Προς το περιεχόμενο

Προσφορές εκτός τεχνολογίας


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΡΟΣΟΧΗ. Προς ενημέρωση, η νομοθεσία έχει αλλάξει και τα παγωμένα γλυκίσματα ονομάζονται πλέον παγωτά. Ο μόνος τρόπος που γνωρίζω να τα ξεχωρίσεις είναι να δεις τα συστατικά.

Link.png Site: Διευρύνεται ο ορισμός του παγωτού....

Μάλιστα, πολύ ωραία... 

 

"Η ανωτέρω τροποποίηση προωθήθηκε από τον Ενιαίο Φορέα Ελέγχου Τροφίμων (ΕΦΕΤ) σε συνεργασία με το Γενικό Χημείο του Κράτους, μετά από σχετικά αιτήματα των παραγωγικών κλάδων για την επικαιροποίηση του εθνικού θεσμικού πλαισίου για το παγωτό".

 

Νομίζω το απόσπασμα τα λέει όλα. Μα πως μας σκέφτονται ρε παιδί μου, όλα για τον καταναλωτή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε λίγο θα ονομάζονται και χαβιάρι

 

ΠΡΟΣΟΧΗ. Προς ενημέρωση, η νομοθεσία έχει αλλάξει και τα παγωμένα γλυκίσματα ονομάζονται πλέον παγωτά. Ο μόνος τρόπος που γνωρίζω να τα ξεχωρίσεις είναι να δεις τα συστατικά.

Link.png Site: Διευρύνεται ο ορισμός του παγωτού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ικεα του αεροδρομίου (δεν ξέρω για τα υπολοιπα) εχει 10% εκπτωση αν επιστρεξεις τον παλιό κατάλογο ανεξαρτήτως ύψους αγορών. Χρήσιμο για κάποιον που θέλει πολύ πράγμα! Συγχωρέστε τον πρωτάρη αν εχει αναφερθεί ξανά, δεν βρήκα κάτι με αναζήτηση. .. Βασικο! Μέχρι 31 Μαΐου μου είπαν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ικεα του αεροδρομίου (δεν ξέρω για τα υπολοιπα) εχει 10% εκπτωση αν επιστρεξεις τον παλιό κατάλογο ανεξαρτήτως ύψους αγορών. Χρήσιμο για κάποιον που θέλει πολύ πράγμα! Συγχωρέστε τον πρωτάρη αν εχει αναφερθεί ξανά, δεν βρήκα κάτι με αναζήτηση. .. Βασικο! Μέχρι 31 Μαΐου μου είπαν!

 

445x330-old-katalogue-3.jpg

 

Όροι συμμετοχής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειναι παγωτά ή παγωμένα γλυκίσματα?

 

Είναι παγωτό και είμαι φαν του όχι για την τιμή του.

 

αυτο για τα οποια μιλατε ειναι μονο παγωμενα γλυκισματα..και δεν επιτρεπεται να χρησιμοποιουν τον ορο "παγωτα"

 

Βασικά, ναι, είναι πολύ ενδιαφέρον, γιατί ένα προϊόν που προωθείται ως παγωμένο γλύκισμα αντί για παγωτό μπορεί να περιέχει υποδεέστερης ποιότητας υλικά (και σαφώς πιο βλαβερά), χωρίς να χρειάζεται να λογοδοτήσει γι' αυτό.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ. Προς ενημέρωση, η νομοθεσία έχει αλλάξει και τα παγωμένα γλυκίσματα ονομάζονται πλέον παγωτά. Ο μόνος τρόπος που γνωρίζω να τα ξεχωρίσεις είναι να δεις τα συστατικά.

Link.png Site: Διευρύνεται ο ορισμός του παγωτού....

Αλλοι λοιπον εδώ στο τοπικ, λενε ότι είναι παγωτο και αλλοι ότι είναι παγωμενο γλύκισμα. Ποιος κανει λαθος; Κανενας. Την λυση/απαντηση την εδωσε ο slr λοιπον με αυτό το ποστ που εδωσε την "ειδηση".

