Προς το περιεχόμενο

Προσθηκη custom shotrcut στο κεντρικο μενου του Lubuntu. Πως;


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτηση.

Πως μπορω να προσθεσω ενα δικο μου shortcut ενος folder που εφτιαξα, στο main menu του Lubuntu;

Μετα απο 3 ωρες αναζητησης στο νετ και διαβαζοντας καμια 20αρια οδηγους και forum topics, εχω καταφερει τα εξης:

 

1. εφτιαξα το shortcut του folder.

2.το shortcut για να μπει στο Panel του Lubuntu, πρεπει να μπει πρωτα στο κεντρικο μενου του, ωστε να το δει το Application Launch Bar και να το προσθεσει στο Panel.

3.κανω copy paste το shortcut στo path /usr/local/share/applications/your-program.desktop

4.παταω lxpanelctl restart για να γινει refresh το main menu, κανω και ενα reboot.

5.TIΠΟΤΑ. δεν εμφανιστηκε το shortcut στο κεντρικο μενου.

6. κανω copy paste το shortcut στο /usr/share/applications/your-program.desktop

7.επαναλαμβανω το refresh. TIΠOTA.

8.στο ιδιο path κανω edit σε ενα υπαρχον shortcut,πχ το Penguin Tapei της κατηγοριας Games. αλλαζω μονο το name του.

9.κανω refresh.TIΠOTA. δεν εμφανιστηκανε καθολου οι νεες αλλαγες στο κεντρικου μενου.

 

εχω κολλησει σε αυτο το σημειο.

καποια ιδεα τι κανω λαθος η τι αλλο παραπανω πρεπει να κανω προκειμενου να βαλω ενα ρημαδιασμενο shortcut στο main menu/panel του Lubuntu, διαδικασια που μου εχει παρει μεχρι τωρα 3 ωρες ενω στα Windows διαρκει 5 δευτερολεπτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>

[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Name=Openbox Configuration Manager
Name[ca]=Gestor de configuració de l'Openbox
Name[de]=Openbox Konfiguration Manager
Name[es]=Gestor de configuración de Openbox
Name[zh_TW]=Openbox 組態管理器
Name[pt_BR]=Gerenciador de configurações do Openb
Comment=Configure and personalize the Openbox window manager
Comment[ca]=Configureu i personalitzeu el gestor de finestres Openbox
Comment[de]=Konfiguriert den Openbox Window Manager
Comment[es]=Configura i personaliza el gestor de ventanas Openbox
Comment[zh_TW]=管理 Openbox 組態設定
Comment[pt_BR]=Configure as opções do Openb
Icon=obconf
Exec=obconf %f
Categories=Settings;DesktopSettings;GTK;
MimeType=application/x-openbox-theme;
StartupNotify=true
Terminal=false

 

το έγραψες σωστά ?

και αφού θες folder θα πρέπει να βάλεις το pcmanfm να το ανοίξει

το lxpanel με τι να ανοίξει folder ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελληνικα γραφω και ειμαι σαφης στο τι ειπα:

 

1. εφτιαξα το shortcut στο desktop βαζοντας την εντολη pcmanfm για να ανοιγω το folder. το δοκιμασα το shortcut και δουλευει κανονικα.

2.το shorcut προκειμενου να μπει στο panel, πρεπει να μπει πρωτα στο main menu. για να μπει στο main menu, πρεπει να μεταφερθει σε ενα απο τα δυο locations που αναφερα παραπανω.

3.κανω την μεταφορα του shortcut. μετα χρησιμοποιω την εντολη: lxpanelctl restart για να ανανεωθει το main menu και να εμφανισθει το νεο entry, δηλαδη το shortcut που εβαλα.

4. δεν γινεται τιποτα, δεν εμφανιζεται το shorcut, ουτε με reboot του Lubuntu.

5.???

 

τα παραπανω τα εκανα ακολουθωντας τις οδηγιες που βρηκα στα forums και tutorials των ubuntu και lxde sites.

