Προς το περιεχόμενο

Προσφορές εκτός τεχνολογίας


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 ...επιπλέον ουσιες όπως "βουτηρο κακαο" και προφανως δεν ηταν παγωτο με την παλια νομοθεσια. ...

Matrixxx το βούτυρο κακάο είναι ο ορισμός της σοκολάτας. Αν το παγωτό σου έχει γεύση σοκολάτα δεν μπορείς να το αποφύγεις. Υπάρχουν παγωτά με υποκατάστατα σοκολάτας. Που ναι μεν είχουν γεύση σοκολάτας αλλά το πετυχαίνουν με τεχνιτά αρώματα-χρώματα ή εντελώς αποβουτυρωμένη σκονη κακάο στην οποία προσθέτουν κάποιο άλλο φυτικό έλαιο. Βούτυρο του κακάο εννοόυμε το έλαιο που βγάζουν οι κόκκοι του κακαόδεντρου κατά την άλεση τους.

 

Χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω τώρα με φωτογραφίες όπως έκανες, είμαι 99% σίγουρος ότι κυκλοφορούν κανονικά παγωτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

@dobro

Αυτό με τις προσθετες χημικες ουσιες είναι κατι που υπαρχει δεκαετιες και αφορα σχεδόν το συνολο των προιοντων που είναι στο ραφι και μπορει να αγοραζει ο καθενας, οσοι δεν το γνωριζουν καλο είναι να του ριξουν μια ματια. Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να τα λεω σε φιλους και γνωστους (οσους ξερω ότι σκεφτονται). Γι αυτό λοιπον θεωρω ότι ηταν οφτοπικ αυτό που εγραψες και επρεπε να μπει σε σποιλερ αφου δεν αφορα μονο το συγκεκριμενο προιον όπως αφησες να φανει στο συγκεκριμενο ποστ. ;)

 

@mouxaxa

Ισως δεν προσεξες το κομματι από το pdf που ειχα μεσα στο ποστ μου, από τον συνδεσμο που εδωσε ο srl

Ας το ξαναβαλω

Διευρύνεται ο ορισμός του παγωτού και πλέον μπορούν να επισημαίνονται ως παγωτά και
προϊόντα που για την παρασκευή τους έχουν χρησιμοποιηθεί και αλλά συστατικά (φυτικά
λιπαρά) πλέον αυτών του γάλακτος
. Τα προϊόντα αυτά πωλούνταν έως τώρα ως παγωμένα
γλυκίσματα.

 

Επομένως η ουσια για την οποια εγραψα/απαντας, μεχρι "χθες" απαγορευε τη χρηση του ονοματος "παγωτο" από το προιον. Παγωτο και βουτηρο κακαο δεν πηγαιναν μαζι λοιπον συμφωνα με το εγγραφο του Ανωτάτου Χημικού Συμβουλίου. Αν ξερεις κατι παραπανω από αυτους πασο, ξαναλεω δεν είμαι ειδικος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok,ολα καλα.....(τα σποίλερ δεν με πειραξαν καθολου)

τωρα ...ανδρικες βερμουδες 15€ για το ΣΚ

[url=http://www.cosmossport.gr/cosmos/el/catalog/weekend-offer/vermoudes_30_05-3486.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επομένως η ουσια για την οποια εγραψα/απαντας, μεχρι "χθες" απαγορευε τη χρηση του ονοματος "παγωτο" από το προιον. Παγωτο και βουτηρο κακαο δεν πηγαιναν μαζι λοιπον συμφωνα με το εγγραφο του Ανωτάτου Χημικού Συμβουλίου. Αν ξερεις κατι παραπανω από αυτους πασο, ξαναλεω δεν είμαι ειδικος. ;)

Ίσως έχεις δίκιο και μάλλον έχω μπερδευτεί εγώ τώρα με το τι θεωρούσαμε παγώτο παλιότερα (μόνο το παγωτό κρέμα). Ψάχνω να βρώ το παλιό άρθρο του κώδικα τροφίμων και ποτών με τις κατηγορίες και δεν το βρίσκω. Το νέο είναι Link.png Site: αυτό . Link.png Site: Εδώ και Link.png Site: εδώ είναι η διαβούλευση στον ΕΦΕΤ. Χωρίς να μπορώ να βρώ ένα επίσημο έγγραφο αυτή την στιγμή οι παλαιότερες κατηγορίες είναι αυτές:

