει να αποσπάσει σημαντικά μερίδια από την αγορά, τα οποία μοιράστηκαν από τις εταιρείες Samsung και Apple.

 

Link.png Site: zdnet.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάτι συμπεριφορές αντίστοιχες HOX/HOX+ μην περιμένετε πολλά κύριοι HTC.Με βλάβες στο HOX,και αντικατάσταση του μέσα σε μερικούς μήνες μόνο θετικά δεν ακούγονται στους καταναλωτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πελάτης της HTC εδώ και 2-3 χρόνια (Desire HD & HTC one X) και εχω πιάσει στα χέρια μου τα περισσότερα της μοντέλα! ΕΙμαι πεπεισμένος οτι πρόκειται για μια απο τις πιο αξιολογες εταιρίες στον χώρο και απο άποψη ποιότητας κατασκευής και από περιβάλλοντος (HTC sense). Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δουλέψω με android συσκευή που δεν έχει sense...κάτι μου λειπει, κάτι δεν πάει καλα...μερικοί επίσης κάτοχοι θα διαβάζουν και θα χαμογελάνε συγκαταβατικά.

 

Γιατί λοιπόν πήγε στραβά αυτήν η εταιρεία ρε φίλε; κατά την γνώμη μου για 3 λόγους:

 

1.Νουμερο 1 λάθος και μεγαλύτερο ειναι η συνεχής αλλαγή μοντέλων. Όταν εγώ παίρνω το HTC one X και μου βγάζεις "στο ακυρο" one X plus ρίχνεις την συσκευή στα μάτια μου και με κάνεις να νιώθω οτι έδωσα ΤΖΑΜΠΑ λεφτά. Τι δηλαδή ελειπαν 0.2Ghz και 200-300mah μπαταρίας για να γινει σωστή η συσκευή; αστην οπως είναι που να πάρει και βγάλε του χρόνου ενα καινούριο μοντέλο που να περιέχει αυτές τις διορθώσεις. Συνοψίζω λεγοντας οτι ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΗΣ με αυτο τον τρόπο.

 

2.η ελλιπείς/καθυστερημένη υποστηριξη ενημερώσεων. Μην κοιτάμε μακριά...οταν και η κουτσή μαρία είχε ICS...η τεως ναυαρχίδα της HTC sensation αναβε καντήλι πότε θα φιλοτιμηθεί να το βγάλει η μαμά εταιρεία. Να μην μιλήσω για το Desire HD οπου ΘΑ αναβαθμιζόταν επίσημα το καλοκαίρι και τελικά το καλοκαίρι πηραν γραμμη οτι δεν αναβαθμίζεται...ΤΟ σπάσιμο νευρων.

 

3.Πτώση της γενικής ποιότητας κατασκευής. Από ο αλουμινένιο unibody περίβλημα ξεπέσαμε στο πολυκαρμπονικό το οποίο ως "ανώτερο" ξεβάφει, ζεστένεται, γρατσουνιέται και δεν ξερω και εγώ τι άλλο. τα κουτιά επίσης απο σκληρά χαρτονένια με glossy φινιρισμα γίνανε "ανακυκλώσιμα" χαζόκουτα με εντελώς GTP αντοχή και αισθηση.

 

εχοντας ολα αυτά και ταυτοχρόνως την συνεχώς αναπτυσσόμενη SAMSUNG να κερδίζει την μια μάχη μετά την άλλη, δεν χρειάζεται να εισαι και επιστήμονας για να καταλάβεις ΓΙΑΤΙ μειώνονται τα κέρδη της...

 

αυτάααα...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πελάτης της HTC εδώ και 2-3 χρόνια (Desire HD & HTC one X) και εχω πιάσει στα χέρια μου τα περισσότερα της μοντέλα! ΕΙμαι πεπεισμένος οτι πρόκειται για μια απο τις πιο αξιολογες εταιρίες στον χώρο και απο άποψη ποιότητας κατασκευής και από περιβάλλοντος (HTC sense). Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δουλέψω με android συσκευή που δεν έχει sense...κάτι μου λειπει, κάτι δεν πάει καλα...μερικοί επίσης κάτοχοι θα διαβάζουν και θα χαμογελάνε συγκαταβατικά.