 

γιατι δεν εμφανιζεται το νεο entry στο main menu? τι ακριβως κανω λαθος η χρειαζεται επιπλεον να κανω; τα tutorials σταματανε στο βημα 3, υποτιθεται μετα το refresh του Main menu εμφανιζεται το νεο entry. Πουντο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι να ποσταρει τα περιεχομενα του αρχειου να πω 2-3 πραγματα.

 

α) Δεν ειναι αναγκη να κανεις το shortcut system wide και να μπλεκεις με permissions (επειδη ενας λογος που δεν σου το εμφανιζει το μενου ΙΣΩΣ να ειναι τα permissions, δηλαδη ο χρηστης να μην εχει δικαιωμα να το δει).

Για αυτο το λογο, μπορεις να πεταξεις το .desktop που εκανες μεσα στο /home/user/.local/share/applications/ και να του βγαλεις τα ματια απο εκει.

 

β) Ενας φακελος δεν ανοιγει "μονος του", ανοιγει με εναν file manager. Αν πχ εδωσες να ανοιγει το path /home/user/downloads σκετο, πρεπει να εκτελει την εντολη "pcmanfm /home/user/downloads" ή οποιον αλλο file manager εχεις.

 

γ) Αν και το θεωρω χαζομαρα, μπορεις να βαλεις εναν menu editor να κανει τη δουλεια, πχ alacarte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κωδικας απο το shortcut ειναι ο εξης:

 

 

[Desktop Entry]

Encoding=UTF-8

Type=Application

Name=Common

Name[en_US]=Common

Icon=fusion-icon

Exec=pcmanfm /mnt/hgfs/Common/

Comment[en_US]=

 

το shortcut το εχω στο dekstop αυτη την στιγκη και οπως ειπα πιο πανω, δουλευει κανονικα οταν το εκτελω, με βγαζει στο folder Common.

 

 

Για αυτο το λογο, μπορεις να πεταξεις το .desktop που εκανες μεσα στο /home/user/.local/share/applications/ και να του βγαλεις τα ματια απο εκει.

 

το εχω βαλει και εκει. αποτελεσμα μηδεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε ετσι:

 

[Desktop Entry]

Name=Common

Encoding=UTF-8

Exec=pcmanfm /mnt/hgfs/Common/

Icon=fusion-icon

Type=Application

Categories=Application;

 

 

Ετσι πχ το κανω εδω και μου το εμφανιζει στην κατηγορια Other

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα μια μικρη προοδο, το πεταξα σε ενα υπομενου και δουλευει. Ξυνω το κεφαλι μου για να δω πως θα γινει να βγει εξω...

 

>$ cat .local/share/applications/movies.desktop
[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Movies
Icon=folder-videos
Exec=pcmanfm /mnt/large/Movies
Categories=Development

 

Σημ. ΔΕΝ ειναι lxpanel (= το πανελ του lxde), ειναι fbpanel, αλλα το σκεπτικο ειναι ιδιο.

post-124002-0-36594700-1347995340_thumb.png

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε ετσι:

 

[Desktop Entry]

Name=Common

Encoding=UTF-8

Exec=pcmanfm /mnt/hgfs/Common/

Icon=fusion-icon

Type=Application

Categories=Application;

 

 

Ετσι πχ το κανω εδω και μου το εμφανιζει στην κατηγορια Other

 

nope, τιποτα, δεν βγηκε το νεο entry πουθενα στο main menu. δοκιμασα και τα 3 locations τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηπως στο ubuntu τα διαβαζει απο πουθενα αλλου? :(. Εδω με την μια ενημερωνεται ουτε καν restart το lxpanel δεν χρειαζεται.

 

Στο /usr/share/applications τα βαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I rest my case. Βαλε τη συντομευση σαν συντομευση πανω στο ιδιο το πανελ, διπλα στο "start button".

 

βρε αυτο προσπαθω να κανω απο την αρχη. :-D

στο Panel θελω να βαλω το shortcut για να ανοιγω απο εκει το folder. στα tutorials που διαβασα, λενε οτι πρεπει να το βαλω πρωτα στο main menu ωστε να το δει το Application Launch Bar

και να το βαλει στο panel. εκτος και αν υπαρχει αλλος τροπος για να το κανω αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...