Προς το περιεχόμενο

html mails, εικονοες και mutt


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γνωριζω οτι ο mutt ειναιενας mail user agent και θα ηθελα μερικα tweaks ,

επειδη ειμαι φοιτητης και μερικα ζωα μου στελνουν html mails [μερικα ειναι χρησιμα]

πως μπορω να δω το html με σωστο encondig

στο .mailcop έχω

 

> #text/html;					  links %s; nametemplate=%s.html
#text/html;					  links -dump %s; nametemplate=%s.html; copiousoutput
##this is used when (v)iewing a text/html attachment:
##allowing you to browse and "click" links
##order matters the first entry which passes the test is used
#gui browser if $DISPLAY is set
text/html; mozilla %s; test=test -n "$DISPLAY"; nametemplate=%s.html
#text browser otherwise
text/html; w3m -v -F -T text/html %s; nametemplate=%s.html; needsterminal

##auto_view will use the entry with the copiousoutput part:
text/html; lynx -stdin -dump -force_html ; copiousoutput
[/ode]
και στο muttrc εχω βαλει
[code]auto_view text/html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε ρε άνθρωπε ένα mail-client και άσε το mutt

 

* για την ιστορία την απάντηση στην έχει δώσει ο imitheos στο άλλο νήμα που άνοιξες για το urxvt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ, δοκίμασε claws που είναι ελαφρύς και που δεν είναι thunderbird

 

(@martinoff τον δοκίμασα μια εβδομάδα τον thunderbird, δεν μου κάθεται ούτε εμένα τελικά, είναι καλός, πολύ καλός, αλλά κάτι δεν μου κάθεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι από περιέργεια πόσα mail λαμβάνετε καθημερινά και σας χρειάζεται ο mail client. Γιατί εγώ δεν έχω κάποιον να μου στέλνει και δεν νομίζω ότι θα τον χρειαζόμουν; Απλά πάντα την είχα αυτή την απορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν καποιος δεν εχει μεγαααααλη αλληλογραφια , δεν πρεπει να εχει client?Και 2-3 μαιλς το μηνα να δεχεσαι τι θα κανεις ?

θα μπαινεις σε καποιο webmail ή θα εγκαθιστας εκεινη την στιγμη τον client θα βλεπεις το εμαιλ σου και θα τον απεγκαθιστας μετα?

 

 

Μα πως κανετε μερικοι ετσι ! λες και θα σας βαρυνει το πισι σας δηλαδη ή θα σας φαει ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΒ!!

 

εγω προσωπικα ΔΕΝ δεχομαι πολλα εμαιλς , αλλα εχω τρια εμαιλ accounts (forthnet , hotmail , και ενα προσωπικο) και δεν ψηνομαι να ανοιγω τρια διαφορετικα tabs στον φυλλομετρητη να τσεκαρω καθε τρεις και λιγο αν εχω εμαιλς...ολα σεταρισμενα στον thunderbird..ενα τσεκ το πρωι και ενα το βραδυ που λεει ο λογος!!!

 

Μου θυμιζετε εναν φιλο που ειχα παλια , που δεν γουσταρε να κανει τιποτα εγκατασταση μην του χαλασουν τα windows , εψαχνε διαρκως προγραμματα που ετρεχαν κατευθειαν...χωρις installer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το είχα σαν απορία. Τον χρησιμοποιείται επειδή λαμβάνετε πολλά mails ή απλά για να μην ανοίγετε tab στον browser; Σαφώς και είναι πιο κουραστικό και σπαστικό και χρονοβόρο να χρησιμοποιείς τον εκάστοτε browser για αυτή την δουλειά. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο mail client.

 

Από mb να φαν και οι κότες... :P Δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mask μέσος όρος 20 τη μέρα, peaks σε κάτι τρελλές εποχές 10-15/ώρα (περίπου 50-70 τη μέρα). Δεν χρησιμοποιώ client, κρατάω το google-apps. Λόγος είναι ότι δεν έχω βρει client να μου αρέσει πέραν του outlook 2003 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα που δουλευα και εστελνα προσφορες σε πελατες,επαιρνα προσφορες απο προμηθευτες και γενικοτερα υπηρχε ενα νταραβερι...λαμβανα πολλα

 

τωρα πλεον ελαχιστα...αλλα πλεον των tabs που δεν ψηνομαι να ανοιγω καθε τρεις και λιγο για να τσεκαρω εμαιλς...(εχω ηδη απειρα ανοιχτα καθημερινα)....ειναι και το οτι με καποιον client τα εχεις ολα μαζεμενα...σε ενα σημειο.

Εχω κανει κατα καιρους φορματς στα παραθυρα..απλα τσιμπαω τον φακελο του thunderbird και μεταφερω τα εμαιλς μου / ρυθμισεις/φιλτρα κλπ κλπ.

Και ειδικα με τον thunderbird που υπαρχει και σε λινουξ η μεταφορα των εμαιλς ειναι απλη διαδικασια.

Αποφευγω σαν τον διαολο το λιβανι clients της microsoft (outlook express , microsoft outlook ) γιατι η μεταφορισημοτητα..ειναι ανυπαρκτη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...