  • Παγωτό κρέµα (τουλάχιστον 4% λίπος και ένα αυγό ανά κιλό).
  • Παγωτό γάλακτος (τουλάχιστον 3% λίπος και μπορεί να περιέχει επίσης βανίλια και ξηρούς καρπούς).
  • Παγωτό καϊμάκι (λίπος τουλάχιστον 8%, απαγορεύεται η προσθήκη αυγού στην παρασκευή του)
  • Παγωτό φρούτων (αποκλειστικά από χυμούς φρούτων, επιτρέπονται αρωματικές ουσίες και συμπυκνωμένοι χυμοί φρούτων. Όταν τα παγωτά φρούτων είναι μισοπαγωμένα έχουν το όνομα Γρανίτα).
  • Παγωτά ειδικού τύπου (κασάτα, σπέσιαλ, παρφε κλπ.) (Επιτρεπονται σκόνη γάλακτος, φυσικές χρωστικές ουσίες και τεχνητές αρωματικές ουσίες. Απαγορεύεται το αποβουτυρωμένο γάλα.)
  • Παγωτά τυποποιημένα (ξυλάκια, κώνοι, σάντουιτς κλπ) (επιτρέπεται η σκόνη πλήρους ή αποβουτυρωμένου γάλακτος καθώς και βουτύρου γάλακτος)
  • Παγωτά στιγμιαίας παρασκευής (Παρασκευάζονται από ειδικά μηχανήματα και καταναλώνονται αμέσως. Επιτρέπονται η σκόνη πλήρους ή αποβουτυρωμένου γάλακτος καθώς και βουτύρου γάλακτος και οι τεχνητές αρωματικές ουσίες. Έχουν ελάχιστο λίπος 3%)

Μάλλον βγαίνουμε πολύ πολύ off topic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παγωμενο γλύκισμα VS παγωτό

 

 

Παγωμένο γλύκισμα--> περιέχει αρκετό αέρα αν μέινει έστω κι ενα λεπτό εκτός ψυγείου έχει λιώσει αρκετά...

 

Παγωτό--> φτιάχνεται δίχως την προσθήκη αέρα, δεν λιώνει αμέσως. Σχεδόν όλες οι συσκευασίες λένε ότι για καλύτερη απόλαυση αφήστε το 3 λεπτά εκτός ψυγείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παγωμενο γλύκισμα VS παγωτό

 

 

Παγωμένο γλύκισμα--> περιέχει αρκετό αέρα αν μέινει έστω κι ενα λεπτό εκτός ψυγείου έχει λιώσει αρκετά...

 

Παγωτό--> φτιάχνεται δίχως την προσθήκη αέρα, δεν λιώνει αμέσως. Σχεδόν όλες οι συσκευασίες λένε ότι για καλύτερη απόλαυση αφήστε το 3 λεπτά εκτός ψυγείου.

 

8qV1Eev.gif

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα σε προσφορες που εχουν να κανουν με τροφιμα ειμαι πολυ προσεκτικος,

γιατι με θεματα τροφης εγω δεν παιζω.

Καλυτερα να χασω λιγα ευρω παρα να τα πληρωσω στους γιατρους.

 

Πιστευω οτι αλλο το χαρτι τουαλλετας που και το χειριστο να ειναι θα την πληρωσω με γρατσουνιες

Άμα είναι μάπα τα τρόφιμα που αγοράζουμε,ότι κερδίζεις στο ράφι έναντι των άλλων προϊόντων που είναι καλύτερα,τα χαλάς σε λεφτά για το χαρτί τουαλέτας,θέλοντας και μη,ως φυσική λειτουργία του οργανισμού σου.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και ακόμα δεν βγήκαν στην αγορά τα "νέα" γάλατα! :mad:

 

 

Στα bazaar φέτα Μυτιλήνης στα 6 ευρώ μέχρι 31/5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ακόμα δεν βγήκαν στην αγορά τα "νέα" γάλατα! :mad:

 

 

Στα bazaar φέτα Μυτιλήνης στα 6 ευρώ μέχρι 31/5.

Πως δεν βγηκαν.Οτι ''φρεσκο'' γαλα παιρνω ειναι 6 ημερων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν βγηκαν.Οτι ''φρεσκο'' γαλα παιρνω ειναι 6 ημερων.

 

Ναι αλλά πτώση τιμών δεν βλέπω (και ούτε περίμενα οτι θα δω)..

-Σήμερα όλα τα παγωτά στον Μαρινόπουλο  30% φθηνότερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...