Προς το περιεχόμενο

Απεγκατάσταση Ubuntu


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εγκαταστήσει εδώ και καιρό τα Ubuntu αλλά δεν τα χρησιμοποίησα τελικά.

 

Μετά κόπων και βασάνων έκανα ένα partition στον σκληρό και τα εγκατέστησα. Ποίοι είναι οι τρόποι να τα απεγκαταστήσω τώρα; Σκέφτομαι ως λύση το format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις πολύ απλα να διαγραψεις το partition με το ubuntu. Δε θυμαμαι αν το GRUB μενει σε αυτην την περιπτωση και οποτε μπορεις να μπεις στα windows αλλα και να υπαρχει για να μην σου εμφανιζεται βαζεις το cd των XP και κανεις το εξης

 

http://helpdeskgeek....x-mbr-xp-vista/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το σβήσει (που είναι η μόνη μέθοδος) μετά το grub θα μείνει αλλά δεν θα τον βάζει σε windows

 

οπότε υποχρεωτικά θα κάνει fixmbr βάση του link που λες :)

 

δεν είναι τίποτα δύσκολο, απλά πρέπει να έχεις μαζί σου cd XP και να έχεις password στον administrator (νομίζω το θέλει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένει στο MBR και δείχνει προς το /boot, το οποίο μόλις έχεις σβήσει οπότε απλά μένεις εκεί :)

 

Θεωρούμε ότι έχει grub legacy o TS λόγο παλαιότητας, δεν ξέρω τι ισχύει με τον νέο αλλά πάνω κάτω τα ίδια θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το easeus partition master και στη συνεχεια να το ενσωματωσεις με καποιο απο αυτα που υπαρχουν ηδη. Λιγο προσοχη θελει μονο μην κανεις καποιο λαθος. Αν ειχες vista ή 7 θα μπορουσες να το κανεις με μεγαλυτερη ασφαλεια απο το disk management

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά και τα XP έχουν διαχείριση δίσκων. Απλά πρέπει να εμφανίσεις στην έναρξη το αντίστοιχο μενού που λέγεται "εργαλεία διαχείρισης" ή κάπως έτσι. Εκεί υπάρχει η εφαρμογή διαχείριση υπολογιστή, και μέσα σε αυτήν η διαχείριση δίσκων.

Όπως και να έχει για να επανέλθεις σε κατάσταση windows μόνο, πρέπει να κάνεις το διαμέρισμα του ubuntu format σε ntfs ή fat32 για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τα windows, και επίσης να επαναφέρεις τον bootloader των windows. Αυτό γίνεται με τη βοήθεια του cd των ΧΡ, και την λειτουργία αποκατάστασης/επιδιόρθωσης.

1. Boot up with your Windows XP disc.

 

2. Select the option Recovery Console.

 

3. At the prompt, type "fdisk /mbr" (without the quotes of course)

 

4. Restart your computer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη δεν το εγραψα καλα πριν. Ναι μπορεις να διαγραψεις το Partition απο το disk management αλλα στα XP δεν υπαρχει η δυνατοτητα να το ενσωματωσεις σε αλλο και χρειαζεται αλλο προγραμμα για να κανεις κατι τετοιο. Αν θελει το παιδι να αφησει ως εχει το partition ναι μπορει να το διαγραψει απο τα XP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που θέλω είναι: Να απέγκαταστήσω τα ubuntu και παράλληλα να φύγει η επιλογή στο boot. Να μπαίνει απευθείας στα windows. Και δευτερευόντως, αν είναι δυνατόν, να εντάξω και το άδειο πλέον partition στο υπόλοιπο.

 

Ορίστε μια εικόνα από τη Διαχείριση Δίσκων

 

post-210892-0-83735000-1349107641_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβάζεις gparted live cd *

* με το pendrive η unetbootin το βάζεις σε ένα usb stick για να κάνεις boot από εκεί, αλλιώς κλασικά σε cd

boot απο αυτο

 

διαγραφή τα partition διαφορετικά από ntfs (θα είναι ext4,swap)

πάτα πάνω στο ntfs και σύρτο μέχρι το τέλος

save

 

reboot και boot απο το win xp cd

fix mbr που σου είπαν πριν τα παιδιά

done

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...