Προς το περιεχόμενο

Προσφορές εκτός τεχνολογίας


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφέρει πολύ η 50% έκτπωση του Carrefour, αρκεί βεβαίως οι αγορές που κάνει κάποιος να είναι πραγματικά προϊόντα που θα αγόραζε ούτως ή άλλως. Και καθώς έχει όντως τις χαμηλότερες τιμές σε πολλά προϊόντα που αγοράζω, το γεγονός πως μου δίνει το 50% σε δωροεπιταγή και όχι σε άμεση έκπτωση είναι κάτι που δεν με πειράζει καθόλου.

 

Συμπληρώνω, εφόσον αναφέρθηκε το συγκεκριμένο market, πως τρέχει προσφορά από την anytime που σου δίνει 30ευρώ δωροεπιταγή από το Carrefour με κάθε ασφάλεια αυτοκινήτου έως αρχές Νοεμβρίου νομίζω. Δεν μπαίνω στη διαδικασία συζήτησης κατά πόσον είναι καλή ή όχι η συγκεκριμένη ασφάλεια, απλώς ενημερώνω για την προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tην διαδικασια την ξερω φιλτατε, δεν ρωτησα αυτο, ρωτησα πώς εβγαλες εσυ την τιμη 8.05 διοτι πολυ απλα (αφου κι εσυ ξερεις την διαδικασια) δεν πληρωσες 8,05 στο ταμειο με καμια κυβερνηση!

 

Εκει που εσυ και πολλοι αλλοι κατα την αποψη μου εχετε κανει τραγικο λαθος (προφανεστατα ο αυτοσκοπος της προωθησης της συγκεκριμενης ενεργειας απο τον Μαρινοπουλο) ειναι στο παρακατω (και περιμενα μια τετοια απαντηση σου για να στο αναλυσω λιγο):

Ετσι αγοραζεις προιοντα με 50% εκπτωση, καποια απο τα οποια δυσκολα τα εβρισκες με τετοια εκπτωση...

1ον Δεν παιρνεις κανενα προϊον με -50% (αν μπορεις δειξε μου μια αποδειξη που πληρωσες κατι στη μιση του τιμη).

2ον Η καλυτερη των καλυτερων "ΕΚΠΤΩΣΗ" που προκυπτει απο αυτη την προωθητικη ενεργεια ειναι -33%, ειτε αγοραζεις μονο προϊοντα προσφορας ειτε αναμεικτα ειτε ετσι ειτε αλλιως, αρκει φυσικα να εξαργυρωσει κανεις ΟΛΟ το ποσο των δωροεπιταγων (και να μη μεινει υπολοιπο).

 

Παμε να δουμε "μαθηματικα" τις ιδανικοτερες περιπτωσεις?

Εστω οτι αγοραζεις προϊοντα με σημα 50% αξιας ακριβως 100 ευρω. Θα εκδοθει δωροεπιταγη των 50 ευρω την οποια μπορεις να 'εξαργυρωσεις' μονο σε επομενη αγορα σου (ακομα κι αν αυτη ειναι στο.... 2ο καλαθι/καροτσι που κουβαλας εκεινη την ωρα μαζι σου και ζητησεις απλα να 'σπασουν' τα συνολικα 'ψωνια της ημερας' σε 2 κομματια)!

Θα εχεις λοιπον (για να εκμεταλλευτεις τα 50 ευρω) ξοδεψει ακριβως 100 ευρω για προϊοντα αξιας 150 ευρω. Αυτο φυσικα δεν ειναι 50% "εκπτωση" αλλά 33%. Aν επιμενεις οτι ειναι 50 ευρω στα αρχικα 100 τοτε μην παρεις τιποτε αλλο και κατσε και κοιτα καθως τα "50 ευρω" που σε 'περιμενουν' γινονται αερας καθως ληγει η προσφορα.

