Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

popcorn.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

Οταν ο Πανκο εκανε ματσαρα με την Ρεαλ μεχρι και με τον wash δεν διαφωνησαμε που μου ελεγε "Καλα, σου αρεσε ο Πανκο" και του ελεγα οτι επαιξε αμυναρα

 

...και ότι έλεγα να γράψω -μιας και όπως είχα "τάξει", έκατσα και το ξανάδα το παιχνίδι- για τον Άντε, Πάγκο... Μάλιστα μου έκανε εντύπωση, με μπέρδεψες πολύ, καθώς καπάκια έγραφες σχόλια "με νόημα" του Μίντη (πός λαίμε παιχνιδιάρης), περί του Παγκίτη... Λοιπόν, κακώς "του απέδωσες εύσημα" του Πάγκου για το ματς με Ρεάλ. Ούτε πουθενά να κάνει κάτι του Μίροτιτς είδα, ούτε κάτι άλλο. Ελάχιστα μάλιστα "συναντηθήκανε", θα έλεγα. Υποθέτω ότι το γεγονός ότι έβλεπες το ματς στο γήπεδο, έχει να κάνει. Ίσως επίσης τσίμπησες -πάλι γιατί τα έβλεπες μπροστά σου, και μάλλον περίμενες και τα χειρότερα- που σε κάποια φάση, κάπου στην μέση, έκανε δυο φάσεις μαζεμένες, η μία εκ των οποίων περιλάμβανε σερβιρισμένο κάρφωμα στον αιφνιδιασμό. Η γενική του όμως εικόνα, είναι μιας "ατσουμπαλοσύνης", που μάλλον περισσότερο λόγω των χρόνων που κουβαλάει υπάρχει, ή έστω ενισχύεται από αυτά. Η "ποιότητα" που λέει ο Μιντ, ανύπαρκτη για 'μένα. Έστω και "περιστασιακή". Θα του αναγνωρίσω όμως το "φιλότιμο" που του αναγνώρισε, καθώς ο Άντε έχει μια διακριτή "κινητικότητα", που ίσως άλλοι (γενικά) δεν έχουν καν στα 30 τους. "Τρέχει" δηλαδή με λίγα λόγια. Και μάλιστα είναι ενδιαφέρον ότι έχει την ίδιου είδους απόδοση, ακόμη και μετά από αρκετά -για τα χρόνια του- λεπτά συμμετοχής, ακόμη και προς το τέλος του παιχνιδιού. Είναι επίσης αντι-τεμπέλης, όσον αφορά τις "δεύτερες προσπάθειες" - και μάλιστα έχει έφεση στις 2ες να επιτυγχάνει. Αλλά όταν κάποιες "πρώτες" βγάζουν μάτι, δεν ξέρω πόσο χρυσώνεται το χάπι καπάκι...Κατά τ' άλλα, καροτσάκι τον πηγαίνουν οι νεανίες - ΔΕΝ έχει κάποια στιβαρότητα στην θέση που κρατάει αμυντικά. Τα δε ρημπάουντ του, ως επί το πλείστον είναι περιπτώσεις όπως όταν απλά χρειάζεται να σηκώσεις ένα χέρι για να κόψεις το φρούτο. Του αναγνωρίζω όμως ότι δεν "κρύβεται" ή περιμένει να του 'ρθουν πάνω του - γενικά ΠΗΓΑΙΝΕΙ εκεί που πρέπει τουλάχιστον να πηγαίνει (κάποιοι ούτε με σφαίρες). Το σουτ του γενικά τζούφιο, άτεχνο και ξεψυχισμένο, άνευρο. Ακόμη και για 35άρη. Αλλά αυτό έχει μάθει.

