Προς το περιεχόμενο

Google Earth


chisao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατεβάζω το deb το εγκαθιστώ και μου λέει το εξής:

 

./googleearth-bin: error while loading shared libraries: libGL.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory

 

Τι κάνουμε οέο?

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν βρίσκει την συγκεκριμένη βιβλιοθήκη. Μήπως πρέπει να κάνω κανένα link σε κάποια ήδη υπάρχουσα βιβλιοθήκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε στο διαχειριστή αν έχεις το "lsb-core / 4.0-0ubuntu20" αν όχι βάλτο και μαζί ότι άλλο σου προτείνει

 

Μετά ξαναδοκίμασε να βάλεις το googleearth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παίδες, το ψαξα λιγάκι και κατέληξα στα εξής....όπως έχω πει πολλές φορές αυτές τις μέρες έχω hybrid (intel/amd). Το πρόβλημα έχει να κάνει κάτι με τα 32 bit libraries. Έχω περάσει τους drivers της amd (12.8). Όταν έχω σε λειτουργία την κάρτα της intel τότε δεν παίζει. Αν το γυρίσω στην amd τότε παίζει κανονικότατα. Από ότι καταλαβαίνω με την amd βρίσκει της libraries αυτές κανονικά ενώ με την intel όχι. Μήπως πρέπει να κάνω κανένα link που να δείχνει στην libGL.so.1? Εικασίες κάνω....

 

Το lsb-core το έχω εγκαταστήσει

Ναι ubuntu έχω

tritonas έχεις δίκιο εγώ το έψαχνα σαν πακέτο ξεχωριστό μόνο του...

 

 

Edit

Βλέπω ότι στο /usr/lib/fglrx έχει ένα σύνδεσμο libGL.so.1 όπου "δείχνει" στο libGL.so.1.2(βιβλιοθήκη η οποία βρίσκεται μέσα σε αυτόν τον φάκελο). Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω το "σύστημα" να δείχνει στο libGL.so.1.2 όταν χρειάζεται το libGL.so.1?Γιατί έχω την εντύπωση ότι ο λόγος που δουλεύει κανονικά όταν είναι σε λειτουργία η amd είναι το ότι υπάρχει αυτό το link μέσα στο φάκελο /usr/lib/fglrx...

 

Edit 2

Το πρόβλημα νομίζω ότι λύθηκε...δημιούργησα ένα link μέσα στο φάκελο usr/lib/i386-linux-gnu το οποίο το ονόμασα ligGL.so.1 και το οποίο έδειχνε στο /usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/libGL.so.1.2

Τώρα θέλω την βοήθεια σας εσάς των πιο προχωρημένων. Αν τώρα το γυρίσω στην amd, τότε η amd θα χρησιμοποιεί την βιβλιοθήκη αυτήν που βρίσκεται στο φάκελο /usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/libGL.so.1.2 ή θα χρησιμοποιεί κανονικά την βιβλιοθήκη που βρίσκεται στο φάκελο /usr/lib/fglrx?

Επεξ/σία από chisao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν φορτωνεις τον fglrx, αυτος φορτωνει με τη σειρα του ολες του τις βιβλιοθηκες για να κανει τη δουλεια του. Αναμεσα τους και την ligGL.so.1 του fglrx, το /usr/lib/fglrx/libGL.so.1.

Οταν γυρισεις σε intel, αυτος ξαναφορτωνει τις δικες του βιβλιοθηκες. Μια απο αυτες ειναι και η /usr/lib/x86_64-linux-gnu/mesa/libGL.so.1 (μιας και εισαι σε 64αρι συστημα), εφοσον την εχεις εγκατεστημενη (περιλαμβανεται στο πακετο libgl1-mesa-glx).

 

Η προφανης λυση ειναι να ορισεις με καποιο τροπο οτι η ταδε εφαρμογη θα ξεκιναει με την ati σαν gpu, αρα και τον fglrx σαν driver, αρα και τη σωστη libGL.so.1. Στα windows γινεται παντως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ήταν ότι δεν έβρισκε την 32bit βιβλιοθήκη και όχι αυτή που μου αναφέρεις.Κάτι αντίστοιχο υπάρχει αν πας να τρέξεις το playonlinux όπου σου λέει πάλι ότι δεν βρίσκει της 32bit openGL libraries. Αυτό που λες σαν προφανή λύση γίνεται με το bubleblee project για όσους έχουν nvidia και intel, αλλά δυστυχώς για εμάς η μαμά AMD μας έχει στα @@ της!!!Τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα λες, ξεχασα οτι ειναι 32αρα εφαρμογη το google earth.

Το bumblebee ειναι opensource project που δημιουργηθηκε για το optimus της nvidia, μιας και η nvidia γραμμενη την εχει (ειχε) την υποστηριξη του στο λινουξ. Αντιθετα, η ati υποστηριζει επισημα τα hybrid graphics της απο περυσι τον Ιουλιο με τον fglrx 11.7. Δες μηπως γινεται απο το catalyst control center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...