Προς το περιεχόμενο

Προσφορές εκτός τεχνολογίας


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οντως παιδια εχουμε καμια 4,5 μηχανηματα στην Λαρισα για το γαλα.

Το κοστος ειναι 1 ευρω το λιτρο με δικο σου μπουκαλι (0,50 ευρω κοστος το γυαλί και 0,20 πλαστικο - μιας χρησεως το πλαστικο φυσικα).

Η αγορα για το μπουκαλι γινεται στο διπλα μηχανημα.Επισης αγοραζοντας ενα στικακι αξιας 2,5 ευρω (και το φορτωνεις με 5 ,10 ευρω )το κοστος του γαλατος κατεβαινει στα 0,90 λιτρα.

Ακομα υπαρχει δυνατοτητα για 0,50 λιτρα.

Παντως οποιαδιποτε ωρα πας για γαλα το μονο σιγουρο ειναι οτι υπαρχει ουρα.Εμενα μου εχει τυχει να περιμενω και 10 λεπτα.

Ευτυχος σε καθε μηχανημα υπαρχει μια κοπελια για βοηθεια σε οσους ερχονται πρωτη φορα.

Η επομενη κινηση παιδες ειναι ΛΑΔΙ και ΚΡΑΣΙ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4-5 έμεινες? Έχουμε πάνω από 10 πλέον.... Όντως, φοβερά έξυπνη κίνηση... Και όπως τα λέει ο φίλος. Πάντα βρίσκεις ουρά με κόσμο να περιμένει να πάρει το γάλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοστος ειναι 1 ευρω το λιτρο με δικο σου μπουκαλι (0,50 ευρω κοστος το γυαλί και 0,20 πλαστικο - μιας χρησεως το πλαστικο φυσικα).

 

 Ίσως να μήν κατάλαβα κάτι. 1€ (στις προσφορές) έως 1.2€ έχει το λίτρο από τις μεγάλες γαλακτοκομικές. Τα προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας είναι κάτω από ευρώ. Παστεριωμένο, στο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς σου, χωρίς ουρά και χωρίς μπουκάλι δικό σου. Γιατί τέτοιος χαμός γι' αυτό;

Εκτός αν είναι κατηγορίας «Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως παιδια εχουμε καμια 4,5 μηχανηματα στην Λαρισα για το γαλα.

Το κοστος ειναι 1 ευρω το λιτρο με δικο σου μπουκαλι (0,50 ευρω κοστος το γυαλί και 0,20 πλαστικο - μιας χρησεως το πλαστικο φυσικα).

Η αγορα για το μπουκαλι γινεται στο διπλα μηχανημα.Επισης αγοραζοντας ενα στικακι αξιας 2,5 ευρω (και το φορτωνεις με 5 ,10 ευρω )το κοστος του γαλατος κατεβαινει στα 0,90 λιτρα.

Ακομα υπαρχει δυνατοτητα για 0,50 λιτρα.

Παντως οποιαδιποτε ωρα πας για γαλα το μονο σιγουρο ειναι οτι υπαρχει ουρα.Εμενα μου εχει τυχει να περιμενω και 10 λεπτα.

Ευτυχος σε καθε μηχανημα υπαρχει μια κοπελια για βοηθεια σε οσους ερχονται πρωτη φορα.

Η επομενη κινηση παιδες ειναι ΛΑΔΙ και ΚΡΑΣΙ........

Σαν να ακούω το φίλο μου που μου τα έλεγε πριν από λίγες μέρες...ρε μήπως είσαι εσύ; :P

Μου είπε επίσης ότι επειδή τελειώνει το γάλα λόγω της μεγάλης ζήτησης,ανεφοδιάζουν το μηχάνημα κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Όσο γι'αυτό που ρωτάει ο kondoras,εικάζω ότι οι Λαρισαίοι επιλέγουν να ενισχύουν τους ντόπιους παραγωγούς προτιμώντας τους από τις μεγάλες γαλακτοβιομηχανίες και τους μεσάζοντες.

Όσον αφορά τις προσφορές του Γαλαξία...παρατηρήσατε την τιμή της ηλεκτρικής οδοντόβουρτσας oral b;Μας πήραν χαμπάριιιιιι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφορές Γαλαξία...

 

παίζει κάνα κουπονι (εκτός από επιθυμίες, π δε μπορώ να κατεβάσω λόγω linux..) για να ρίξουμε κ άλλο την τιμή της ηλεκτρικής oral b?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτασαμε στα 10 μηχανηματα  :whistle: .Δεν το πηρα χαμπαριιιι.

Φιλος του αδελφου μου ειναι στο χημειο του κρατος και σε μια εξεταση που το εκανε βρηκε οτι ειναι το καλο σε σχεση με το γαλα απο της μεγαλες εταιριες.

Σε πολλα μηχανηματα  οντως γινεται γεμισμα και 2 φορες την ημερα.Η αληθεια ειναι οτι οσοι εχουν πιει το βλεπουν πολυ πλουσιο.....

Το κοστος οπως ειναι με δικο σου μπουκαλι + αγορα απο το στικακι κοστιζει 0,90 λεπτα..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα με άφησε αδιάφορο το γάλα? +όλη η ταλαιπωρία για να αποστηρώσεις το μπουκάλι μετά γιατί δεν θέλει μόνο ένα απλό πλύσιμο κανονικά. Άσε που μαζεύονται όλες οι θείες με 25 μπουκάλια για να ταίσουν κουτάβια, μωρά και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο και κάνουν 10 ώρες. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν για ένα διάστημα στο Σαν Σεμπάστιαν της Ισπανίας (Βασκονία) όπου έχουν αντίστοιχα μηχανήματα γάλακτος και διάθεσης φιαλών.