 

Σούμα : συμφωνώντας μαζί σου (γιατί γενικά προς DKNI απευθύνομαι), όσο κι αν το 'χει ένα "φιλότιμο", δεν αρκεί. Και στα 40 που είπες κι εσύ να το 'χει -που θα το 'χει- απλά θα είναι ακόμα λιγότερο αποτελεσματικό... "Ποιότητα" όμως, με την καμμία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 23,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • MiDi_MiLiZ

    2161

  • DKNI

    1827

  • firewalker

    1268

  • 8elwADSL

    955

 

 

Κατσε ρε συ wash, στο 4ο δεκαλεπτο, εκει στο λοου ποστ της Ρεαλ, 3 σερι γαματες αμυνες δεν εχει ο Πανκο πανω στον Μιροτιτς? Αλλος ειναι? Ειναι ο Μασιουλις που εχουν ιδιο κουρεμα και τους μπερδεψα απο το γηπεδο?

Ο Μιροτιτς σε ολο το ματς 2 σκοτωμενα τριποντα βαζει (επιθετικα το ειπα και μετα το ματς, δεν εκανε τιποτα σπουδαιο)

 

Οσο για το φιλοτιμο, φιλοτιμο εχουν ολοι. Και διαθεση. Απο ολα τα παιδια στο μπασκετ, Λασμε, Ματσιουλις, Πανκο, χοντρο, Κιτσεν, ακομα και τον κλοουν Ουκιτς εγω βλεπω διαθεση να παιξουν. Απλα δεν μπορουν παραπανω, δεν φταινε αυτοι, κανενα παραπονο για την προσπαθεια

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μη με βάζεις βρε μπαγλαμά να ξαναδώ λεπτομέρειες...Κι αν έχασα και καμμιά του φάση ό,που λες, κόντρα είτε σε Μη Ρωτήτσ' είτε σε άλλον, δεν αλλάζει η όλη εικόνα που έκατσα και (ξανα)είδα...

 

Όσο για τον Γιουγκοσλάβο, το αν φάνηκε ή όχι (που φάνηκε σχετικά - να μην τα σταχυολογώ πάλι), δεν έχει να κάνει με το πώς του φέρθηκε ο Άντες...(και δεν ΜΠΟΡΕΙ, όχι τίποτ' άλλο...).

 

Κι όχι ότι αλλάζει την ματιά μου στον 35άρη, αλλά φιλότιμο, μην το λες, δεν έχουν κι όλοι (γενικά, όχι μόνο στον ΠΑΟ)...Αυτοί πχ που ανέφερες, μέσα. Εκτός του Μπετονιερίτη όμως. Δεν ξέρω, αλλά Σόφο & "φιλότιμο", does not compute in my book. Επίσης άλλο το "φιλότιμο", άλλο η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. Μπορεί να προσπαθείς και χωρίς φιλότιμο. Όταν πχ κάνεις μαλακίες (επαναλαμβανόμενες στον αιώνα τον άπαντα), ε είσαι αφιλότιμος...

.

Σε γενικές πάντως γραμμές -για ν' αλλάξουμε και κλίμα- το φετεινό "μόρφωμα ΠΑΟ", πάλι καλά πάει, θα έλεγα. Φοβόμουν περισσότερη "ασυνεννοησία". Ακόμα και στο παιχνίδι με την Δράμα, είναι που παίξανε καλά κι οι Δραμινοί, όχι ότι ήταν δράμα ο αντίπαλος (...ο οποίος, ΥΠΟΘΕΤΩ, ΗΤΑΝ ολίγον κομμάτια μετά τα του ΟΑΚΑ...)

 

 

*...τί διάλο έμπνευση ήταν αυτή με χύμα-μέσα-όλα-σε-ένα με τ' αθλητικά θρεντ εδώ, κάτω από τίτλους συλλόγων...Τουρλουμπούκι γίνεται με το ποδόσφαιρο...Μπαίνω, διαβάζω, γράφει κάτι κάποιος για μπάσκετ, σχολιάζει από κάτω κάποιος κάτι σιβυλλικό για μπάλα, και μου παίρνει μέχρι τη μέση του ποστ να καταλάβω ότι αλλού πήγαινε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Πανκο παντως εγω μια προταση εγραψα μετα απο καποιο απτα πρωτα παιχνιδια του που ηταν ομολογουμενως κακος (και μεχρι σημερα απλα δειχνει πιο προσαροσμενος, αλλα σαφως δεν εγινε και στυλοβατης της ομαδας κι ουτε και τον βλεπω να γινεται αμεσα).

