Προς το περιεχόμενο

Επιλογή έκδοσης-Προτάσεις


fever25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο υπολογιστής μου έχει επεξεργαστή q6600, ram 6gb ddr2 και σκληρό δίσκο 500 gb. Ο δίσκος είναι χωρισμένος σε τρία partitions εκ των οποίων το ένα ανήκει στο λειτουργικό -windows 7 - και το άλλο ως αποθηκευτικός χώρος. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το τρίτο partition -περίπου 25 gb - για να εγκαταστήσω linux, το οποίο θα δουλεύουν με τα windows με dual boot. Αρχικά δεν σκοπεύω ως βασικό λειτουργικό σύστημα, καθώς σκοπός μου είναι -σε πρώτη φάση - να μάθω να το χειρίζομαι... Εδώ έρχεται το βασικό ερώτημα : Ποία έκδοση να επιλέξω και γιατί; Σκεφτόμουν ubuntu ή fedora...

 

Υγ1. Πριν αρκετά χρόνια είχα δοκιμάσει την SUSE ενώ πρόσφατα είχα εγκαταστήσει το Ubuntu 12.04 με wubi...

 

Υγ2 Για "οδηγό" στον κόσμου του linux χρησιμοποιώ το βιβλίο LINUX BIBLE 2011 EDITION

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν θες να το δοκιμάσεις εγώ λέω virtualbox και βάλε όποιο θες, όσες φορές θες και χαλασέ το άλλες τόσες

 

η μηχανή σου αντέχει :)

 

μην σου πω οτι μετα το πρωτο install τραβαει και ενα snapshot και μετα και να θελει δεν μπορει να το χαλασει ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω virtualbox... Θέλω να δοκιμάσω μια διανομή που να είναι φιλική και θα μου επιτρέψει να καταλάβω-μάθω το λειτουργικό και τις δυνατότητές του. Είμαι ανάμεσα σε fedora και ububtu... Εσείς τί προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν θες να παίξεις χωρίς φόβο να χάσεις δεδομένα ξανασκέψου το vbox, όλοι μας εδώ μέσα το χρησιμοποιούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο

 

ο Tritonas για να κάνει dev στο arch, εγώ για να γράφω ασκήσεις στο minix και άλλοι για να έχουν photoshop-6 πάνω στο linux

το ότι θα κάνεις το ανάποδο (windows base) δεν σημαίνει τίποτα, θα μάθεις και μέσα από το virtualbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις αυτά που σου προτείνουν arch, gentoo και slack και ξανασχοληθείς μετά με linux εμένα να με χ...

Βάλε kubuntu για αρχή που είναι εύκολη διανομή και τα κάνει σχεδόν τα πάντα αυτόματα και μετά αν δεις ότι την παλεύεις πας και σε κάτι ποιο δύσκολο σαν τα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες έλεος!!!Μα έλεος!!!Ότι και να βάλει αν θέλει να μάθει θα μάθει....Ντάξει ίσως και να μάθει πιο καλά με arch, gentoo κτλ αλλά λέει το παλικάρι ότι το θέλει για αρχική φάση.Και το ποδήλατο με ροδάκια το μαθαίνουν πρώτα...

 

Φίλε μου εμένα γνώμη μου είναι να πας σε linux mint ή ubuntu ( ή κάποιο από τα παρεμφερή του). Αν δεις ότι κατανοείς τα πρώτα πραγματάκια και θες μετά να ασχοληθείς παραπάνω τότε βάλε arch. Αν τώρα έχεις υπομονή όρεξη και χρόνο πήγαινε κατευθείαν σε arch ή gentoo.Απλά σαν αρχάριος νομίζω ότι είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με απλά πράγματα. Πρώτα η πρώτη δημοτικού και μετά η πρώτη γυμνασίου.... :P

 

Μην κάνεις εγκατάσταση μέσω wubi!!!

Τί κάρτα γραφικών έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το arch με το wiki του είναι για αρχάριους, το ubuntu με το forum του είναι για όσους θέλουν να λένε ότι έβαλαν linux και νιώθουν h4cK3r0n1a πριν πέσουν για ύπνο :)

 

Δεν έχω κάτι με το ubuntu (ή μάλλον έχω, αλλά το mint είναι οκ) αλλά αν θες να δεις δέκα πραγμάτα δεν βάζεις ubuntu. Αν θες να αλλάξεις σε linux και να είσαι από την πρώτη ώρα έτοιμος στο 80% των απαιτησεών σου τότε οκ, ubu-kubu-lubu-fedo και πάει λέγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί υπάρχει καθιερωμένη αυτή η νοοτροπία ότι το linux είναι σώνει και καλά για κάποιον που θέλει να "δει" κάτι..

Δλδ δεν σας περνάει από το μυαλό που υπάρχουν ανθρώποι που δουλεύουν τις διανομές τους απλά για να κάνουν καθημερινές δουλειές απροβλημάτιστα. Εγώ τον εαυτό μου εδώ και χρόνια σε αυτή την κατηγορία τον κατατάσω και σας πληροφορώ ότι κάνω τις δουλειές μου τελείως απροβλημάτιστα και καλύτερα από τι θα τις έκανα σε windows.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί υπάρχει καθιερωμένη αυτή η νοοτροπία ότι το linux είναι σώνει και καλά για κάποιον που θέλει να "δει" κάτι..

Δλδ δεν σας περνάει από το μυαλό που υπάρχουν ανθρώποι που δουλεύουν τις διανομές τους απλά για να κάνουν καθημερινές δουλειές απροβλημάτιστα. Εγώ τον εαυτό μου εδώ και χρόνια σε αυτή την κατηγορία τον κατατάσω και σας πληροφορώ ότι κάνω τις δουλειές μου τελείως απροβλημάτιστα και καλύτερα από τι θα τις έκανα σε windows.

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...