 

Γιατί λοιπόν πήγε στραβά αυτήν η εταιρεία ρε φίλε; κατά την γνώμη μου για 3 λόγους:

 

1.Νουμερο 1 λάθος και μεγαλύτερο ειναι η συνεχής αλλαγή μοντέλων. Όταν εγώ παίρνω το HTC one X και μου βγάζεις "στο ακυρο" one X plus ρίχνεις την συσκευή στα μάτια μου και με κάνεις να νιώθω οτι έδωσα ΤΖΑΜΠΑ λεφτά. Τι δηλαδή ελειπαν 0.2Ghz και 200-300mah μπαταρίας για να γινει σωστή η συσκευή; αστην οπως είναι που να πάρει και βγάλε του χρόνου ενα καινούριο μοντέλο που να περιέχει αυτές τις διορθώσεις. Συνοψίζω λεγοντας οτι ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΗΣ με αυτο τον τρόπο.

 

2.η ελλιπείς/καθυστερημένη υποστηριξη ενημερώσεων. Μην κοιτάμε μακριά...οταν και η κουτσή μαρία είχε ICS...η τεως ναυαρχίδα της HTC sensation αναβε καντήλι πότε θα φιλοτιμηθεί να το βγάλει η μαμά εταιρεία. Να μην μιλήσω για το Desire HD οπου ΘΑ αναβαθμιζόταν επίσημα το καλοκαίρι και τελικά το καλοκαίρι πηραν γραμμη οτι δεν αναβαθμίζεται...ΤΟ σπάσιμο νευρων.

 

3.Πτώση της γενικής ποιότητας κατασκευής. Από ο αλουμινένιο unibody περίβλημα ξεπέσαμε στο πολυκαρμπονικό το οποίο ως "ανώτερο" ξεβάφει, ζεστένεται, γρατσουνιέται και δεν ξερω και εγώ τι άλλο. τα κουτιά επίσης απο σκληρά χαρτονένια με glossy φινιρισμα γίνανε "ανακυκλώσιμα" χαζόκουτα με εντελώς GTP αντοχή και αισθηση.

 

εχοντας ολα αυτά και ταυτοχρόνως την συνεχώς αναπτυσσόμενη SAMSUNG να κερδίζει την μια μάχη μετά την άλλη, δεν χρειάζεται να εισαι και επιστήμονας για να καταλάβεις ΓΙΑΤΙ μειώνονται τα κέρδη της...

 

αυτάααα...

well said. Δεν θα τα έλεγα καλύτερα. Πάντως κρίμα για το πώς ξεκίνησε και πώς έχει καταλήξει η ΗΤC. Θυμάμαι όταν είχα αγοράσει την τότε ναυαρχίδα της Samsung, το πρώτο Omnia i900, και είδα δίπλα του το HTC Touch HD, ναυαρχίδα της HTC, ντράπηκα! Θες από ποιότητα, θες από εμφάνιση (χαρακτηριστικά στο Ομνια μου ξέβαφαν τα πλευρικά κουμπιά αυξομείωσης ήχου από τον πρώτο μήνα)...αλλά τώρα ίδου. Μεγάλο πράμα το μάρκετινγκ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ακολουθησουν το μοντέλο της Samsung, εχουν επικεντωθει σε haters της apple, οσο περισσοτερο καλά θα πηγαινει η apple τοσοι περισσοτεροι haters θα υπάρχουν, οποτε και οι 2 θα ειναι ευχαριστημενοι.

Πρέπει να σκαρφιστεί κάτι η ΗΤC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκαναν και το άνοιγμα στα Windows. Πλέον έχουν κινητά για όλα τα γούστα και όλα τα βαλάντια. Όμως μια σωστή διαφήμιση δεν κάνουν.

(Έψαχνα να βρω από περιέργεια τις official διαφημίσεις για το One X και δεν έβρισκα παρά κάτι ελάχιστα. Σε αντίθεση με τη Σάμμυ που και μαύρη διαφήμιση έκανε έναντι της Apple, και κίτρινη και σε άλλα πολλά χρώματα. Και σαν αποτέλεσμα, δύο κινητά με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά, HTC One X & Samsung Galaxy S III, να απέχουν χαοτικά σε πωλήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ακολουθησουν το μοντέλο της Samsung, εχουν επικεντωθει σε haters της apple, οσο περισσοτερο καλά θα πηγαινει η apple τοσοι περισσοτεροι haters θα υπάρχουν, οποτε και οι 2 θα ειναι ευχαριστημενοι.