Αν απο την αλλη αγοραζεις μονο προϊοντα της προσφορας καθε φορα, τοτε παλι ισχυουν τα ιδια ακριβως νουμερα, απλα θα σου μεινει μια 25ευρη επιταγη μετα την 2η αγορα που μπορεις στην καλυτερη να την εξαργυρωσεις σε 3η αγορα των 25 ευρω (οποτε παλι θα μεινει μια 10ευρη επιταγη και 2,5 ευρω στο 'λογαριασμο' σου κ.ο.κ.) Και εδω το ποσοστο εκπτωσης "τεινει" να αγγιξει το 33%.

Aυτα λοιπον λενε τα απλα μαθηματικα.

Οποιος τωρα ισχυριστει οτι "ξερεις κατι εγω θα τα αγοραζα ετσι κι αλλιως τα υπολοιπα σε αυτη την τιμη, οποτε θεωρω οτι ολη την δωροεπιταγη την 'αφαιρεσα' (με μια θεωρητικη μετακυλιση μεταξυ αγορων) απο τα προϊοντα της προσφορας για τα οποια αυτη εκδοθηκε", εκτος του οτι 'τυπικα' εχει ηδη αδικο (δηλαδη αν σου ελεγαν "παρε 5 συσκευασιες Dixan αξιας 80 ευρω και θα σου δωσω δωρο 5 λιτρα γαλα, 5 κιλα γιαουρτι και 25 κιλα πατατες -λεμε τωρα- εκτος προσφορας και συνολικης αξιας 40 ευρω, που εσυ ετσι κι αλλιως θα αγοραζες παλι θα ελεγες οτι "πηρα απορρυπαντικα με -50%" ή μηπως θα ελεγες "πηρα 'δωρο' γαλα, γιαουρτια, πατατες"?!), εγω θα ρωταγα το εξης: "Αυτα λοιπον που πηρες με "-50%" θα τα αγοραζες ουτως ή αλλως και μαλιστα στις συγκεκριμενες τιμες αλλά και ποσοτητες (γιατι αναλογα με τις πραγματικες αναγκες του καποιος μπορει να χρειαστει να κανει διαφορες αλχημειες ωστε να εκδοσει 'και τα ψιλα' σε δωροεπιταγη και να μη του μεινουν ως ανεκμεταλλευτο υπολοιπο) ή απλα τα πηρες για να παρεις την επιστροφη?

 

Και επειδη φυσικα δε θα αμφισβητησω την υποσταση της προσφορας (απλα θιγω το 'μεγεθος' της), αντε και το dixan στα 16,10 ειναι ηδη καλη τιμη ξερω γω, το 4ευρω προϊον που προφανως (το λες κι εσυ) απαιτειται για να βγει η 10αρα δωροεπιταγη τι στο καλο θα ειναι; Γιατι με αυτη τη λογικη, μπορω κι εγω μετα καλλιστα να πω "ελα μωρε θα παρω σκ@τ@ αξιας 4 ευρω και μετα θα παρω 'πισω' 5 ευρω που δεν θα επαιρνα, αυτο ειναι εκπτωση 125%!! Ουαου! Βγαζω και κερδος, τους κλεβω!" (μου θυμιζει τα απειρα θεματα που ανοιγαν οσο ειχε δωρεαν μεταφορικα το αμαζον σε στυλ "κανει 10 ευρω ενω αλλου εχει 16, μενει μονο να βρειτε να αγορασετε και αλλα πραγματα αξιας 15 ευρω και γλιτωνετε τα μεταφορικα")

Εγω πχ σημερα περασα απο το Lidl και ουτως ή αλλως ηθελα να παρω γαλα για να φτιαξω πουρέ. Ειχαν ομως μερικα προχθεσινα που ληγουν αυριο και τα εβαλαν με -30%, οποτε στο ταμειο αντι να πληρωσω 2 ευρω πληρωσα 1,40. Πηρα και ενα ψωμι με 0,60, οποτε πληρωσα 2 ευρω. Μπορω να πω με την ιδια ανεση οτι ξερεις μωρε δεν ειχαν εκπτωση στο γαλα αλλά πηρα ενα ολοκληρο ψωμι ΔΩΡΟ επειδη πηρα 2 γαλατα που ληγουν αυριο! Με μια τεραστια διαφορα ομως! Εγω αν ηθελα επαιρνα τα γαλατα με 1,40 και εφευγα. Το 30% δηλαδη ειναι πραγματικο και οχι 'μαρκετινιστικο'. Εσυ απο την αλλη θα πρεπει να αγορασεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΑΙ το ψωμι (και μαλιστα σε ξεχωριστη αποδειξη), να φτασεις το λογαριασμο στα 2,60 ευρω για να φυγεις εχοντας πληρωσει 2,00 ευρω ΓΙΑ ΟΛΑ.

