Προς το περιεχόμενο

Επαναφορά ubuntu μετά από διάφορα...


chisao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως ξέρει κανείς πως γίνεται να επαναφέρουμε ένα σύστημα σε "εργοστασιακή" κατάσταση? Τι εννοώ...

Εγώ είχα στήσει στο laptop ένα ubuntu και όλα πήγαιναν καλά. Αλλά επειδή η μαύρη μοίρα μου, μου έδωσε κάρτα amd(hybrid intel hd3000/amd 6770m), είπα να δοκιμάσω το repository xorg-edgers. Τέλος πάντων μετά από πολλά πειράματα νομίζω ότι περνώντας αυτό το repository μου έκανε κάποιες ταρζανιές, οι οποίες διαφεύγουν το επίπεδο μου, κι έτσι αφαίρεσα αυτό το repo χρησιμοιποιώντας το ppa purge. Πλέον έχοντας δοκιμάσει τα πάντα, η ενναλαγή χρησιμοποιώντας το switcheroo δεν μου λειτουργεί(πριν λειτουργούσε κανονικά) και επίσης αν πάω να εγκαταστήσω κάποιο κλειστό της amd δεν βλέπει την κάρτα, μου λέει no supported adapter. Με lspci | grep VGA μου δείχνει και τις δύο κάρτες. Με λίγα λόγια, επειδή έχω ξαναβρεθεί σε παρόμοιες καταστάσεις μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να επαναφέρω το Ubuntu ή το οποιοδήποτε debianοειδές σε fresh κατάσταση. Μήπως αφαιρώντας κάποια repo και φορτώνοντας τα ξανά? Δεν ξέρω....έχω μπερδευτεί... :S

 

Αλήθεια με το purge ppa αφαιρούνται τα αναβαθμισμένα πακέτα και αντικαθιστούνται με τις σταθερές εκδόσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα παντα, για να επαναφερεις το συστημα στην παλια κατασταση του, βγαζεις τα οσα πακετα σου παρειχε το "προβληματικο" repo και βαζεις αυτα απο το στοκ. Εννοειται πως το να βγαλεις απλα το repo απο τις λιστες του apt δεν αφαιρει και τα πακετα, μιας και το apt τα αντιλαμβανεται μετα σαν locally installed (πχ με το χερι).

 

Αν κατι τετοιο δεν σου δουλεψει, φορματ αναγκαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό φοβόμουνα....Υποθέτω ότι αν αφαιρέσω το repo με τα edge πακέτα, όταν κάποια στιγμή τα stable releases στα stock repos φτάσουν τις εκδόσεις που είχε το edgers θεωρητικά τα πράγματα ισιώνουν κάπως....Πιο πολύ από περιέργεια ρωτάω μάλλον για φορμάτ με βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειχήρησε upgrade στην νέα έκδοση που βγαίνει τώρα. Κατά 90% θα σου πετάξει έξω από το σύστημα ότι πακέτα έχεις βάλει από αλλού θα τα αντικαταστήσει με αυτά τα επίσημα του ubuntu και η διανομή σου θα τρέχει απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτό 99% θα είσαι ok

 

 

>
aptitude markauto '~i!~M!~nbuild-essential(~E|~prequired|~sdevel|~sinterpreters|~sl ibdevel|~slibs|~soldlibs|~sperl|~spython|~sshells)'

 

θα σου βγάλει όλα όσα έχουν μπει αυτόματα, έχουν μείνει από άλλα κλπ

καθάρισε και το apt/source.list και κανε update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ, αλλά πήγα σε φορμάτ δυστυχώς...Πάντως ήταν πολύ περίεργο γιατί ενώ μου έβλεπε την κάρτα δεν έπερνε τους οδηγούς ούτε τον κλειστό ούτε τον ανοικτό. Με lsmod μου έδειχνε στο video i915. Δοκίμασα ακόμα και να αφαιρέσω τον οδηγό για την intel μήπως και κάπου μπέρδευε με αυτόν αλλά τίποτα. Γενικά το κούρασα πολύ το θέμα. Η όλη ιστορία έγινε από βλακεία πάντως αλλά τέλος πάντων το επανέφερα τώρα και μάλιστα σε καλύτερη κατάσταση από πριν (χωρίς tearing με τους 12.8 και λειτουργεί ακόμα πιο δροσερά από πριν).

 

Martinoff αυτό στην ουσία διατηρεί αυτά που χρειάζεται και πετάει όλα τα υπόλοιπα?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά κάποιο τρόπο ναι, αλλά δεν θα βγάλει αυτά που έβαλες εσύ

 

δοκίμασέ το, μην φοβάσαι θα σε ρωτήσει αν πρέπει να προχωρήσει η όχι και θα δεις τι πάει να βγάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...