Προς το περιεχόμενο

Σκανάρισμα βιβλίων


pelekanos92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι φοιτητής στη Σαλονίκη και θέλω να αγοράσω ένα scanner για να σκανάρω βιβλία, διότι πολλά είναι δυσεύρετα και υπάρχουν μόνο σε βιβλιοθήκες (ιεροσπουδαστής γαρ innocent.gif). Απ' ότι είδα οι book scanners κοστίζουν κάτι χιλιάρικαsuicide.gif. Βρήκα το Epson Perfection V33. Θέλω τα φώτα σας όσον αφορά το book scanning, διότι όπως σας είπα πολλά από τα βιβλία που θέλω είναι ή δυσεύρετα ή πανάκριβα. Ξέρετε κάτι για το συγκεκριμένο scanner ή μπορείτε να προτείνετε κάποια άλλη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις απλό σκάνερ για σάρωση βιβλίων, όπως το Epson που αναφέρεις, αλλά θα έχεις δυσκολία στη σάρωση βιβλίων που δεν ανοίγουν εύκολα (σκιές, θολούρα, παραμορφώσεις κοντά στη «σπονδυλική στήλη» του βιβλίου).

Από την άλλη, υπάρχουν ειδικά σκάνερ για σάρωση βιβλίων, όπως το Plustek OpticBook 3800 που επιτρέπουν τη σάρωση βιβλίων που δεν ανοίγουν εύκολα, φτάνοντας πολύ κοντά στη «σπονδυλική στήλη» χωρίς σκιάσεις και παραμορφώσεις. Είναι όμως αρκετά πιο ακριβά.

Μια άλλη λύση είναι η φωτογράφιση (με μία ή δύο κάμερες ταυτόχρονα). Έχει αρκετά πλεονεκτήματα σε σχέση με τη σάρωση με παραδοσιακό σκάνερ (π.χ. ταχύτητα, ευκολία κτλ.) αλλά απαιτεί ειδική κατασκευή και ενασχόληση για καλό αποτέλεσμα με σχετικά λίγα χρήματα. Μπορείς να πάρεις μια γεύση από τον κόσμο του DIY book scanning εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κάτι άκουσα για DIY book scanning, αλλά αυτό θέλει πολύ δουλειά στο να πάρεις μια κάμερα, να τη στήσεις, να φτιάξεις το φωτισμό, μετά να κόψεις τα γύρω γύρω με photoshop... Ενώ ένα scanner είναι πιο απλό: απλά πετάς το βιβλίο πάνω και πατάς το κουμπί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι χοντρό το βιβλίο και δεν ανοίγει εντελώς θέλεις ένα scanner που φτάνει μέχρι την άκρη για να έχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

 

Απο εκεί και πέρα υπάρχουν softwares που αυτοματοποιούν αρκετά την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.diybookscanner.org/forum/

 

καλή τύχη. Εγώ προσωπικά Θεσσαλονίκη τα πάω σε ένα φωτοτυπάδικο στην Πλ. Ελευθερίας και με 20Ε μου τα σαρώνει. Και μου δίνει αρχείο με OCR. Έχω κάνει όλη την βιβλιοθήκη μου backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.diybookscanner.org/forum/

 

καλή τύχη. Εγώ προσωπικά Θεσσαλονίκη τα πάω σε ένα φωτοτυπάδικο στην Πλ. Ελευθερίας και με 20Ε μου τα σαρώνει. Και μου δίνει αρχείο με OCR. Έχω κάνει όλη την βιβλιοθήκη μου backup.

 

Η καλλίτερη λύση!

Ότι και να πάρεις δεν θα έχεις στην ίδια ποιότητα και απόσβεση + τα λειτουργικά έξοδα + την ταλαιπωρία σου μάλλον δεν πρόκειται να κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλλίτερη λύση!

Ότι και να πάρεις δεν θα έχεις στην ίδια ποιότητα και απόσβεση + τα λειτουργικά έξοδα + την ταλαιπωρία σου μάλλον δεν πρόκειται να κάνεις!

