Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 23,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • MiDi_MiLiZ

    2161

  • DKNI

    1827

  • firewalker

    1268

  • 8elwADSL

    955

Εκεί που μας συμφέρει ξεχνάμε το μπάσκετ. Εκεί που όχι, την λέμε στους άλλους Σε πόσα λεπτά συμμετοχής τα έχουν οι συγκεκριμένοι αυτά τα λάθη; Γελάω με την σύγκριση λαθών μεταξύ γκάρντ-ψηλών.

1 λαθος ο Χουερτας(11'), 3 ο Σαρας(15'), 3 o Kουκ (31), 1 ο Φαρμαρ(30')

4 ο Ντασιτς(15'), 4 ο Μπουρουσης (26'), 6 ο Γκασιτς(27'), 3 ο Σαβανοβιτς(30'), 4 ο Μπαρατς(6')

See what I did there? 1-0

 

 

Α, και συγχαρητηρια για το

Εκεί που μας συμφέρει ξεχνάμε το μπάσκετ

Οτι πιο αστειο να το ακους απο γαυρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτος ο Αμστρονγκ δεν μπορει να ειναι τοσο κακος οσο δειχνει.Μου μοιαζει φοβισμενος σαν 16χρονο παιδακι που φοραει μια τοσο βαρια φανελλα.

Για το Σοφο τα εχω γραψει καιρο πριν,αν παρει τη μπαλα σωστα κοντα στη ρακετα, σπανια να μην βαλει καλαθι, εκμεταταλλευεται τον ογκο του καλυτερα απο καθε αλλο παιχτη που ξερω.Επισης οι πασες του οταν η αμυνα κλεινει πανω του ειναι πολυ καλες για σεντερ.ΟΙ αδυναμιες του βεβαια ειναι γνωστες τοσο σε εμας οσο οσο κ στους αντιπαλους,αλλα στο φετινο ΠΑΟ σιγουρα ειναι απαραιτητος.

Επειδη φετος το δυνατο σχημα της ομαδας μαλλον θα ειναι το γυρω-γυρω ολοι απο το Σοφο,μηπως επρεπε να ειχαμε παρει κ το κινεζο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος, μου εβαλες μια στατιστικη απο περσυ που οι 2 πρωτοι σε λαθη ανα 40' αγωνα ειναι σεντερ για να μου δειξεις το παραλογο του "μην γκρινιαζεις για 6 λαθη του χοντρου οταν ο Μητσος ειχε 4", good job Midi, really good job :devil:

Ο Σχορτσιανιτης, οπως και οι περισσοτεροι ψηλοι, στα λαθη πληρωνουν και τα επιθετικα και εχουν ανεβασμενους Μ.Ο. (Ο Μαικ περσυ και προπερσυ ειχε 3 και 3,5 τι να κανουμε)

Τα 6 του χοντρου ειναι πολλα δεν αντιλεγω αλλα με ποσα θα ησουν ικανοποιημενος? Με 4? Αν ας πουμε ειχε 4 θα ημασταν οκ ή θα πρεπει να κανει τριπλ-νταμπλ με 0 λαθη ταυτοχρονα?

Ε, τα 2 λαθη αυτα ειναι 2 χαμενες κατοχες. Με 9/9 ρε φιλε ποσες κατοχες σου "κερδισε"?

Εγραψες οτι με πειραξαν τα 6 λαθη του χοντρου οταν ο σουπερ ΔΔ ειχε 4.

Απαντησα βαζοντας μεσα ολη την αληθεια, η οποια λεει οτι ο χοντρος επαιξε 18 λεπτα, ο ΔΔ ακριβως το διπλασιο χρονο.Yπαρχει μια διαφορα οταν για το 1 λαθος του ενος ο αλλος σου κανει 3 στο ιδιο διαστημα, ετσι?

 

Σου προσεθεσα οτι οι γκαρντ ειναι καταδικασμενοι να κανουν πολλα λαθη και μου παρεθεσες μια επιλογη (δικη σου) παιχτων απτη χθεσινη αγωνιστικη για να μου δειξεις οτι οι ψηλοι κανουν παραπανω λαθη τελικα (!). Σου παραθετω συνολικα στατιστικα 2 σεζον οπου 1. φαινεται το αυτονοητο οτι οι γκαρντ κανουν παραπανω λαθη και 2. ο εγκεφαλικος της Ευρωπης ΔΔ ειναι 2ος στο στατιστικο των λαθων -χωρις απο αυτο να προκυπτει οτι ειναι επηρεπης σε λαθη, διοτι το στατιστικο μετριαζεται απο χρονο συμμετοχης/δημιουργια/χρονο κατοχης της μπαλας/ευθυνες που κουβαλαει πανω του-.

 

Και μου απαντας οτι εγινα selfpawn επειδη απο τους 30 της λιστας οι 2 πρωτοι σε λαθη ανα λεπτα συμετοχης ειναι ψηλοι (εκ των οποιων ο ενας ειναι ο χοντρος εντωμεταξυ, δηλαδη στα λογια μου ερχεσαι).