Ένα ευρώ ανά λίτρο γάλακτος εξαιρετικής ποιότητος! Αν το πιείς με κλειστά μάτια, δύσκολα καταλαβαίνεις τι πίνεις (τέτοια διαφορά!).
Πολύ παχύτερο (πλήρες στην πράξη, όχι στην ετικέτα) που φαίνεται κι από του λευκούς δακτυλίους που σχηματίζονται στην φιάλη, εκεί που ήταν προηγουμένως η επιφάνεια του γάλακτος, αλλά και από το ημιδιαφανές λευκό στρώμα που μένει στα τοιχώματα καθώς πέφτει η στάθμη του γάλακτος.
Επίσης πολύ αγνότερο, καθώς μετά την δεύτερη μέρα στο ψυγείο είναι αισθητή η αλλαγή στο άρωμά του και στην γεύση.
Εκεί η γυάλινη φιάλη κοστίζει 40 λεπτά, αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα αγοράς με πιστωτικό στικάκι. Επίσης δεν υπάρχουν ουρές, αφού δεν είναι κάτι καινούριο, αλλά ούτε είναι συνηθισμένοι στο φρέσκο γάλα.

Ελπίζω η ποιότητα του Λαρισαϊκού γάλακτος να είναι εξίσου καλή, αν όχι καλύτερη. Η ανώτερη ποιότητα των Ελληνικών τροφίμων ήταν κάτι που μπορούσα να υπερηφανεύομαι εκεί και έχω να επιδεικνύω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το γάλα ακρίβυνε...

Παρεμπιπτόντως,έμαθα από ένα Λαρισαίο φίλο που πλέον ζει μόνιμα Αττική ότι στη Λάρισα πωλείται γάλα Θεσσαλών παραγωγών σε συγκεκριμένα σημεία από μηχανήματα τύπου ΑΤΜ σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές γι'αυτό και γνωρίζει μεγάλη επιτυχία.

Δείτε εδώ

 

Πολύ καλή κίνηση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ίσως να μήν κατάλαβα κάτι. 1€ (στις προσφορές) έως 1.2€ έχει το λίτρο από τις μεγάλες γαλακτοκομικές. Τα προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας είναι κάτω από ευρώ. Παστεριωμένο, στο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς σου, χωρίς ουρά και χωρίς μπουκάλι δικό σου. Γιατί τέτοιος χαμός γι' αυτό;

Εκτός αν είναι κατηγορίας «Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής».

 

Είναι φίλε, πολύ ανώτερο ποιοτικά. Είναι γάλα, και όχι νερό με γεύση γάλατος που δε παθαίνει τίποτα ακόμα και αν το αφήσεις 10 μέρες... Είναι πάντα ημέρας και έχει γεύση γάλακτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι λίγο άκυρη η συζήτηση που έχουμε ανοίξει εδώ αλλά τες πα... ας το συνεχίσω και εγώ

το γάλα της Λάρισας το δοκίμασα πρόσφατα σε επίσκεψη μου εκεί.

Πολύ καλό, γευστικό. ο χώρος καθαρός σε προδιαθέτει να το δοκιμάσεις.

Πιστεύω σαν τιμή τα 0.90€ είναι οκ αν και δε θα ήταν άσχημο να ήταν λίγο πιο κάτω.

Τα οφέλη πολλά για την τοπική κοινωνία:

   1. οι τοπικοί παραγωγοί ξέφυγαν λίγο από αυτό που είχαν στο μυαλό τους ως γεωργία (πάρα πολύ σημαντικό)

   2. δεν χρειάζεται να ξεπουλάνε σε εξευτελιστικές τιμές σε μεγάλες εταιρείες.

   3. κάποιες παραπάνω θέσεις εργασίας

   4.  λιγότερα απορρίμματα  από τους λαρισαίους (αν υπολογίσετε σε μια πόλη πόσες άδειες χάρτινες και πλαστικές συσκευασίες πετιούνται δεν είναι ασήμαντο)

  5. είναι γάλα όχι απλά ημέρας αλλά ορών (δοκιμάστε να αφήσετε γάλα από σουπερ 7 μέρες και παραπάνω να δείτε ότι δεν αλλοιώνετε)

 

σαν ποιότητα:

Γευστικά έχω πιει και καλύτερα, πιο πλούσια,προσωπικά ξενέρωσα γιατί περίμενα να πιο πραγματικό ΓΑΛΑ, σαν αυτό που περιγράφει ο φίλος talos παραπάνω.

θα έλεγα ότι της αμερικάνικης γεωργικής σχολής είναι ένα κλικ καλύτερο, αλλά σίγουρα είναι πιο ωραίο από Δελτες κτλ. Πιστεύω ότι επίτηδες δεν διαθέτουν πραγματικό ΓΑΛΑ καθώς ο περισσότερος κόσμος έχει ξεχάσει ή δεν το έχει γευτεί ποτέ. Του μυρίζει και κατά συνέπεια δεν το αγοράζει. Τραγικό αλλά μεγάλη αλήθεια όπως και για πολλά άλλα τρόφιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιστεύω ότι επίτηδες δεν διαθέτουν πραγματικό ΓΑΛΑ καθώς ο περισσότερος κόσμος έχει ξεχάσει ή δεν το έχει γευτεί ποτέ. Του μυρίζει και κατά συνέπεια δεν το αγοράζει. Τραγικό αλλά μεγάλη αλήθεια όπως και για πολλά άλλα τρόφιμα.

Αυτό ισχύει.  ήπια γάλα ημέρας στο νησί μου το καλοκαίρι και "κράταγα" την αναπνοή μου.

Που όταν ήμουν μικρός δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Δυστυχώς έχουμε ξεχάσει/δεν ξέρουμε πως είναι η πραγματική γεύση πολλών τροφών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...