 

Ναι, αλλά με 20€ το βιβλίο δεν γίνεται δουλειά. Να φανταστείς ότι 30 τόμοι είναι μόνο τα έργα του Ιωάννη του Χρυσοστόμου. Άμα θέλω 600€ για κάθε Άγιο, αφόδευε υψηλά και ηγνάντει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε έφαγα ώρες για να κάνω την ίδια δουλειά.

Ο χρόνος σου , το κόστος αγοράς , κοστος συντήρησης βλάβες , χαρτιά , μελάνια.

Το κέρδος σου στο τελος θα ειναι (600- Όλα αυτά).

Πανω από όλα η ποιότητα που δεν θα συγκρίνεται με αυτη του επαγγελματικού.

Εσυ ξερεις αν αξιζει. Εσυ αποφασιζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαρτια μελλανια σαν κοστος δε ξερω πως ακριβως τα βρηκες μιας και στα 600 ευρω δεν εχει εκτυπωση μεσα..

Αρα το κοστος είναι το κοστος αγορας και μονο.

Κοστος συντηρησης δεν υπάρχει καθως αν χαλασει πετιετε το σκαννερ ή αλλασετε αν ειναι σε εγγυηση.

Οπότε για μενα ειναι απλό το θεμα..Εχει υπομονη και χρονο ο φιλος να σκαναρει και να σκαναρει και να σκαναρει και να σκαναρει...?

Αν ναι μαλλον αξιζει το σκαννερακι..Αν οχι δινεις το 20ευρω ανα βιβλιο και τελος..

Οσο για τη διαφορα στην ποιοτητα, για κειμενο μιλάμε + για καποιο σκαννερ που θα στοιχιζει αρκετα..Οπότε δεν τιθεται θεμα για εμενα..Ασε που επειδη σκαναρεις μονος σου αν δε σαρεσει κατι το διορθωνεις αλλαζοντας ρυθμισεις κλπ..

Ενω ο επαγγελματιας το μονο που θελει ειναι να τελιωνει και να παρει το 20ευρω.Και και να μην ειναι τελειο δεν τον απασχολει :)

Προσωπικά δεν επαιζε να κάνω αυτο το πραγμα ακομα και αν με πληρωνανε :) Ισως για ενα βιβλιο..Αλλα 30 τομουσ?? No thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαρτια μελλανια σαν κοστος δε ξερω πως ακριβως τα βρηκες μιας και στα 600 ευρω δεν εχει εκτυπωση μεσα..

Αρα το κοστος είναι το κοστος αγορας και μονο.

Κοστος συντηρησης δεν υπάρχει καθως αν χαλασει πετιετε το σκαννερ ή αλλασετε αν ειναι σε εγγυηση.

Οπότε για μενα ειναι απλό το θεμα..Εχει υπομονη και χρονο ο φιλος να σκαναρει και να σκαναρει και να σκαναρει και να σκαναρει...?

Αν ναι μαλλον αξιζει το σκαννερακι..Αν οχι δινεις το 20ευρω ανα βιβλιο και τελος..

Οσο για τη διαφορα στην ποιοτητα, για κειμενο μιλάμε + για καποιο σκαννερ που θα στοιχιζει αρκετα..Οπότε δεν τιθεται θεμα για εμενα..Ασε που επειδη σκαναρεις μονος σου αν δε σαρεσει κατι το διορθωνεις αλλαζοντας ρυθμισεις κλπ..

Ενω ο επαγγελματιας το μονο που θελει ειναι να τελιωνει και να παρει το 20ευρω.Και και να μην ειναι τελειο δεν τον απασχολει :)

Προσωπικά δεν επαιζε να κάνω αυτο το πραγμα ακομα και αν με πληρωνανε :) Ισως για ενα βιβλιο..Αλλα 30 τομουσ?? No thanks

 

30 τόμοι ο ένας Εκκλησιαστικός Πατήρ. Σε 2.000 χρόνια Χριστιανισμού, ξέρεις πόσους Πατέρες έχουμε; Μη ρωτάς. Δε θες να ξέρεις.