 

Θελω να πω οτι με τα παραπανω το μαγαζι παρα πολυ επιτυχημενα εχει περασει στο υποσυνειδητο παρα πολλων καταναλωτων οτι οι τσεπες τους θα γλιτωσουν 50% (!) οταν στην καλυτεροτερη των περιπτωσεων το ποσοστο ειναι 33% που ξαναλεω μπορει με την καταλληλα εξυπνη χρηση να ειναι πραγματικα παρα πολυ σημαντικο (αλλά τι να κανω τα ρημαδια τα μαθηματικα το βγαζουν 33, οχι 50!). Απλά επειδη ο,τι αγγιζει την τσεπη μας εχει και ψυχολογικες προεκτασεις, και ειδικα οι προσφορες που ωρες-ωρες αποκτουν αρκετες ομοιοτητες με τον ...τζογο(!), εφευρισκουμε διαφορες δικαιολογιες ωστε να δικαιολογησουμε στον εαυτο μας μια αυξημενη καταναλωση που τελικα πολλους θα τους οδηγησει στο να εξοικονομησουν μερικες δεκαρες οντας πεπεισμενοι οτι γλιτωσαν ...ΛΕΦΤΑ!

Τωρα, επειδη το φορουμ εχει 'ψαγμενα' ατομα, μπορει (ελπιζω) να βρεθουν προϊοντα που ειναι ηδη στη χαμηλοτερη τιμη της αγορας στη συγκεκριμενη αλυσιδα και συμμετεχουν στο προγραμμα, οποτε το ποσοστο εκπτωσης ειναι ουσιαστικα μεγαλυτερο απο 33%.

 

ΥΓ. Επισης σαν ορολογια ουτε το "επιστροφη 50% της αξιας... κλπ" ειναι ορθο, διοτι "επιστροφη" σημαινει τα παιρνεις πισω! Αυτο που τελικα "παιρνεις πισω" ειναι το 33% οπως το εξηγησα (κι αυτο παντα στην καλυτερη δυνατη περιπτωση). Προφανως η ορθη διατυπωση της αλυσιδας στα διαφημιστικα της προσφορας (https://www.carrefour.gr/inside.aspx?a_id=488) οπου διευκρινιζει "50% επιστροφη σε δωροεπιταγες" που φυσικα δεν ισουται ουτε με 'επιστροφη' ουτε με 'εκπτωση' δεν γινεται αντιληπτη απο πολυ κοσμο, που απλα στεκεται στο πελωριο 50αρι!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφέρθηκε, η τιμή στο Ariel 25μεζ είναι (9,90 - 3,00)*0,5 = 3,45. Η έκπτωση του κουπονιού μπαίνει επί της αρχικής τιμής και η επιστροφή 50% έρχεται μετά. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση συμφέρει.

 

Αυτό που δεν γίνεται από ότι είδα είναι οι προσφορές με τα 1+1 και τα κουπόνια από το livesmart. Πήγα σε έναν γαλαξία και είχε τα skip 40μεζ 1+1 δώρο. Έδωσα και το κουπόνι από το livesmart αλλά δεν το δέχτηκαν (έβγαλε άκυρο το σύστημα) γιατί λένε ότι δίνουν δύο τεμάχια. Αν ήταν ένα τεμάχιο 50% θα δέχονταν την έξτρα έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνομαι giorginho ότι απαντάς στον προηγούμενο φίλο, αλλά καθώς με ενδιαφέρει το θέμα επέτρεψε μου να τοποθετηθώ.

Κατ' αρχάς έχεις απόλυτο δίκιο στα μαθηματικά και στο ότι η έκπτωση τείνει τελικά στο 33%.