 

Απτα παραπανω βγαζει ο καθενας τα συμπερασματα του.

 

Επισης, συμφωνω οτι οι ψηλοι πληρωνουν τα επιθετικα τους, ο χοντρος ειναι επηρεπης και σε αυτα, αλλα σκεψου οτι χθες τα 6 λαθη αν δεν με απατα η μνημη του ηταν χωρις κανενα επιθετικο...Που να εκανε και τετοια.

Γενικα, το να κραξεις για ΧΘΕΣ τον Σχορτσιανιτη ειναι αστειο. Θα εχεις παμπολλες ευκαιριες μεσα στη χρονια, μακαρι να διαψευστω, μην το κανεις απο τωρα. Χθες ηταν καλυτερο του αναμενομενου. Αν το αναμενομενο βεβαια πλεον δεν ειναι ο Πεκοβιτς αλλα ο χοντρος, τα παραπονα σας στον Δημητρακη

Δεν εκραξα τον χοντρο σου ξαναλεω. Αν δεις τα 3 ποστ που εκανα χθες για το χοντρο, στο ενα ειπα "φοβερος", στο αλλο ειπα "μας κανει πλακα" και στο 3ο, μετα τη ληξη του παιχνιδιου ειπα ΚΑΙ τις αδυναμιες που ειδα στο παιχνιδι του, διοτι ποτε δεν ημουν της αποψης οτι τον παιχταρα τον κανουν μονο οι ποντοι οταν σε ολα τα αλλα ειναι απων.

 

Θες να μου πεις οτι ρεφαρε με τους ποντους και τις βολες? Δεν διαφωνω, σε σχεση με τον Πανκο ας πουμε πραγματι ρεφαρε. Αλλα κι απτην αλλη σε ρεφαρε ο Μιροτιτς και ο Σλοτερ που κανανε παρτυ μεσα στη ρακετα με τα επιθετικα ριμπαουντ, τις βολες και τα καρφωματα. Αν εχθες δεν παρατηρησες οτι η φροντ λαιν μας εγραφε "ανοιξαμε και σας περιμενουμε" και οτι παλευε ο ταλαιπωρος ο Τσαρτσαρης μονος του να καλυψει ολους τους αλλους, δεν μπορω να κανω κατι. Αν το θεμα σου ειναι στην "αναλυση που εκανα" να μην παρατηρουσα αυτες τις αδυναμιες επειδη ειχε 9/9 ο χοντρος, τοτε πασσο. Παντως ΔΕΝ εκραξα τον χοντρο, δεν μιρλιασα κλπ, αυτο καταλαβε το. Θα το δεχομουν αν δεν ειχα γραψει κανενα απτα 2 ποστ "θαυμασμου" για το παιχνιδι που εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να σας ανησυχεί το ότι χάσατε σχετικά εύκολα, την στιγμή που 3-4 παίκτες σας (Σόφο-ΔΔ-Τσαρτσαρής-Πάνκο) έπιασαν πολύ καλή απόδοση. Δηλαδή αν δεν είχε ο Σοφοκλής 9/9 δίποντα τι θα κάνατε; Ή σε ματς όπου θα τον έχουν διαβάσει καλύτερα απο πρίν στο scouting report; Δεν θα έχει πάντα 100% FG, γιατί είναι παίκτης μεράκιας. Αν τον αποσυντονίσεις/εκνευρίσεις/βγάλεις εκτός ρυθμού απο νωρίς, τον τελείωσες.

 

Πάντως αν δεν έβλεπε κάποιος το μάτς χθές, σημέρα με αυτά που γράφτηκαν απο τους ΑΡΔ θα νόμιζε οτι κερδίσατε. Που αν όντως κερδίζατε χθές τι θα διαβάζαμε/ακούγαμε; Και απέναντι σε μια Ρεάλ που τουλάχιστον επιθετικά είναι εντελώς τσίρκο, αλλά την σώζει ο Ρούντι. Έτσι όπως την είδα, ζήτημα είναι να βρίσκεται ένα επίπεδο πάνω απο την Κάχα που παίξαμε εμείς προχθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα χθες η εκπληξη δεν ηταν ο Σοφο, απο τον οποιο πανω κατω ξερουμε οτι θα περιμενουμε σε καθε ματς ενα μεσο ορο 15 ποντων με καλα ποσοστα στα διποντα. Ουτε ο ΔΔ ηταν εκπληξη, επαιξε και αυτος στα στανταρ του.

 

Εκπληξη ηταν ο Τσαρτσαρης απο τον οποιο επισης ξερουμε οτι θα βλεπουμε τετοια αποδοση 1 στις 10. Για τον Πανκο δεν ξερω, ετσι κι αλλιως δεν ηταν και τιποτα ιδιαιτερο χθες. Αρκετη αστοχια, αμυνα 0, ριμπαουντ τιποτα και ενας Μιροτιτς που τον εκανε αλογο.