Μάλλον για Plustek OpticBook 3800 που προτείνει ο accipio με βλέπω. Με φωτογραφική μηχανή, παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου, δεν το πολυβλέπω, διότι οι κεντρικές σειρές μόνο της σελίδας είναι ευανάγνωστες· χρειάζεται ένα κομμάτι γυαλί για να τις κρατάει ίσιες, και τρίποδες, και συναρμολόγηση... Ένα 500σέλιδο πόση ώρα λέτε να μου πάρει να το σκανάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για τη χρήση που το θέλεις αν σε καλύπτει ένα μηχάνημα στα 250-300€ πιστεύω ότι είναι καλά.

http://www.skroutz.gr/c/64/scanners.html?keyphrase=Opticbook

Αν μάλιστα μπορείς να πάρεις απέξω το βρίσκεις και πιο φτηνά

http://www.amazon.co.uk/Plustek-OpticBook-3600-Plus-Hi-Speed/dp/B000EIYUAE/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1348755063&sr=1-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαρτια μελλανια σαν κοστος δε ξερω πως ακριβως τα βρηκες μιας και στα 600 ευρω δεν εχει εκτυπωση μεσα..

Αρα το κοστος είναι το κοστος αγορας και μονο.

Κοστος συντηρησης δεν υπάρχει καθως αν χαλάσει πετιετε το σκαννερ ή αλλασετε αν ειναι σε εγγυηση.

Οπότε για μενα ειναι απλό το θεμα..Εχει υπομονη και χρονο ο φιλος να σκαναρει και να σκαναρει και να σκαναρει και να σκαναρει...?

Αν ναι μαλλον αξιζει το σκαννερακι..Αν οχι δινεις το 20ευρω ανα βιβλιο και τελος..

Οσο για τη διαφορα στην ποιοτητα, για κειμενο μιλάμε + για καποιο σκαννερ που θα στοιχιζει αρκετα..Οπότε δεν τιθεται θεμα για εμενα..Ασε που επειδη σκαναρεις μονος σου αν δε σαρεσει κατι το διορθωνεις αλλαζοντας ρυθμισεις κλπ..

Ενω ο επαγγελματιας το μονο που θελει ειναι να τελιωνει και να παρει το 20ευρω.Και και να μην ειναι τελειο δεν τον απασχολει :)

Προσωπικά δεν επαιζε να κάνω αυτο το πραγμα ακομα και αν με πληρωνανε :) Ισως για ενα βιβλιο..Αλλα 30 τομουσ?? No thanks

 

Για τα χαρτιά μελάνια γράψε λάθος νόμιζα οτι μιλάμε για αντιγραφή σε φωτοτυπίες (εγώ δεν μπορώ διάβασμα ωρών από υπολογιστή).

Για τη ποιότητα νομίζω ότι άλλο σαρώνει το μηχανάκι για home users (με τα προβλήματα στις γωνίες) και αλλιώς το επαγγελματικό.

Και γιατί δε μαζευόσαστε 5-10 να μοιραστείτε τα έξοδα?

Οι Πατέρες δεν είναι για όλους χρήσιμοι?

Άσε που μπορεί να το αφήσετε παρακαταθήκη και για τους επόμενους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο OpticBook 3800 είναι γρήγορος σκάνερ (7 sec η σελίδα στα 300 dpi). Αν λοιπόν είσαι σβέλτος με το γύρισμα των σελίδων και την τοποθέτηση του βιβλίου στο γυαλί, θα μπορούσες να σκανάρεις κάπου 5 σελίδες το λεπτό (συνολικός χρόνος, με την τοποθέτηση κτλ.), οπότε 300 σελίδες την ώρα, άρα υπολόγισε κοντά στις 2 ώρες για τις 500 σελίδες. Όχι άσχημα, νομίζω. Αρκεί να έχεις υπομονή και ... δύναμη*.

 

* Έχω σκανάρει βαρύ βιβλίο 1200+ σελίδων, 2 κιλών, σελίδα-σελίδα, και κυριολεκτικά μαρτύρησα μέχρι να το τελειώσω - πνευματικά και κυρίως σωματικά. Σκέψου να σηκώνεις, να αναποδογυρίζεις και να τοποθετείς αυτό το βάρος τόσες φορές όσες είναι οι σελίδες του - μεγάλο βάσανο. Και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος καταστροφής ή τραυματισμού της ράχης του. Σ’ αυτόν τον τομέα υπερέχει αναμφίβολα η φωτογράφιση: απλώς γυρίζεις τις σελίδες και φωτογραφίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...