Η προταση ηταν οτι εκανε κινησεις (σε εκεινο το παιχνιδι) που δειξανε ποιοτητα. Καμια σχεση με την συζητηση που γινεται με αφορμη...εμενα.

Και να εξηγηθω σε ποιες κινησεις αναφερομαι:

-Καταρχην το σουτακι απτα 6.75.

-Εχει ομως και την προσποιηση με το μπασιματακι. Την οποια ακολουθει με τσαγανο στη διεκδικηση ριμπαουντ.

-Εχει και την πασα ακομα και στο 2ο βημα του μπασιματος.

Μιλαμε τωρα για 3-4 φασεις. Οχι οτι εδωσε πειστηρια ουτε οτι εγινε Αντουαν Γουοκερ ξαφνικα.

 

Με εκνευριζε γιατι εδειχνε αρκετα λαιτ και πολυ λιγος στην αμυνα, αλλα μερικες φασεις στο παιχνιδι με την Ρεαλ μου δειξαν οτι οταν πιστευει στον εαυτο του κι οταν τον κοσμο τον αντιλαμβανεται οχι ως πιεση αλλα ως ωθηση, τοτε εχει σαν μπασκετμπολιστας μερικα στοιχεια που τον κανουν να ξεχωριζει απο αλλα 4ρια που περασαν κατα καιρους απτον ΠΑΟ με πολυ μεγαλυτερες περγαμηνες και διαφημιση ειτε δικα μας (Χαισλιπ ας πουμε), ειτε των απεναντι (Χαουαρντ, Νιλσεν κλπ).

 

Επισης το οτι στα 35 του εχει δεχθει το ρολο του "σκαπανεα" και του παιδιου για τα θεληματα μεσα στην ομαδα, εμενα με κανει απλα να τον εκτιμω. Ακομα περισσοτερο τραβα τη συμπαθεια μου επειδη ειναι φανερο οτι τον φρεναρει η ελλειψη αυτοπεποιθησης και η πιεση (χαρακτηριστικες οι 2 αστοχες βολες-σχεδον αιρμπολ, οπως και το βλεμμα του πριν τις εκτελεσει στο παιχνιδι με τη Ρεαλ εκει που πηρε φαουλ σε 3ποντο, οπως χαρακτηριστικος ειναι και ο φοβος του να μπουμπουνησει σουτ στα οποια ειναι ελευθερος "καιγοντας" τις επιθεσεις μας και εισπρατοντας μουρμουρα απτον κοσμο). Αν ομως ολα αυτα περι αυτοπεποιθησης και πιεσης, μακροημερευσουν, τοτε δε θα ντραπω να πω οτι "δεν κανει". Μεχρι στιγμης ομως, βλεπω οτι δειχνει σημαδια βελτιωσης και προσαρμογης. Θα τον αφησω να παρει το χρονο που του αναλογει απλα επειδη ακομα και οταν ειναι κακος, θα βγαλει 25-30 γεματα λεπτα στα 35 του για την ομαδα και οχι για την παρτη του.

 

Το 99.9% των Αμερικανων στην ηλικια του που θα παιζανε Ευρωπη θα συμπληρωναν ενσημα και το παιχνιδι τους θα περιοριζοταν στο να ακροβολιζονται στο 3ποντο για να σουταρουν.

 

ΥΓ. Στο 4ο δεκαλεπτο, υπαρχει μια φαση που τον παιζει ο Μιροτιτς πλατη καπου κοντα στο τριποντο και ο Πανκο τον παιζει ασφυκτικο man-to-man με ενθουσιασμο και παθος 18χρονου, δεν εχανε ουτε βημα ομως. Αν θυμαμαι καλα η φαση πηγε ή σε κλεψιμο ή σε κακη πασα.