 

Εχεις αδικο να υποτιμας την Ρεαλ btw. Δεν ξερω τι λεει συγκριτικα με την Καχα, παντως μιλαμε για ομαδα με πολυ πολυ καλο ροστερ. Εχει κατα τη γνωμη μου το καλυτερο και πιο σταθερο 4ρι της διοργανωσης (αν κρινω απο την περσυνη του αποδοση αλλα και απο το πως εχει ξεκινησει φετος), εχει ενα απτα καλυτερα και πιο πληθωρικα 2ρο-τριαρια της διοργανωσης, εχει τον Σλοτερ και εχει και γεματο παγκο. Ειναι μεγαλη πολυτελεια να εχεις παιχτες σαν τον Γιουλ στον παγκο.

Σαφως καλυτερη ομαδα απτην περσυνη Ρεαλ, το ερωτημα ειναι ο προπονητης της που μου μοιαζει αστειος. Οπως και να εχει δε θα αποτελεσει ευκολο αντιπαλο για καμια ομαδα. Προσωπικα, στο πρωτο 5λεπτο του αγωνα τρομαξα, οπως επισης τρομαξα κι απο το απιστευτο σερι τους στο 3ο δεκαλεπτο. Πιανουν ωρες ωρες πολυ καλο ρυθμο, δεν ξερω αν φταιει η κακη μας αμυνα ή αν θα αποτελεσει το χαρακτηριστικο τους για εφετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκπληξη ήταν σίγουρα ο Σόφο, που τέτοια εμφάνιση είχε να κάνει απο το 2006 με τις ΗΠΑ. Ο Τσαρτσαρής επίσης ήταν έκπληξη, που ούτε που θυμάμαι την τελευταία φορά που είχε σκοράρει πάνω απο δέκα πόντους στην Ευρωλίγκα.

 

Την Ρεάλ δεν τη υποτιμάω. Αλλά αν αυτή είναι η πολυδιαφημισμένη ομάδα που θα πήγαινε τρένο στο Final 4 σύμφωνα με αυτά που ακούγαμε τις προηγούμενες μέρες, έ τότε η χθεσινή της εμφάνιση μου δείχνει το εντελώς αντίθετο. Το ίδιο θυμάμαι είχε διαφημιστεί η Ρεάλ και την σεζόν 2009-10 με πολύ καλύτερο ρόστερ απ΄ότι φέτος (Πριτζιόνι-Γιάριτς-Γκαρμπαχόσα-Καουκένας-Λαβρίνοβιτς), και στο τέλος δεν πήγε καν Final 4. Εγω είδα μια εντελώς ασύνδετη ομάδα με 1-2 αστέρια που τραβούσαν το κουπί και τους υπόλοιπους να παίζουν γύρω-γύρω όλοι. Μου θύμιζει την Μακάμπι του Μπλάτ που παίζει το ίδιο ασύνδετα στην επίθεση, σαν κολλεγιακή ομάδα. Σε καμία περίπτωση δεν είναι έτσι όπως την έχουν διαφημίσει, ξαναλέω, το ότι είναι απο τις καλύτερες ομάδες ροστερικά είναι δεδομένο, αλλά απ' οτι φαίνεται ο προπονητής της είναι για τα πανηγύρια.

 

1 λαθος ο Χουερτας(11'), 3 ο Σαρας(15'), 3 o Kουκ (31), 1 ο Φαρμαρ(30')

4 ο Ντασιτς(15'), 4 ο Μπουρουσης (26'), 6 ο Γκασιτς(27'), 3 ο Σαβανοβιτς(30'), 4 ο Μπαρατς(6')

See what I did there? 1-0

 

Ό,τι να ΄ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σχορτσιανιτης θα κριθει σε βαθος χρονου, και κυριως σε ματς που δινουν τιτλους. Επισης ενδεικτικα ματς θα ειναι αθτα απεναντι σε ομαδες που πανε πολυ στο π&ρ. Εκει θα δειξει το κατα ποσο μπορει να μεινει φρεσκος μετα απο απανωτα π&ρ πανω του και χωρις να υποπεσει σε φαουλς.

 

Ο Αρμοστρνγκ εμενα μου φαινεται ΤΡΑΓΙΚΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος privateer.Να δουμε και την αρχη του 2ου μισου που χασαμε λογω προβληματων.

Mα δεν την εχει :P

 

YΓ. Ο speaker 10 επιπεδα πανω απο αυτους τους καραγκιοζηδες που μας συνηθισε η ΕΡΤ τοσα χρονια. Απλος, λιτος, ηρεμος και ανοιγει το στομα του οσο χρειαζεται. Δε θελω να σκεφτομαι το χθεσινο παιχνιδι οταν ημασταν στο +9 με Χατζηγεωργιου ή ακομα χειροτερα Ιωαννου για speaker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...