 

Μια διαφορετική όμως οπτική του θέματος μπορεί να παρουσιαστεί με το παρακάτω παράδειγμα.

Έστω ότι αγοράζω π.χ. κάποια ξυριστικά που με ενδιαφέρουν με 10ευρώ (η τιμή είναι όμοια αν όχι λίγο καλύτερη από τα υπόλοιπα market) και τα οποία είναι στην προσφορά του -50%. Έχω συνεπώς δωροεπιταγή 5ευρώ με την οποία πληρώνω για τα υπόλοιπα ψώνια (τα χτυπάω σε δεύτερη φάση στο ταμείο) τα οποία επίσης θα τα αγόραζα από το carrefour (δεν είναι ακριβότερα από αλλού).

 

Τελικά για ψώνια 15ευρώ πλήρωσα 10ευρώ άρα έχω συνολικά έκπτωση 33%.

Από την άλλη όμως μπορεί κανείς να πει πως αγόρασα τα ξυριστικά που με ενδιαφέρουν 5ευρώ ενώ αλλού θα τα έβρισκα 10ευρώ. Συνεπώς, συγκεκριμένα για την αγορά των συγκεκριμένων ξυριστικών, κατάφερα να τα αγοράσω με έκπτωση 50%. Δηλαδή υλοποιείται όντως η έκπτωση του 50% μόνο όμως στα προϊόντα της προσφοράς και με την προϋπόθεση πως η αρχική τους τιμή είναι παρόμοια των υπόλοιπων market.

 

Αν τώρα κάποιος αγοράζει προϊόντα που θεωρεί ότι η τιμή τους είναι καλύτερη από άλλα market μόνο όταν λαμβάνει υπόψη το -50%, τότε η τελική πραγματική έκπτωση ακόμη και για τα συγκεκριμένα μόνο προϊόντα θα είναι προφανώς πολύ μικρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φυσικα και καταλαβαινω πώς το βλεπεις εσυ και πολλοι αλλοι, απλα τυπικα τουλαχιστον για να υφισταται 50% εκπτωση, θα επρεπε να παρεις ΜΟΝΟ τα ξυριστικα και να τα πληρωσεις μονο 5 αντι 10 ευρω και τελος. Κατι που δεν μπορεις να κανεις. Πληρωνοντας 10€ λοιπον εχεις μια εκπτωση (η οποια προκυπτει απο την προωθητικη ενεργεια συγκεκριμενων προϊοντων -δεν μας απασχολει-) η οποια απλα και 'ψυχρα' επιμεριζεται σε ΟΛΑ τα ψωνια σου που ελαβαν μερος στην δημιουργια+εξαργυρωση της προσφορα αυτης. Αν πχ πηρες ξυραφια με 10 ευρω και 5 ευρω γάλατα, τοτε πηρες τοσο τα ξυραφια οσο και τα γαλατα με -33%. Αυτο που λες οτι "και τα υπολοιπα ψωνια απο εκει θα τα επαιρνα γιατι ειναι στην ιδια τιμη με άλλα σ/μ", δεν ισχυει απολυτα διοτι "πλεον" (μετα την αγορα των ξυραφιων) τα "υπολοιπα ψωνια" ειναι σε σαφεστατα καλυτερη τιμη στο carrefour αφου εξαργυρωνεις την δωροεπιταγη. Λες πχ "θα παρω τα 5 ευρω γαλατα γιατι ετσι θα παρω πισω 5 ευρω απο γαλατα+ξυραφια". Το οτι θα επαιρνες τα γαλατα ετσι κι αλλιως με 5 ευρω ειναι αδιαφορο. Ηδη οταν σκεφτηκες να αγορασεις τα ξυραφακια ειχες 'μελετησει' παραπερα και ειχες σκεφτει να κανεις κι αλλες αγορες (υποσυνειδητα ηξερες οτι μετα "ειναι ευκαιρια να παρω τα γαλατα απο εκει" --υποσυνειδητα δηλαδη πιστευεις/νιωθεις οτι εχει μειωθει η τιμη και στο γαλα μεσω αυτης της ενεργειας--, ασχετα αν θα τα επαιρνες ετσι κι αλλιως, κι εγω θα τα παρω πχ ετσι κι αλλιως ακομα κι αν εχουν 1,50€/L τι να κανω...). Και στην τελικη εσυ (και ολοι) μπορει να νιωθετε οτι γλιτωσατε 50%, στην πραγματικοτητα το μαγαζι σας εχει 'κοψει' το 33%, σαν το "δωρο ΦΠΑ" του Κωτσοβολου που νομιζουν ολοι οτι εχουν "εκπτωση 23%" ενω ειναι 18,7%...