 

ΥΓ2. Ειμαι απο αυτους που κραζανε το καλοκαιρι τη συγκεκριμενη μεταγραφη (35 ετων/Αμερικανος/αγνωστων λοιπων στοιχειων με ενα mvp-ιλικι στην ACB). Δεν θα αλλαζα σκεπτικο στα καλα καθουμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ηλικία του καλός είναι ο Πάνκο. Κάνει πράγματα στο παρκέ που μόνο πολύ μικροτεροι σε ηλικία παίκτες απο αυτόν κάνουν. Δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο ζητάτε απο έναν παίκτη 35 χρόνων που μέχρι στιγμής έχει 9 PPG με 45% και 5 RPG (όταν ο 8 χρόνια νεότερος και υποτίθεται "δυνατότερος" Σόφο έχει μόνο 2.8 ρημπάουντ). Το θέμα είναι αν θα αντέξει μέχρι το τέλος. Μέχρι τον Ιούνιο στους τελικούς θα βαδίζει στα 36 και θα έχει ήδη στην πλάτη του μια γεμάτη σεζόν με 2 παιχνίδια την βδομάδα (για πρώτη φορά στην καριέρα του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ο Αρτζι αγαπαει να ξεσκιζει τους μεγαλυτερους. Αν ειχαμε κρατησει τους Μπατιστ-Σαρας, θα τελειωναν τη σεζον σε αναπηρικο καροτσακι με κομενα γονατα απο τα καπακωμενα 30λεπτα και θα διαβαζαμε απτους τρακηδες και τους γκοτζους οτι η αποδοση τους ειναι κακη εφετος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κρατήσατε (με τα ίδια χρήματα πάνω-κάτω) Σμίθ-Λόγκαν-Κυρίτση-Πάτ που είναι χαλαρά μια κλάση πάνω απο Άρμστρονγκ-Κίτσεν-Ξανθόπουλο-Μπράμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε τωρα για 3-4 φασεις. Οχι οτι εδωσε πειστηρια ουτε οτι εγινε Αντουαν Γουοκερ ξαφνικα.

Σε αντιθεση με μενα που χυνω ποταμια για τον Ελληνα Γιουινγκ

 

Επισης το οτι στα 35 του εχει δεχθει το ρολο του "σκαπανεα" και του παιδιου για τα θεληματα μεσα στην ομαδα, εμενα με κανει απλα να τον εκτιμω.

Εναν ρολο εξω απο τα νερα του καθως ηταν σταρ της ομαδας σε ολες τις δυναμεις που επαιξε τυπου Λαγκουν Αρο

 

. Δεν θα αλλαζα σκεπτικο στα καλα καθουμενα.

Ενω αλλοι αλλαξαν ας πουμε?

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κρατήσατε (με τα ίδια χρήματα πάνω-κάτω) Σμίθ-Λόγκαν-Κυρίτση-Πάτ που είναι χαλαρά μια κλάση πάνω απο Άρμστρονγκ-Κίτσεν-Ξανθόπουλο-Μπράμος.

Θελει σκεψη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω αλλοι αλλαξαν ας πουμε?

Για μενα μιλαω. Λεω "εκραζα τη μεταγραφη Πανκο-τωρα το βλεπω διαφορετικα-εχω καποιους λογους για να αλλαξω σταση". Μη το παιρνεις προσωπικα , και με κατηγορουσες οτι βλεπω εχθρους.

 

@Τilemax: O Σμιθ και ο Λογκαν δεν...Ηταν κατι σαν τον Πανκο, δηλαδη λαιτ στην πιεση. Το Κυριτσης <==> Ξανθοπουλος δεν μου λεει τιποτα. Και στο Πατ <==> Μπραμος, μαλλον εχεις αδικο. Ο Μπραμος, αν και δεν τον παω καθολου και τον θεωρω προιον Χατζηγεωργιου-Ιωαννου, μαλλον ειναι πιο χρησιμο εργαλειο απτον Πατ.

Τα μεγαλα λαθη ηταν: Βουγιουκας, Καιμακογλου, Καλαθης, Σαρας. Επρεπε να κοψει το λαιμο του ο τρακης να βαλει χρηματα να κρατησει τους 3 πρωτους γιατι ηταν ποιοτικοι και δουλεμενοι Ελληνες και τον 4ο για να δινει ανασες στον Μητσο (εκτος αν διεβλεπε οτι ο Ουκιτς ειναι ικανοτερος για να ξεκουραζει τον Μητσο παραπανω απο 5 λεπτα).

