Προς το περιεχόμενο

προβλημα με update σε debian


xrist0f0r0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην αρχη που το εκανα εγκατασταση με net-install επελεξα ελληνικο server πηγα και το αλλαξα στο main server και απο εκεινη την ωρα δεν μου κανει σωστα update

 

και το ξαναεκανα σε ελληνικο server αλλα τιποτα

 

>
apt-get update

 

και μου βγαζει αυτα

 

 

>
Err ftp://ftp.gr.debian.org squeeze/updates/main Sources
Unable to fetch file, server said 'Failed to open file. '
Fetched 2,778 B in 2s (947 B/s)
W: Failed to fetch ftp://ftp.gr.debian.org/debian/dists/squeeze/updates/main/source/Sources.gz Unable to fetch file, server said 'Failed to open file. '
E: Some index files failed to download, they have been ignored, or old ones used instead.

 

upgrade κανει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φακελος updates (ftp://ftp.gr.debian.org/debian/dists/squeeze/updates/main/source/Sources.gz), και ολα οσα εχει μεσα του) δεν φαινεται να υπαρχει.

 

Απο την αλλη, αν δεν χρειαζεσαι τα source repos, τις γραμμες που ξεκινανε με deb-src στο sources.list, σβηστα να τελειωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Θα δώσεις nano /etc/apt/sources.list και μπροστά απο κάθε γραμμή που λέει deb-src θα προσθέσεις μια #

δίεση ή θα τα σβήσεις όπως είπε ο Jim_p. Αν και υποψιάζομαι ότι έπεσες σε συγχρονισμό του mirror. Δοκίμασε επίσης το gr να το κάνεις de και ξαναδώσε apt-get update

Σαν root εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω και τους δυο

λειτουργα μια χαρα

 

μια απορια στην console εγραψα fakeroot και μπαινει το βλεπω σαν root και κανει εντολες του root ξερεται εαν αυτο γινει επεικινδινω για τα δεδομενα μου και ποσυ μεγαλη δυναμη εχει αυτη η εντολη

 

κατεβασα απο το internet to truecrypt και εκει που πηγαινω να το κανω install μου βγαζει error ξερεται κανενα αλλο καλο προγραμμα για file encrypt ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...