 

Ενιγουέι, την εχω ξανακανει με φιλο παλιοτερα τη συζητηση αυτη και καλώς ή κακως δεν βγαζει καπου (ολοι ειμαστε λιγο/πολυ αγυριστα κεφαλια), οποτε δεν εχω να αναφερω κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ ότι σε πολλούς συμβαίνει αυτό που αναφέρεις, όχι όμως σε όλους. Γνωρίζω προφανώς ότι στα υπόλοιπα ψώνια δεν γίνεται καμία έκπτωση, άλλωστε αυτό είπα και στο προηγούμενο post.

 

Διαφωνώ στο ότι είναι αδιάφορο αν τα γάλατα τα αγόραζα ούτως ή άλλως με 5ευρώ. Ο τρόπος που επέλεξε το κατάστημα να κάνει την προσφορά εμένα με συμφέρει ως καταναλωτή μόνο αν έχω να αγοράσω από το συγκεκριμένο κατάστημα και άλλα προϊόντα, και όχι αν αναγκάζομαι να αγοράσω προϊόντα που σε διαφορετική περίπτωση θα έπαιρνα από αλλού. Ειδικά όταν αναφέρεσαι σε γάλατα που αν τα αγοράσω Δευτέρα-Τρίτη έχει όλα τα φρέσκα στο 1ευρώ :)

 

Στην τελική θέλουμε και οι δύο να πάρουμε τα ίδια ξυραφάκια των 10ευρώ. Κάνοντας ούτως ή άλλως τα ψώνια της ημέρας εγώ θα πληρώσω 5ευρώ λιγότερο, δηλαδή θα πάρω τα ίδια ξυραφάκια στο 50% της τιμής τους....

Όντως δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε τη συζήτηση καθώς νομίζω καταλαβαινόμαστε. Εκεί που έχεις απόλυτο δίκιο είναι πως πολλοί δεν αντιλαμβάνονται υπό ποιες προϋποθέσεις είναι πραγματική η έκπτωση, θεωρώντας πως το 50% είναι γενικό και ξοδεύοντας χωρίς μέτρο σε πράγματα που δεν θα αγόραζαν γενικά ή από το συγκεκριμένο κατάστημα υπό άλλες συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά νέα προσφορά θα ρίξετε στο τραπέζι ή θα το αναλύσετε ακόμα περισσότερο μπας & βγει κάνας αλγόριθμος;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ.... τι μου θυμήσατε

 

 

ΣTO γυμναστήριο του λυκείου όλα τα κορίτσια της τάξης παρατάχθηκαν στον ένα τοίχο και όλα τα αγόρια στον απέναντι. Μετά, κάθε δέκα δευτερόλεπτα προχωρούσαν όλοι μπροστά προς τους συμμαθητές τους με τρόπο τέτοιο ώστε να καλύπτουν το μισό της προηγούμενης απόστασης που τους χώριζε.

'Ενας μαθηματικός, ένας φυσικός κι ένας μηχανικός ρωτήθηκαν: "Πότε θα συναντηθούν τα κορίτσια με τ' αγόρια;"

 

Ο μαθηματικός είπε: "Ποτέ."

 

Ο φυσικός είπε: "Σε χρόνο που τείνει στο άπειρο."