Για να μην πω κανα τσιτατο τωρα για τον Μαριτς (ναι ακομα και τον κακο Μαριτς) σε σχεση με τα 5ρια που εχουμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβληματα του Παο ειναι ο Σοφο και ο Πανκο δηλαδη?

To προβλημα του ΠΑΟ ειναι οτι ο νεος ιδιοκτητης ηθελε να ξηλωσει οτιδηποτε θυμιζε Ζοτς (ακομα και τον Σμιθ και τον Πατ Καλαθη) και πιστεψε οτι μπορουσε να επαναλαβει τα περσυνα του Ολυμπιακου, δλδ Διαμαντιδης και 11 γυρω γυρω

Προφανως στα @@ του οτι περσυ ο γαυρος ειχε

α) προπονητης, οχι κλοουν σαν τον Πεδουλακη

β) κοντα 20Μ μπατζετ και οχι 10Μ. Θαυμα με 20Μ μια στις δεκα γινεται, με 10Μ δεν γινεται ΠΟΤΕ

γ) ηταν κατι κουλο, κατι περιεργο, κατι παραξενο. Και λεγεται ετσι γιατι ακριβως ΔΕΝ συμβαινει συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που λές Midi υποτίθεται οτι έτσι και αλλιώς θα έφευγαν λόγω υψηλών συμβολαίων. Εγώ ανέφερα παίκτες όπου θα μπορούσατε να κρατήσετε άνετα χωρίς να πληρώσετε παραπάνω και να κάνετε κάποιο κορμό. Πιστεύω οτι ο Σμίθ και ο Λόγκαν στον φετινό ΠΑΟ θα απέδιδαν πολύ καλά, το οτι πέρσυ ήταν πολύ λίγοι δεν μου λέει κάτι, εδώ ο Χεϊσλιπ πέρασε και δεν ακούμπησε επι Ζότς. Και ο Πάτ Καλάθης ήταν draft prospect πρίν λίγα χρόνια και σαφώς επιθετικά είναι καλύτερος του Μπράμου, αν και υστερεί αμυντικά. Το ίδιο ισχύει και με τον Σάτο που φέτος κάνει πολύ καλή σεζόν μέχρι στιγμής. Ας κρατούσε τουλάχιστον αυτόν + τους προαναφερθέντες με τα ήδη χαμηλά συμβόλαια και ας έδιωχνε τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ειναι προβλημα καποιος που βαζει εξτρα 5-6 εκ. (αν το συνολικο μπατζετ και οχι μονο το αγωνιστικο ειναι 8εκ), αν φυγει δηλαδη τι θα κανετε; Μη γελιεστε για επενδυτες και εσοδα απο αλλου, ομαδες υπάρχουν οσο κανουν την καυλα τους οι προεδροι και μετα ακολουθουν την μοιρα των υπολοιπων, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Αρη, Ηρακλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα του ΠΑΟ μέχρι στιγμής είναι οι πολύ μέτριοι σουτέρ που έχει στην περιφέρεια. Νομίζω πρέπει να είναι η προτελευταία ομάδα σε εύστοχα τρίποντα στην Ευρωλίγκα. Για το ποσοστό του Ούκιτς ειδικά τα λέγαμε απο το καλοκαίρι, ασταθής όσο δεν πάει. Ο Μπάνκς επίσης είναι πρώτα οργανωτής και μετά εκτελεστής. Απο εκεί και πέρα, ούτε ο Κίτσεν, ούτε ο Μπράμος, ούτε ο Πάνκο δεν είναι αξιόπιστοι σουτέρ, μόνο ο Καπόνο θα έλυνε εν μέρει το πρόβλημα αλλά μάλλον χαλάει και αυτού. Ο Διαμαντίδης μπορεί να δώσει λύσεις, αλλά πόσα σούτ και πόσα συστήματα θα βγούν για να σουτάρει MONO αυτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...