Προς το περιεχόμενο

Σαν να μην είναι gtk τα κουτιά διαλόγου μετά την τελευταία αναβάθμιση του LibreOffice / Debian testing


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την τελευταία αναβάθμιση όπου εγκαταστάθηκε έκδοση 1:3.5.4 + dfsg2 του LibreOffice στο Debian testing τα κουτιά διαλόγου δε συνάδουν με το GNOME3!!!

 

δείτε τι εννοώ στη συνημμένη εικόνα.

 

Στα αριστερά φαίνεται ο διάλογος save as του gedit με τα bookmarks στην αριστερή μπάρα, τις συσκευές κλπ καθώς και το ότι δεν είναι ξαχωριστό παράθυρο αλλά ανοίγει σαν dropdown από τη μπάρα τίτλου του gedit όπως θα ανέενε κάποιος από το GNOME3

 

Στα δεξιά είναι ο διάλογος save as του libreoffice με το μενού αλλά παλαιά... (ξεχωριστό παράθυρο κλπ)

 

Το έχει πάθει κανένας άλλος αυτό στη συγκεκριμένη έκδοση του libreoffice ή κάτι συμβαίνει στις ρυθμίσεις μου;

 

Debian testing

post-62896-0-85812100-1349091361_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου φαινεται πως το ενα (gedit) ειναι σε gtk3 και το αλλο (writer) σε gtk2, οποτε το καθενα ακολουθει το θεμα που του επιβαλει το καθε toolkit.

Παρολα αυτα, υπαρχουν τα libreoffice-gtk και libreoffice-gtk3 που εξασφαλιζουν καλυτερο integration με το "κυριαρχο" toolkit του de σου, οποτε δες αν σου βγηκε καποιο απο αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι όντως ΔΕΝ ήταν εγκατεστημένο το libreoffice-gtk3 ούτε φαίνεται να ήταν κάποτε και να αφαιρέθηκε.

 

Εν πάσει περιπτώσει το εγκατέστησα, αλλά και πάλι δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Σε εσένα πχ δεν παρουσιάζεται κάτι τέτοιο;

 

Στην προσπάθειά μου να αφαιρέσω το libreoffice-gtk μου ζητάει να αφαιρέσω και το libreoffice-gnome, κάτι που δεν έκανα.

 

Καμιά άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εδω!

δουλεψε το gconf-editor και ορισε εικονιδια , θεμα κτλ με το χερι.

 

 

επισης φτιαξε τα αρχεια .config/gtk-3.0/settings.ini .config/gtk-2.0/settings.ini με περιεχομενα

 

[settings]

gtk-theme-name = Adwaita

gtk-fallback-icon-theme = Faenza

gtk-font-name = Sans 10

κτλ κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πάντως με 3.5.4.2 τελευταίο libreoffice όλα εντάξει. Μήπως έχεις εγκαταστήσει και xfce ή kde; Θυμάμαι ένα φεγγάρι που είχα gnome και kde ο δείκτης του ποντικιού του kde ο μαύρος εμφανιζόταν μόνιμα στο gnome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εδω!

δουλεψε το gconf-editor και ορισε εικονιδια , θεμα κτλ με το χερι.

επισης φτιαξε τα αρχεια .config/gtk-3.0/settings.ini .config/gtk-2.0/settings.ini με περιεχομενα

 

[settings]

gtk-theme-name = Adwaita

gtk-fallback-icon-theme = Faenza

gtk-font-name = Sans 10

κτλ κτλ κτλ

Το πρόβλημα δεν είναι με όλα τα προγράμματα. Μόνο με το libreoffice έχω πρόβλημα. Αυτό που πρότεινες, το έκανα εν πάσει περιπτώσει, αλλά δεν είχε κανένα αποτέλεσμα

 

Δεν εχω libre/open office! Ειναι τα 500 πιο πεταμενα ΜΒ που ειχα στο σκληρο μου.
Και ποιά σουίτα χρησιμοποιείς;

 

Εδώ πάντως με 3.5.4.2 τελευταίο libreoffice όλα εντάξει. Μήπως έχεις εγκαταστήσει και xfce ή kde; Θυμάμαι ένα φεγγάρι που είχα gnome και kde ο δείκτης του ποντικιού του kde ο μαύρος εμφανιζόταν μόνιμα στο gnome
Έχω πεντακάθαρο GNOME. Απολύτως τΤίποτα από βιβλιοθήκες άλλων DE κλπ. Επίσης η εγκατεστημένη έκδοση που έχω είναι η 3.5.4+dfsg2 (όπου το τελευταίο επίθεμα δε γνωρίζω τι ακριβώς σημαίνει!)

 

Τώρα που βλέπω καλύτερα τα logs, παρατηρώ ότι μερικές μέρες μετά την αναβάθμιση του libreoffice, αναβάθμισα το ia32-libs. Είναι πιθανό να ευθύνεται αυτό; Δύσκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LibreOffice έχει επιλογή να χρησιμοποιεί τα dialog boxes τα δικά του ή του περιβάλλοντος στο οποίο τρέχει.

 

ΛΥΣΗ: Tools-->Options-->General και εκεί ξετικάρισμα της επιλογής "Use LibreOffice dialogs"

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...