 

Ο μηχανικός είπε: "Ε... πρακτικά σε δυο λεπτά περίπου θά’ ναι όσο κοντά χρειάζεται." B)

 

υγ. Για πράγματα που χρειάζεσαι και έχουν -50% τότε η έκπτωση τείνει στο 50%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giorginho χαρας στο κουραγιο σου να γραψεις ολο αυτο το κατεβατο και συμφωνω οτι η διαφημηση ειναι παραπλανητικη αλλα το 33% ειναι το ελαχιστο κερδος οχι το καλυτεροτερο οπως γραφεις.

Αν με την δωροεπιταγη παρεις και αλλα προιοντα που ειναι στο 50% τοτε αυξανεται η εκπτωση αλλα φυσικα ποτε δεν πλησιαζει το 50%.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυο προλαλίσαντες έχουν απόλυτο δίκιο!! Η έκπτωση τείνει στο 50% αν παίρνεις συνέχεια προιόντα με 50%. Το ξεπερνάς δε αν χρησιμοποιείς  και το κουπόνι του Θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@batatoudis: Προφανως "αδιαφορο" εννουσα για τον υπολογισμο της εκπτωσης, οχι για εσενα (σκεφτηκα να το εξηγησω πριν, αλλα ηδη εγραφα πολλα και ελεγα απο πού να κοψω).

 

Για τους υπολοιπους αντε παλι πισω στο μαθημα μαθηματικων..

 

H 1η στηλη περιλαμβανει την αξια της καθε αγορας σου (σε ευρω), η 2η τι πληρωνεις τελικα στο ταμειο εξαργυρωνοντας δωροεπιταγες απο την 2η αγορα και μετα, ενω η 3η στηλη γραφει τα ποσα των δωροεπιταγων που εκδιδονται (αυτα δηλαδη που "γλιτωσαμε") ΕΝΤΕΛΩΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ (διοτι οι δωροεπιταγες βγαινουν ανα 5ευρα χωρις "ρεστα") μονο και μονο για να δειτε γιατι αγοραζοντας προϊοντα μονο απο τις προσφορες η συνολικη εκπτωση θα "τεινει" στο 33% χωρις ομως εδω να υπαρχει καμια περιπτωση να το αγγιξει!

Αγοραζω-Πληρωνω-Εκδίδεται

100,00      100,00      50,00
100,00        50,00      25,00
 50,00         25,00      12,50
 25,00         12,50        6,25
 12,50           6,25        3,13
  6,25            3,13        1,56
  3,13            1,56        0,78
  1,56            0,78        0,39
  0,78            0,39        0,20
  0,39            0,20        0,10
  0,20            0,10        0,05
  0,10            0,05        0,02
  0,05            0,02        0,01
  0,02            0,01    
Σύνολα
299,98    199,99    99,99

 

Παρα πολυ απλη η λογικη (ξαναλεω εντελως θεωρητικα για μια ιδανικη περιπτωση που ΔΕΝ υφισταται στην πραγματικοτητα) "αγοραζω 100, γλιτωνω 50 απο την επομενη", στην επομενη "αγοραζω 100 αλλά πληρωνω 50 κανοντας χρηση της δωροεπιταγης μου οποτε παιρνω νεα δωροεπιταγη των 25 για την 3η μου αγορα", στην 3η αγορα "αγοραζω 50 ευρω αλλα πληρωνω 25 αφου εξαργυρωνω την 25ευρη δωροεπιταγη μου κι ετσι παιρνω νεα δωροεπιταγη 12,5 κ.ο.κ". (ειπαμε, δεν υφισταται επιταγη των 12,5 ευρω οποτε αρχιζουμε ηδη να "χανουμε" απο το 33%!)

 

Eτσι στο συνολο φαινεται να εχουμε πληρωσει 200 (στρογγυλα) ευρω για προϊοντα αξιας 300 ευρω, εχοντας γλιτωσει ακριβως 100 ευρω, ητοι 33,33% (πραγμα που ειναι θεωρητικο και οχι πραγματικο, στην πραγματικοτητα σταματας καπου στο 31,5% αν αγοραζεις μονο προϊοντα που μετεχουν στην προσφορα). Ο μονος τροπος να πιασεις και εδω το 33% ειναι να κανεις πχ μια αγορα των 100 ευρω και μια των 50, οποτε εξαργυρωνεις με τη μια και τα 50 ευρω και δεν εκδιδεται αλλη δωροεπιταγη (παροτι αγοραζεις μονο προϊοντα της προσφορας). Νομιζω ηδη το ανεφερα αυτο.