 

Μεχρι πέρυσι εγραφαν πανω "παγωμενο γλύκισμα" το οποιο το εγραφαν με μικρα γραμματα και το εκρυβαν μπορούμε να πουμε (εχω ποιο κατω τις σχετικες εικονες), φετος γραφουν "παγωτο" και το προβαλουν με μεγαλα γραμματα.

Διαβαζοντας τη συνθεση μπορούμε να δουμε ότι τα συστατικα είναι όλα ιδια εκτος από ένα που εχουν προσθεσει φετος στη λιστα ("κοκολιπος(καρυδελαιο)"). Επομένως δεν είναι ότι αλλαξε κατι προς αυτό και εφυγαν ουσιες που δεν του επετρεπαν να λεγεται παγωτο, είναι απλα ένα προιον που δεν αλλαξε η ταυτοτητα του αλλα μονο το ονομα του συμφωνα με τη νομοθεσια. Από ό,τι καταλαβα διαβαζοντας το εγγραφο που δωθηκε, η νομοθεσια το ονομαζε παλιοτερα "παγωμενο γλύκισμα", η νεα νομοθεσια του αλλαξε ονομα και το ονομαζει τωρα παγωτο:

Διευρύνεται ο ορισμός του παγωτού και πλέον μπορούν να επισημαίνονται ως παγωτά και

προϊόντα που για την παρασκευή τους έχουν χρησιμοποιηθεί και αλλά συστατικά (φυτικά

λιπαρά) πλέον αυτών του γάλακτος. Τα προϊόντα αυτά πωλούνταν έως τώρα ως παγωμένα

γλυκίσματα.

 

(οποιος ξερει κατι παραπανω πανω σε αυτό μπορει να μας διαφωτισει περεταίρω, όπως για το αν υπαρχει αυτή η διακριση στο εξωτερικο ή ηταν δικη μας "ιδιοτροπια" αν θελετε η οποια πιθανον συντονιστηκε με τη "μαμα" Ευρωπη).

 

Οι φωτο:

 

 

 

το φετινο

 

post-83099-0-29752000-1400863367_thumb.jpg

 

post-83099-0-26348400-1400863372_thumb.jpg

 

Το περσινο

 

post-83099-0-14667500-1400863376_thumb.jpg

 

post-83099-0-54245000-1400863382_thumb.jpg

 

Και ένα του 2012 για να δειτε μια λεπτομερια - φανταζομαι τους υποχρεωνε ο νομος να υπαρχει σε... εμφανες μερος πανω στο κουτι (όχι από κατω μονο) η ονομασια του προιοντος "παγωμενο γλύκισμα", κατι που το 2013 αφαιρεσαν - αυτή τη εστω εκτυπωμενη μαζι με την ημερομηνια ληξης  σημειωση που υπηρχε όλα τα προηγουμενα χρονια)

 

post-83099-0-53570900-1400863388_thumb.jpg

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

με το ορρο γαλακτος σε σκονη....εννοει οτι για να το χωνεψεις θα χρειαστεις και ενδοφλεβιο ορρο σε κανενα νοσοκομειο; :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα σε προσφορες που εχουν να κανουν με τροφιμα ειμαι πολυ προσεκτικος,

γιατι με θεματα τροφης εγω δεν παιζω.

Καλυτερα να χασω λιγα ευρω παρα να τα πληρωσω στους γιατρους.

 

Πιστευω οτι αλλο το χαρτι τουαλλετας που και το χειριστο να ειναι θα την πληρωσω με γρατσουνιες

και αλλο το 5κιλο παγωτο με τιμη μισο ευρω....

 

Απο κει και περα βεβαια, ο καθε ενας ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του.

(ελπιζω να μην ειμαι -πολυ- οφφ τοπικ ε?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι αλλο το χαρτι τουαλλετας που και το χειριστο να ειναι θα την πληρωσω με γρατσουνιες...........

