Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread V


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nicoc89

    2558

  • viper2005

    2348

  • leftermann

    1563

  • athlios

    1526

μια χαρά! Μόλις φάγανε, τα μεγάλα βλέπουν σφουγκαράκη, το μικρό μόλις χέστηκε και θέλει άλλαγμα. Με συγχωρείς μισό λεπτό ε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γλύτωσα περίπου 300 ευρώ σήμερα:

 

Το αθάνατο ασπρόμαυρο laser πολυμηχάνημα αρχίζει να μη μου τα λέει καλά. Σβήνει, ανάβει όποτε θέλει, δεν επικοινωνεί με τα pc.

Παίρνω τηλ το service και μου λένε ότι φταίει το formatter board το οποίο θέλει άλλαγμα. Άρα περίπου 200 ευρώ το board + το πάνε έλα + τα εργατικά, σύνολο περίπου 300, χωρίς τιμολόγιο.

Οπότε googlara και κατέληξα στο εξής:

Τα formatter boards αυτών των μηχανημάτων έχουν γενικά ένα θέμα από τη μάνα τους (την οποία γαμώ btw). Θέλει λέει να ανοίξεις το μηχάνημα, να αποσυνδέσεις το board και να το ψήσεις στο φούρνο στους 177 βαθμούς κελσίου για 8 λεπτά, ώστε να κολλήσουν καλά τα κυκλώματα που έχει. LOL, θα τρολλάρει σκέφτομαι. Πριν περάσουν πέντε λεπτά το έχω ανοίξει, και προσπαθώ να αποσυνδέσω το board. Μετά από λίγη ώρα ήμουν στο cook shop και αγόραζα ένα θερμόμετρο ακριβείας για φούρνο. Μετά από λίγη ώρα είχα προθερμάνει το φούρνο στους 177 βαθμούς και έβαλα μέσα το board για οκτώ λεπτά. Το βγάζω, κρυώνει, το βάζω σε μια χαρτοσακούλα και φεύγω πάλι στο γραφείο. Το συνδέω, κουμπώνω το τροφοδοτικό *κλικ* και ανοίγει!!!!!!!!!! (καύλα, τι γαμάτος είμαι κτλ)

Μετά λέει θέλει firmware update αλλά όταν το συνδέω με το pc μου λέει device not recognized. Ξαναgoogleάρω. Θέλει να βραχυκυκλώσω ένα jumperάκι για να νιώσει. Παίρνω το κατσαβίδι, το βραχυκυκλώνω και..... downloading firmware.

Σαν καινούργιο :)



like_a_boss_canvas-r6635d9dc9e824192b457

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...