Προς το περιεχόμενο

Πρώτες αναφορές κάνουν λόγο για ευαισθησία του iPhone 5 σε γρατσουνιές


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

δωστε το καινουργιο iphone σε καμια περιεργη γκομενα που θελει να το δει με την εξης συμφωνια: αμα το γρατσουνισεις θα σε μ@μ.σw.

αν δεχτει ειναι σιγουρο οτι θα περασετε καλα

http://www.secnews.gr/archives/51286

 

επιπλεων και αλλο θεμα

http://techit.gr/201...i-tou-iphone-5/

 

ρε παιδια

τοσα λεφτα,

τοση Ταλαιπωρία εξω απο το καθε καταστημα,

γνωριζετε τι εκμεταλευση πεφτει στους εργατες και οτι παλαιοτερα ειχαν γινει και αυτοκτονιες

επισης το οτι απο τις συγκεκριμενες συσκευες ξερουν που ακριβος βρισκεστε,

αλλα εσεις εκει!

αν πει κατι καποιος για το iphone πραγματικα κανετε λες και σας εβρισε τα θεια την μανα τον πατερα και ολο σας το σοϊ

 

Λυπηθείτε με, δεν έχω πιει καφέ ακόμη! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά αυτό είναι καφρίλα πια

http://www.youtube.com/watch?v=GxFx3xktAbQ&feature=player_embedded

 

δείξτε μου ένα κινητό με μεταλλικό περίβλημα που να αντέχει σε αυτό χωρίς φθορά. Ή ένα πολυκαρβονικό ή ένα σκέτο πλαστικό.

 

Στην τελική σε εμένα μόνο αρέσει να έχουν τα εργαλεία κινητά μου σημάδια χρήσης; Να είναι δικά μου; Τα αλουμινένια προιόντα της apple πάντα πάλιωναν όμορφα.

 

Ή έχει πιάσει τους πάντες η ματζιριά γιατί θα πάρουν το 5s την επόμενη που θα βγει και για να κάνουν μερική απόσβεση θέλουν να πουλήσουν το 5 σε τέλεια κατάσταση.

 

Εγώ αν το πάρω (που δεν το σκέφτομαι για την ώρα) θα το πάρω για να το λιώσω. Γι'αυτό έπαιρνα/παίρνω mac.

 

Έγραψα πιο πάνω ότι πιστεύω ότι έχουν πρόβλημα quality control, αλλά τελικά ίσως να είναι υπερβολή, ή να είναι πράγματι σε μερικές παρτίδες μόνο (που και αυτό πρόβλημα είναι).

 

Πατίνα λέγεται και εμένα μου αρέσει. Και τα 690Ε δεν πρέπει να τα δώσει κανείς αν είναι να το πουλήσει, μόνο αν είναι να το λιώσει. Αν δώσει 690Ε για να το έχει αγρατσούνιστο/επειδή είναι από premium υλικό ή για να το δείχνει στην γκόμινα ίσως να έχει πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σύμφωνα με e-mail αναγνώστη που δημοσιεύει το 9to5Mac ο Phill Schiller απάντησε σε ερώτηση σχετικά με το πρόσφατο θέμα με τις γρατσουνιές στο νέο iPhone 5. Συγκεκριμένα, ο αναγνώστης ρωτά αν η Apple σκοπεύει να κάνει κάτι σχετικά με τις γρατσουνιές και τα σημάδια στο band γύρω από το τηλέφωνο που έχουν παρατηρήσει πολλοί χρήστες. Ο Schiller απαντά ότι οποιοδήποτε προϊόν από αλουμίνιο μπορεί να γρατσουνιστεί ανάλογα τη χρήση αποκαλύπτοντας το φυσικό ασημί χρώματα. «Είναι φυσιολογικό».

 

 

Το σημαντικότερο θέμα, βέβαια, αφορά καταγεγραμμένες περιπτώσεις όπου μερικά iPhone 5 ήταν «χτυπημένα» με σημάδια κατευθείαν από το κουτί τους χωρίς ο χρήστης να κάνει το οτιδήποτε.

 

Σύμφωνα με ανθρώπους των οποίων το iPhone 5 αντικαταστάθηκε στο Apple Store υπάρχει ενημέρωση ότι αυτά τα συγκεκριμένα iPhone 5 ήταν μέρος προβληματικής παρτίδας και αντικαθίστανται από την Apple. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι γνωστό στην εταιρεία και προέκυψε από ένα ελαττωματικό μηχάνημα στο εργοστάσιο. Τα προβληματικά iPhone 5 εκείνης της παρτίδας μπορούν να αναγνωριστούν με βάση το serial number τους. Η συγκεκριμένη εξήγηση μοιάζει αρκετά πιθανή και εξηγεί γιατί υπάρχουν στο Internet διάφορα βίντεο, τα οποία δείχνουν αντικρουόμενα αποτελέσματα και αντοχή στις γρατσουνιές.