 

Ελπιζω καποιους να μη σας μπερδεψουν ακομα περισσοτερο τα παραπανω, πιο "λιανα" δεν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@batatoudis: Προφανως "αδιαφορο" εννουσα για τον υπολογισμο της εκπτωσης, οχι για εσενα (σκεφτηκα να το εξηγησω πριν, αλλα ηδη εγραφα πολλα και ελεγα απο πού να κοψω).

 

Για τους υπολοιπους αντε παλι πισω στο μαθημα μαθηματικων..

 

H 1η στηλη περιλαμβανει την αξια της καθε αγορας σου (σε ευρω), η 2η τι πληρωνεις τελικα στο ταμειο εξαργυρωνοντας δωροεπιταγες απο την 2η αγορα και μετα, ενω η 3η στηλη γραφει τα ποσα των δωροεπιταγων που εκδιδονται (αυτα δηλαδη που "γλιτωσαμε") ΕΝΤΕΛΩΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ (διοτι οι δωροεπιταγες βγαινουν ανα 5ευρα χωρις "ρεστα") μονο και μονο για να δειτε γιατι αγοραζοντας προϊοντα μονο απο τις προσφορες η συνολικη εκπτωση θα "τεινει" στο 33% χωρις ομως εδω να υπαρχει καμια περιπτωση να το αγγιξει!

Αγοραζω-Πληρωνω-Εκδίδεται

100,00      100,00      50,00

100,00        50,00      25,00

 50,00         25,00      12,50

 25,00         12,50        6,25

 12,50           6,25        3,13

  6,25            3,13        1,56

  3,13            1,56        0,78

  1,56            0,78        0,39

  0,78            0,39        0,20

  0,39            0,20        0,10

  0,20            0,10        0,05

  0,10            0,05        0,02

  0,05            0,02        0,01

  0,02            0,01    

Σύνολα

299,98    199,99    99,99

 

Παρα πολυ απλη η λογικη (ξαναλεω εντελως θεωρητικα για μια ιδανικη περιπτωση που ΔΕΝ υφισταται στην πραγματικοτητα) "αγοραζω 100, γλιτωνω 50 απο την επομενη", στην επομενη "αγοραζω 100 αλλά πληρωνω 50 κανοντας χρηση της δωροεπιταγης μου οποτε παιρνω νεα δωροεπιταγη των 25 για την 3η μου αγορα", στην 3η αγορα "αγοραζω 50 ευρω αλλα πληρωνω 25 αφου εξαργυρωνω την 25ευρη δωροεπιταγη μου κι ετσι παιρνω νεα δωροεπιταγη 12,5 κ.ο.κ". (ειπαμε, δεν υφισταται επιταγη των 12,5 ευρω οποτε αρχιζουμε ηδη να "χανουμε" απο το 33%!)

 

Eτσι στο συνολο φαινεται να εχουμε πληρωσει 200 (στρογγυλα) ευρω για προϊοντα αξιας 300 ευρω, εχοντας γλιτωσει ακριβως 100 ευρω, ητοι 33,33% (πραγμα που ειναι θεωρητικο και οχι πραγματικο, στην πραγματικοτητα σταματας καπου στο 31,5% αν αγοραζεις μονο προϊοντα που μετεχουν στην προσφορα). Ο μονος τροπος να πιασεις και εδω το 33% ειναι να κανεις πχ μια αγορα των 100 ευρω και μια των 50, οποτε εξαργυρωνεις με τη μια και τα 50 ευρω και δεν εκδιδεται αλλη δωροεπιταγη (παροτι αγοραζεις μονο προϊοντα της προσφορας). Νομιζω ηδη το ανεφερα αυτο.

 

Ελπιζω καποιους να μη σας μπερδεψουν ακομα περισσοτερο τα παραπανω, πιο "λιανα" δεν γινεται.

