Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread V


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν. Ακούστε τη φάση.

 

Ο Κέπλερ κάποτε είχε προσπαθήσει να εξηγήσει γιατί ο ουρανός τη νύχτα είναι μαύρος και δεν είναι τίγκα από το φως όλων των αστεριών. Αυτό λέγεται Παράδοξο του Όλμπερ και πραγματεύεται το πώς εάν το σύμπαν είναι επαρκώς μεγάλο, δεν βλέπουμε έναν "τοίχο" από αστέρια τη νύχτα, όπως πχ όταν είμαστε σε ένα πολύ μεγάλο και πυκνό δάσος και όπου κι αν γυρίσουμε βλέπουμε έναν "τοίχο" από δέντρα.

 

Μη τα πολυλογώ, μέρος της απάντησης την έδωσε ο κωλοφάκεν Edgar Allan Poe, που πρότεινε πως το σύμπαν δεν είναι αρκετά παλιό ώστε να μας έχει φτάσει το φως από όλα τα αστέρια. Μέρος της απάντησης, γιατί δεν έλαβε υπ' όψιν του πως τα αστέρια πεθαίνουν και μάλιστα σε διαφορετικούς ρυθμούς μεταξύ τους. (Φυσικά όλα αυτά εξηγήθηκαν καλύτερα με το BBT).

 

Οπότε, το σε ένα πεπερασμένο και μη-εκπτυσσόμενο σύμπαν, αν τα αστέρια δεν πέθαιναν, κάποια μακρινή στιγμή στο μέλλον, ο ουρανός θα γέμιζε πράγματι φως και θερμότητα και τη νύχτα. Αυτό θα ήταν κακά μαντάτα για την εξέλιξη της ζωής.

 

Το πιάνετε; Σε ένα παράλληλο σύμπαν που δεν εκπτύσσεται, έχει νόημα να πεθαίνουν άστρα για να ζουν πλανήτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nicoc89

    2558

  • viper2005

    2348

  • leftermann

    1563

  • athlios

    1526

 ή θα προσαρμοζόταν η ζωη ώστε να επιβιώνει ακομα και αν τη νυχτα είχαμε φως και θερμότητα, απαντηση που θα έδινε ο Δαρβινος. Σωστα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ή θα προσαρμοζόταν η ζωη ώστε να επιβιώνει ακομα και αν τη νυχτα είχαμε φως και θερμότητα, απαντηση που θα έδινε ο Δαρβινος. Σωστα; 

 

Έχω την εντύπωση πως χωρίς το redshift θα μιλούσαμε για τρελές θερμοκρασίες (ανεξαρτήτως μέρας/νύχτας ε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως χωρίς το redshift θα μιλούσαμε για τρελές θερμοκρασίες (ανεξαρτήτως μέρας/νύχτας ε).

 

Κάτι άσχετο-σχετικό. Είναι απίστευτο πως ακόμα και "νορμάλ" υψηλές θερμοκρασίες μπορούν να καταστρέψουν τη ζωή:

 

However, a microbe collected from a vent in what's known as the Faulty Towers neighbourhood, 2400 metres down in the Pacific Ocean, [...] survived - and multiplied, scientists say - during a 10-hour blast in a 121 °C autoclave, an oven used to sterilise medical equipment.

 

Από την άλλη στο κρύο επιβιώνουμε ακόμα και στους μόλις 77 βαθμούς πάνω από το absolute zero*.

hint that a bacterium called Colwellia psychrerythraea strain 34H can withstand -196 °C, the temperature of liquid nitrogen.

http://www.newscientist.com/article/dn14208-the-most-extreme-lifeforms-in-the-universe.html

 

 

* αλλά φυσικά, επειδή μεγαλύτεροι τρολ από τους φυσικούς δεν υπάρχουν:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω επισήμως εξαντληθεί.Πόσταρα σε 6 Βρετανικά φόρα,3 Ελληνικά κ 1 Γαλλικό τα αποτελέσματα της έρευνας της ΕΕ για την ομοφοβία.΄Εχω κάψει στη κυριολεξία κ τα social media

 

Ούτε να με πλήρωναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως χωρίς το redshift θα μιλούσαμε για τρελές θερμοκρασίες (ανεξαρτήτως μέρας/νύχτας ε).

 

Δεν νομίζω ότι η μετατόπιση στο ερυθρό σχετίζεται με την θερμοκρασία. (όχι πολύ άμεσα τουλάχιστον). Χρησιμεύει για να μετρήσεις θερμοκρασία, αλλά όχι για να την επηρεάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Ακούστε τη φάση.

 

Ο Κέπλερ κάποτε είχε προσπαθήσει να εξηγήσει γιατί ο ουρανός τη νύχτα είναι μαύρος και δεν είναι τίγκα από το φως όλων των αστεριών. Αυτό λέγεται Παράδοξο του Όλμπερ και πραγματεύεται το πώς εάν το σύμπαν είναι επαρκώς μεγάλο, δεν βλέπουμε έναν "τοίχο" από αστέρια τη νύχτα, όπως πχ όταν είμαστε σε ένα πολύ μεγάλο και πυκνό δάσος και όπου κι αν γυρίσουμε βλέπουμε έναν "τοίχο" από δέντρα.

 

Μη τα πολυλογώ, μέρος της απάντησης την έδωσε ο κωλοφάκεν Edgar Allan Poe, που πρότεινε πως το σύμπαν δεν είναι αρκετά παλιό ώστε να μας έχει φτάσει το φως από όλα τα αστέρια. Μέρος της απάντησης, γιατί δεν έλαβε υπ' όψιν του πως τα αστέρια πεθαίνουν και μάλιστα σε διαφορετικούς ρυθμούς μεταξύ τους. (Φυσικά όλα αυτά εξηγήθηκαν καλύτερα με το BBT).

 

Οπότε, το σε ένα πεπερασμένο και μη-εκπτυσσόμενο σύμπαν, αν τα αστέρια δεν πέθαιναν, κάποια μακρινή στιγμή στο μέλλον, ο ουρανός θα γέμιζε πράγματι φως και θερμότητα και τη νύχτα. Αυτό θα ήταν κακά μαντάτα για την εξέλιξη της ζωής.

 

Το πιάνετε; Σε ένα παράλληλο σύμπαν που δεν εκπτύσσεται, έχει νόημα να πεθαίνουν άστρα για να ζουν πλανήτες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THN POYTANA ΜΟΥ, είχα καταβάσει 2 βερσιόν της ίδιας ταινίας και δοκιμάζω 6-7 υπότιτλους και δεν συγχρονίζεται ΚΑΝΕΝΑΣ και πουθενά ακόμα και αυτός με τον ολόιδιο τίτλο. Και επιλογή να τον συγχρονίσεις εσύ δεν υπάρχει παρόλο που έχουμε 2013.

 

ΌΧΙ, η βία δεν είναι κακό πράγμα ούτε να σκοτώνεις τους μαλάκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...