 

 

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, το πρόβλημα με τα iPhone 5 που ήταν χτυπημένα από το κουτί τους ήταν αναμφίβολα υπαρκτό και είναι κρίμα η κοινότητα της Apple να κάνει τα στραβά μάτια σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που επηρεάζει μια συσκευή αξίας πάνω από 700€ (τουλάχιστον). Είναι σημαντικό σε τέτοιες περιπτώσεις να υπάρχει ομοφωνία και να αναγνωρίζεται το πρόβλημα με τις όποιες επιπτώσεις μπορεί αυτό να έχει.

 

http://www.iphonehellas.gr/39525/iphone-5-scuffgate/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook&utm_campaign=iphone-5-scuffgate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σύμφωνα με e-mail αναγνώστη που δημοσιεύει το 9to5Mac ο Phill Schiller απάντησε σε ερώτηση σχετικά με το πρόσφατο θέμα με τις γρατσουνιές στο νέο iPhone 5. Συγκεκριμένα, ο αναγνώστης ρωτά αν η Apple σκοπεύει να κάνει κάτι σχετικά με τις γρατσουνιές και τα σημάδια στο band γύρω από το τηλέφωνο που έχουν παρατηρήσει πολλοί χρήστες. Ο Schiller απαντά ότι οποιοδήποτε προϊόν από αλουμίνιο μπορεί να γρατσουνιστεί ανάλογα τη χρήση αποκαλύπτοντας το φυσικό ασημί χρώματα. «Είναι φυσιολογικό».

 

 

Το σημαντικότερο θέμα, βέβαια, αφορά καταγεγραμμένες περιπτώσεις όπου μερικά iPhone 5 ήταν «χτυπημένα» με σημάδια κατευθείαν από το κουτί τους χωρίς ο χρήστης να κάνει το οτιδήποτε.

 

Σύμφωνα με ανθρώπους των οποίων το iPhone 5 αντικαταστάθηκε στο Apple Store υπάρχει ενημέρωση ότι αυτά τα συγκεκριμένα iPhone 5 ήταν μέρος προβληματικής παρτίδας και αντικαθίστανται από την Apple. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι γνωστό στην εταιρεία και προέκυψε από ένα ελαττωματικό μηχάνημα στο εργοστάσιο. Τα προβληματικά iPhone 5 εκείνης της παρτίδας μπορούν να αναγνωριστούν με βάση το serial number τους. Η συγκεκριμένη εξήγηση μοιάζει αρκετά πιθανή και εξηγεί γιατί υπάρχουν στο Internet διάφορα βίντεο, τα οποία δείχνουν αντικρουόμενα αποτελέσματα και αντοχή στις γρατσουνιές.

 

 

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, το πρόβλημα με τα iPhone 5 που ήταν χτυπημένα από το κουτί τους ήταν αναμφίβολα υπαρκτό και είναι κρίμα η κοινότητα της Apple να κάνει τα στραβά μάτια σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που επηρεάζει μια συσκευή αξίας πάνω από 700€ (τουλάχιστον). Είναι σημαντικό σε τέτοιες περιπτώσεις να υπάρχει ομοφωνία και να αναγνωρίζεται το πρόβλημα με τις όποιες επιπτώσεις μπορεί αυτό να έχει.

 

http://www.iphonehel...one-5-scuffgate

 

Δεν έκανε κανείς τα στραβά μάτια σε συσκευές που είχαν πρόβλημα πριν ακόμη ανοιχτουν. Και φυσικά αυτά τα αντικαθιστούν με τη μία!

Άλλο όμως αυτό και άλλο το "όλα τα iphone 5 έχουν πρόβλημα και είναι ντροπή για την apple που δεν το αναγνωρίζει"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω νομίζω οτι ο συγγεκριμένος που εγραψε το αρθρο ξεχασε να αναφέρει ενα πιο βασικό πρόβλημα.

edit: πολλοι με το που ξεπακεταρισαν την συσκευη, ειχε ήδη γρατσουνιες

http://www.theverge....damage-aluminum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

“Any aluminum product may scratch or chip with use, exposing its natural silver color. That is normal,” Schiller wrote.

 

in other words: "Get used to"

 

http://fudzilla.com/home/item/28883-apple-svp-claims-iphone-5-scratches-are-normal

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έκανε κανείς τα στραβά μάτια σε συσκευές που είχαν πρόβλημα πριν ακόμη ανοιχτουν. Και φυσικά αυτά τα αντικαθιστούν με τη μία!

 

Άλλο όμως αυτό και άλλο το "όλα τα iphone 5 έχουν πρόβλημα και είναι ντροπή για την apple που δεν το αναγνωρίζει"!

Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι όταν έρθει το 5 και πάω να το πάρω απο κάποιον πάροχο θα πρέπει να προσεξω και να θυμηθώ να το ανοίξω μπροστά του ... Μια φορά θυμάμαι είχα μπλέξει .. Κάποτε (πριν αρκετά χρόνια ) είχα πάρει ένα Κινητό ( όχι μήλο άσχετη μάρκα )

Και αφού πήγα σπίτι και τελείωσα τις δουλειές μου , λέω , τώρα ήρθε η ώρα σου, κάθομαι αναπαυτικά ανοίγω και το βάζω στην πρίζα για πρώτη φόρτιση όπου και αντιλαμβανομε ότι υπάρχει πρόβλημα στη οθόνη . Την άλλη μέρα πάω , το αναφέρω και αφού με ρωτήσαμε 50 φορές μήπως το χάλασα εγω με λάθος χειρισμό μου λένε στο τέλος ένα " λυπουμαστε κύριε αλλα πρέπει να σταλεί στο service " .... Καλα περιττό να σας πω τι έγινε ... Βλέποντας με λοιπών ότι "επιμένω " μου λέει ένας πιο μέσα άσχετος με το τμήμα πωλήσεων ότι θα το καλύψει αυτός και μου το άλλαξε λέγοντας μου ότι θα σταλθει με εσωτερικές διαδικασίες στο service η προβληματική συσκευή .

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι όταν έρθει το 5 και πάω να το πάρω απο κάποιον πάροχο θα πρέπει να προσεξω και να θυμηθώ να το ανοίξω μπροστά του ... Μια φορά θυμάμαι είχα μπλέξει .. Κάποτε (πριν αρκετά χρόνια ) είχα πάρει ένα Κινητό ( όχι μήλο άσχετη μάρκα )

Και αφού πήγα σπίτι και τελείωσα τις δουλειές μου , λέω , τώρα ήρθε η ώρα σου, κάθομαι αναπαυτικά ανοίγω και το βάζω στην πρίζα για πρώτη φόρτιση όπου και αντιλαμβανομε ότι υπάρχει πρόβλημα στη οθόνη . Την άλλη μέρα πάω , το αναφέρω και αφού με ρωτήσαμε 50 φορές μήπως το χάλασα εγω με λάθος χειρισμό μου λένε στο τέλος ένα " λυπουμαστε κύριε αλλα πρέπει να σταλεί στο service " .... Καλα περιττό να σας πω τι έγινε ... Βλέποντας με λοιπών ότι "επιμένω " μου λέει ένας πιο μέσα άσχετος με το τμήμα πωλήσεων ότι θα το καλύψει αυτός και μου το άλλαξε λέγοντας μου ότι θα σταλθει με εσωτερικές διαδικασίες στο service η προβληματική συσκευή .

 

Εγώ προτιμώ να το "ρισκαρω" ακριβώς για να έχω αυτή τη στιγμή που περιγραφεις. Εχω τσακ ωθεί σε άπειρα καταστήματα που ήθελαν να ανοίξουν τη συσκευασία του προϊόντος που αγοραζα, για να δούμε ότι όλα είναι εντάξει!

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοικιαζω θυριδες με βελουδο μεσα για να βαλετε το iphone 5 για να μην γρατσουνιθει.

 

Δωρο ενα κινητο απο τα παλια που τα πετουσες ψηλα εσκαγε κατω εβαζες πανω την μπαταρια που ειχε φυγει και επερνες τηλεφωνο.

 

Παντως περα απο την πλακα τα σημαδακια που ειναι σε σφραγισμενο τηλεφωνο μπορει να ειναι και σαμποταζ των υπαλληλων της Foxconn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νοικιαζω θυριδες με βελουδο μεσα για να βαλετε το iphone 5 για να μην γρατσουνιθει.

 

Δωρο ενα κινητο απο τα παλια που τα πετουσες ψηλα εσκαγε κατω εβαζες πανω την μπαταρια που ειχε φυγει και επερνες τηλεφωνο.

 

Παντως περα απο την πλακα τα σημαδακια που ειναι σε σφραγισμενο τηλεφωνο μπορει να ειναι και σαμποταζ των υπαλληλων της Foxconn

:confused: αυτο σε παρακαλω μην τον ξαναπεις αφου δεν υπαρχει λογος για τετοιες ενεργειες.

Μπορει να συμβει σε ολες τις εταιριες και σε ολα τα κινητα.

 

μια συμβουλη ασε τις θυριδες φτιαξε το iphoneνοστασι

μπροστα στο ποτηρακι θα μπαινει το iphone, και πισω ακριβος θα υπαρχει επιλογη να διαλεξουν ή ηχεια η παλαιοτερα μοντελα iphone

thumb_eikonostasi.jpg

Επεξ/σία από sam27gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...