αγαπητε κανεις ΜΕΓΑ λαθος...

ΟΙ ΕΠΙΤΑΓΕς δεν εκδιδονται επι του πληρωτεου

αλλα επι του αρχικου ποσου των αγορων....

ΑΡΑ η τελικη εκπτωση προσεγγιζει το 50%.....

 

Υ.Γ. μη μου πεις οτι εισαι μαθηματικος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τους ορους:

κατά τη σχετική ταμειακή συναλλαγή θα έχουν τη δυνατότητα να  κερδίσουν:

50% επιστροφή (σε δωροεπιταγες) της συνολικής αξίας σηματοδοτημένων προϊόντων (στην αρχική τιμή των σηματοδοτημένων προϊόντων)

Sorry αλλα παροτι τους ειχα διαβασει πριν ποσταρω η παρενθεση αυτη διεφυγε της προσοχης μου (κατι που φυσικα ουδεμια σχεση εχει με το οτι δεν ειμαι μαθηματικος --το προβλημα ειναι στην "εκφωνηση" και οχι στις πραξεις :)--) καθως δεν ξερω καμια αλλη περιπτωση μαγαζιου που να σου δινει επιστροφη επι χρηματων που ΔΕΝ πληρωσες. Επιτελους βρεθηκε ενας να ξερει ακριβως τι γινεται στο ταμειο! (γιατι ειχα για μηνες πριν ποσταρω, απο την προηγουμενη ηδη περιοδο των επιστροφοεπιταγων, την 'διενεξη' με φιλο που επεμενε για 50% εξαργυρωνοντας ομως σε ειδη που δε συμμετεχουν --ως εκει οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι--).

Προσωπικα δεν ψωνιζω απο αυτη την αλυσιδα απο το 2007 για διαφορους λογους.

Οποτε οσοι ψωνιζετε, προφανως θα επρεπε να ξερετε οτι σας συμφερει πολυ περισσοτερο οταν εξαργυρωνετε δωροεπιταγες αγοραζοντας παλι προϊοντα που μετεχουν στην προσφορα (πραγματι τεινει στο 50%).

 

Ζητω συγγνωμη λοιπον που κουρασα (κουραστηκα κι εγω αφου δε μου εβγαινε χωρις την παραπανω διευκρινιση).

 

 

ΥΓ. Με βαση βεβαια τον ορο περι αρχικης τιμης, σαφως και δημιουργειται (θα ελεγα "απανταται" αλλα αφου δεν ψωνιζω για να το δοκιμασω... :P) το ερωτημα που τεθηκε νωριτερα απο άλλα μελη, αν πρεπει δηλαδη να εκδοθει επιταγη με βαση την αρχικη τιμη με χρηση κανενος 'επιθυμιο-κουπονιου', 'θεματο-κουπονιου' κλπ (γιατι με βαση τον όρο, αν καποιο προϊον της προσφορας κανει 20ευρω και δωσεις πχ 10ευρη επιταγη μαρινοπουλου, 4ευρη επιθυμιων και 6ευρη Θεματος, θα πρεπει να το παρεις τζαμπα και να παρεις και 10 ευρω εξτρα επιταγη, οπως ακριβως θα γινει δηλαδη αν απλα πληρωσεις με 20ευρη επιταγη μαρινοπουλου αντι των παραπανω!).

 

νεος πινακας για αγορες αποκλειστικα και μονο προϊοντων του 50% και εξαργυρωση σε αυτα (για εξαργυρωση σε άλλα ισχυει το 33%)!

αρχικη-πληρ-δωροεπιταγη

160    160    80
  80        0    40
  40        0    20
  20        0    10
  10        0      5
    5        0    

συνολα:
315    160    155

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση της ημέρας (μιας και αναφέρατε παραπάνω τις προσφορές του Μαρινόπουλου) είναι:

 

Πόσοι απο εδώ αγόρασαν (χθες & προχθές) χαρτιά υγείας και πόσα πακέτα?

 

Τουλάχιστον σε 6 σουπερμαρκετς της Αττικής είχαν εξαντληθεί απο τις 12:00 το μεσημερι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...