Πρέπει να σκαρφιστεί κάτι η ΗΤC.

 

 

ακριβως αυτο σκεφτηκα και εγώ ... ειναι λαθος τακτικη να μην εχεις επιδοξους iphone killers στην γκαμα των συσκευων .... επισης οι haters πλεον με μια λεξη ειναι αυτοι που ειναι οι πελατες τις samsung μιας και εκει βρησκουν μια ελπιδα να κατασταλαξουν σε μια συσκευη ... οταν οι ιδιοι το προσπαθησαν με την HTC δεν καταφεραν να μείνουν σταθεροι .....

 

 

σε αντιθεση με την apple που εχει lovers,funs,προβατα,ασχετους και γενικα θυματα για πελατες οι οποίοι ειναι ομως σταθεροί και εχουν την apple ψιλά .....

 

OI haters τωρα που ειναι η νέα μοδα εχουν στραφει πλεον στην samsung μιας και ειναι ολοι τσακάλια,εξυπνοι, με πολυ καλο value for money αισθημα .....

 

*ελπιζω να μην στραβωσει κανεις μιας και εχω βαλει και λιγο σαλτσα στους χαρακτηρισμούς ... :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2.η ελλιπείς/καθυστερημένη υποστηριξη ενημερώσεων. Μην κοιτάμε μακριά...οταν και η κουτσή μαρία είχε ICS...η τεως ναυαρχίδα της HTC sensation αναβε καντήλι πότε θα φιλοτιμηθεί να το βγάλει η μαμά εταιρεία. Να μην μιλήσω για το Desire HD οπου ΘΑ αναβαθμιζόταν επίσημα το καλοκαίρι και τελικά το καλοκαίρι πηραν γραμμη οτι δεν αναβαθμίζεται...ΤΟ σπάσιμο νευρων.

 

3.Πτώση της γενικής ποιότητας κατασκευής. Από ο αλουμινένιο unibody περίβλημα ξεπέσαμε στο πολυκαρμπονικό το οποίο ως "ανώτερο" ξεβάφει, ζεστένεται, γρατσουνιέται και δεν ξερω και εγώ τι άλλο. τα κουτιά επίσης απο σκληρά χαρτονένια με glossy φινιρισμα γίνανε "ανακυκλώσιμα" χαζόκουτα με εντελώς GTP αντοχή και αισθηση.

 

 

Αυτά τα 2 λέει και ένας φίλος μου κάτοχος htc και δεν θα ξαναπάρει λέει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H HTC έλαμψε με τα windows mobile κινητά. Είχε πολύ καλές τιμές και πλούσια χαρακτηριστικά. Τώρα μπήκαν όλοι στο παιχνίδι. Η samsung και apple έχουν κάνει μεγάλη ζημιά στον χώρο. Μετά την Nokia kai HTC σειρά έχει και η Sony , motorola.

 

Δυστυχώς πολλές εταιρείες δεν μπορούν να καταλάβουν πως πλέον ελάχιστοι σκοπεύουν να δώσουν αρκετά χρήματα για ένα απλό κινητό όσο καλό και αν είναι. Ο κόσμος προτιμά να δώσει κάτι παραπάνω για ένα εξαιρετικό υπολογιστή τσέπης με android η iOS που παίρνει και τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι απίστευτο το πώς επικράτησε η Samsung με την ποιότητα που διαθέτει.

Γενικά τα τεχνολογικά προϊόντα βέβαια τα κάνουν πλέον να έχουν ημερομηνία λήξης, ώστε το πολύ σε 1,5-2 χρόνια να έχουν παρουσιάσει τόσα προβλήματα ώστε αφ' ενός να μην μπορείς να τα φτιάξεις και αφ' ετέρου να μη σε συμφέρει κιόλας.

Να δώσω ένα παράδειγμα πάλι από Samsung. Φίλος αγόρασε το Galaxy Ace πριν ένα χρόνο περίπου, στα 300 ευρώ. Λόγω προβλημάτων συχνής απώλειας σήματος το έστειλε στην αντιπροσωπεία και του είπαν ότι θέλει αλλαγή η μητρική κάρτα. Κόστος 180 ευρώ. Φυσικά και πήρε καινούργιο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...