Μην παίρνεις αψήφιστα τους τόνους χημικών που περιέχει το χαρτί "υγείας". Η περιοχή που χρησιμοποιείται το συγκεκριμένο χαρτί είναι πολύ ευαίσθητη και μπορεί να παρασημοφορηθείς με μερικά σπυριά, έως κι έναν περιποιημένο καρκίνο..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γνωρίζω την κοινοτική νομοθεσία ή την αντίστοιχη των άλλων χωρών αλλά γνωρίζω ότι υπήρχε μια γενική δυσφορία στις επιχειρήσεις για τις κατηγοριοποιήσεις των "παγωτών". Ήταν πολλές και με αρκετούς περιορισμούς. Η προσωπική μου άποψη είναι οτι θα έπρεπε να ξεχωρίζει το παγωμένο γλύκισμα από το παγωτό όσον αφορά την ύπαρξη φυτικών λιπαρών (πιο φτηνά - βλαβερά ή όχι είναι μεγάλη κουβέντα). 
Ένα άλλο που πρέπει να προσέξει όποιος αγοράζει παγωτό είναι το βάρος του. Όχι ο όγκος του. Γιατί όλα πωλούνται σε δοχεία του ενός και δύο λίτρων. Αλλά το παγωτό μπορεί να φτάσει έως και +120% του αρχικού όγκου του μείγματος πριν παγώσει ανάλογα του σταθεροποιητές που έχει μέσα. Δηλαδή τα δύο λίτρα μπορεί να είναι ένα κιλό σε ένα προϊόν ενώ σε ένα άλλο 1,5 κιλό.

Επεξ/σία από matrixxx
Δεν χρειαζεται σποϊλερ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολύ σωστα τα παραπανω, αλλα για να μην φαινονται "καπως" όλα αυτά τα ποστς και για να μην είναι και ακυρα από μια αποψη, πρεπει να προσθεσουμε ότι οσα γράφονται περι παγωτων/παγωμενων γλυκισμάτων δεν αφορουν μονο του καρφουρ αλλα όλα τα σχετικα προιοντα. Εχω στη διαθεση μου ένα κουτακι ιδιου προιοντος διπλάσιας/τριπλασιας τιμης, επωνυμο, μαρκα κρι-κρι το οποιο επισης εχει πολλες (ιδιες σε αριθμο) επιπλέον ουσιες όπως "βουτηρο κακαο" και προφανως δεν ηταν παγωτο με την παλια νομοθεσια. Είναι περσινο το κουτι, και αυτό δεν γραφει τιποτα στην πανω πλευρα, αλλα γραφει από κατω με τα μικρα γραμματα "παγωμενο γλύκισμα" αντιστοιχα όπως στις παραπανω φωτο. Είναι 1100ml/550γραμμαρια.  Επισης αυτό το περι βαρους/ογκου το εχω παρατηρησει από παλια, αφορα ΟΛΑ τα "βιομηχανοποιημένα παγωτα". 

Φανταζομαι κανενα από οσα λεμε οσα χρονια ζουμε παγωτα δεν ηταν μεχρι χθες "παγωτο", δυστυχως δεν εχω στη διαθεση μου ψυγειο περιπτερου :) για να ριξω μια ματια σε ολες τις γνωστες μαρκες. Ισως ηταν μονο τα χυμα που παιρνουμε σε χωνακι. Λεω ισως γιατι ενας θεος ξερει τι εχουν και εκεινα, δεν είμαι ειδικος, οποιος ξερει μπορει να γραψει.

 

Θα παρακαλεσω αστειακια/χιουμορ να μπαινουν σε σποιλερ, οσα είναι σοβαρες τοποθετήσεις ΔΕΝ χρειαζονται σποιλερ όπως το παραπανω που ο ποστερ το ειχε σε σπ αλλα το αφαιρεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ομως , μερικες φορες τα αστεια / χιουμορ κριβουν τις πιο πικρες αληθειες.Τι εννοω;

Στο βωμο της αναπτυξης ,θα μας πασαρουν οτι χημικη ουσια υπαρχει ,βαφτιζομενη παγωτο...γιαουρτι...κτλ,με αποτελεσμα ο καταναλωτης(εμεις) να μην ξερουμε τι τρωμε και τι βαζουμε στο σωμα μας....επακόλουθο , εισαγωγες σε νοσοκομεια με δηλητηριασεις και πραγματικους ορους μετα.Σε λιγο που δεν θα γραφουν και ημερομηνια ληξεως....τι θα λεμε;

ξεκινα με τα μακαρονια...και επεται συνεχεια....

 

Σορρυ για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...