Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread V


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nicoc89

    2558

  • viper2005

    2348

  • leftermann

    1563

  • athlios

    1526

Τώρα που πιάσαμε τους Μπάχηδες και ανέβηκε λίγο το επίπεδο, πριν περάσουμε στα μακρυά πουλιά και βγω πάλι off-topic να προλάβω να ρωτήσω.

 

Ρε συ Luci, ή όποιος άλλος ελεήσει τι λέει τούτος εδώ?:

  

Εγώ ένα Αριστοτέλη ήξερα που έλεγε ότι το Α είναι είτε αληθές, είτε ψευδές. Δεν υπάρχει ενδιάμεσο. Νέες μόδες και τάσεις φοριούνται φέτο?

 

 

δεκτά και τα pm και τα α γαμήσου παρασκευιάτικα

 

 

 

Αυτός το πάει σε μαθηματικό, και όχι μόνο, επίπεδο (τι λε ρε μεγάλε..;ρ), στον καιρό του Αριστοτέλη δεν υπήρχε η κβαντική θεωρία..προσαρμόζεται ο κόσμος στα πρότυπα.

 

@Praetorianos: Εδώ και 100 χρόνια είναι αυτές οι μόδες. Ο Πλανκ φταίει για όλα.

 

@status: Μαζώξου, θα στον στείλω.

 

Α μπα, τον ξεζούμισες και δεν τον θες τώρα; ;ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα Αριστοτέλη ήξερα που έλεγε ότι το Α είναι είτε αληθές, είτε ψευδές. Δεν υπάρχει ενδιάμεσο.

"Αυτή η δήλωση είναι λάθος".

 

Τσίμπα ένα @ Αριστοτέλη.

 

Επίσης, έτσι κατέρρευσε το Principia Mathematica, έργο ζωής με σκοπό την κωδικοποίηση συμβολικών/αναπαραστατικών αξιωμάτων που θα επέτρεπε την περαιτέρω απόδειξη οποιουδήποτε λογικού συστήματος.

 

Στην ουσία, καταρρίφθηκε από μια απλή φιλοσοφικομαθηματική πρόταση αυτού του θεού που καταριέμαι όποτε χωρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αυτή η δήλωση είναι λάθος".

 

Τσίμπα ένα @ Αριστοτέλη.

 

Επίσης, έτσι κατέρρευσε το Principia Mathematica, έργο ζωής με σκοπό την κωδικοποίηση συμβολικών/αναπαραστατικών αξιωμάτων που θα επέτρεπε την περαιτέρω απόδειξη οποιουδήποτε λογικού συστήματος.

 

Στην ουσία, καταρρίφθηκε από μια απλή φιλοσοφικομαθηματική πρόταση αυτού του θεού που καταριέμαι όποτε χωρίζω.

1337741734_prikolnye-zhivotnye-17.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αυτή η δήλωση είναι λάθος".

 

Τσίμπα ένα @ Αριστοτέλη.

 

Επίσης, έτσι κατέρρευσε το Principia Mathematica, έργο ζωής με σκοπό την κωδικοποίηση συμβολικών/αναπαραστατικών αξιωμάτων που θα επέτρεπε την περαιτέρω απόδειξη οποιουδήποτε λογικού συστήματος.

 

Στην ουσία, καταρρίφθηκε από μια απλή φιλοσοφικομαθηματική πρόταση αυτού του θεού που καταριέμαι όποτε χωρίζω.

 

Στο ίδιο "έργο" ειναι και η  απόδειξη του "1+1=2" Αν δεν κάνω λάθος.

 

 

Εντιτ: 

 

Όντως, πάλι δίκιο έχω.;ρ

 

principia.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, είσαι η πιο πρόσφατη ζωντανή απόδειξη πως 1+1=3 χουχουχουχ

 

 

Αποτέλεσμα διαίρεσης, δεν φταίω εγώ, η βιολογία βλέπεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Praetorianos: Εδώ και 100 χρόνια είναι αυτές οι μόδες. Ο Πλανκ φταίει για όλα.

 

Στην ουσία, καταρρίφθηκε από μια απλή φιλοσοφικομαθηματική πρόταση αυτού του θεού που καταριέμαι όποτε χωρίζω.

Στο ίδιο "έργο" ειναι και η  απόδειξη του "1+1=2" Αν δεν κάνω λάθος.

Το ΄ξερα ρε, το 'ξερα. ΟΟΤ για τα πάντα όλα από ραγισμένες καρδιές και straight π0τσ3ς μέχρι πυρηνικες κβαντοαστροφυσικές και Gödelικές αναλύσεις. Thanks όλους.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το παράδοξο "αυτή η δήλωση είναι ψευδής/λάθος" είναι αρκετά προ κβαντομηχανικής. Νομίζω οι Σοφιστές το είχαν εφεύρει. Ήταν κάτι αντίστοιχο με το "όλοι οι Κρητικοί είναι ψεύτες, σας το λέω εγώ που είμαι Κρητικός" και την υπογραφή γαμάτου μοντερέητορ σε μεγάλο φόρουμ που έλεγε "everything i tell u is a lie".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το quote μου:

The initial motivation was to get around the liar paradox -the 2500-year-old unsolved conundrum of what truth lies in the statement “this statement is false".

Πες την αλήθεια, το πήδηξες προσπέρασες διαγωνίως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...