Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread V


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nicoc89

    2558

  • viper2005

    2348

  • leftermann

    1563

  • athlios

    1526

Βέσπα, χούφτωμα σε ράντομ γκομενάκια, αγκαλιές με τη μαμά, σπαγκέτι κεφτεδάκια, μπύρες (ΠΕΡΟΝΙ) με τον κολλητό και πίτσα από τον φάμπιο στη γωνία.

Suddenly, MUSSOLINI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέσπα, χούφτωμα σε ράντομ γκομενάκια, αγκαλιές με τη μαμά, σπαγκέτι κεφτεδάκια, μπύρες (ΠΕΡΟΝΙ) με τον κολλητό και πίτσα από τον φάμπιο στη γωνία.

Suddenly, MUSSOLINI

ναρκωτικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέσπα, χούφτωμα σε ράντομ γκομενάκια, αγκαλιές με τη μαμά, σπαγκέτι κεφτεδάκια, μπύρες (ΠΕΡΟΝΙ) με τον κολλητό και πίτσα από τον φάμπιο στη γωνία.

Suddenly, MUSSOLINI

 

 

CalmDown.jpg

 

 

 

Το ωραίο θα ήταν να έχεις και σύφιλη, πόσο κοντά στο Μους θα ήσουν τότες..;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις, που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, δηλώνω ότι:

Αν είχα μπροστά μου τον Τούφα αυτή την στιγμή, θα τον φιλούσα στο στόμα τον πούστη. Ναι. Γιατί, κάποτε είχα ζητήσει μια συνταγή για καλή σκορδαλία. Και δείτε τι μου έδωσε ο Τουφ:

 

 

Garlic Sauce

Agliata - along with porrata - is one of the most interesting condiments in Italian cooking. The former is prepared with garlic, the latter with leeks. Their existence dates back to ancient Rome. The following version of aglata is still common today.

6 cloves garlic
3 oz. fresh white bread crumbs
salt
2 cups extra virgin olive oil
2-3 tbs. vinegar
pepper

Finely pound the garlic in the mortar. Add the breadcrumbs, which have been soaked in vinegar, then drained and squeezed. While beating constantly, add in a very slow steady stream of olive oil, a pinch of salt and black pepper so as to obtain a smooth emulsion.

 

Κι εγώ την έκανα. Και μάλιστα αυτή είναι η δεύτερη φορά που την κάνω. Με μπακαλιάρο τηγανητό σε κουρκούτι. Και μάλιστα έκανα την συνταγή με δόση Χ1,5. ΝΑΙ. Ναι λέω. Και επιπλέον, η σκορδαλιά ήταν τόσο υπέροχα υπέροχη, που έφαγα πάνω από τα 2/3 μόνος μου. ΝΑΙ. ναι λέω. Αυτή την στιγμή η πίεσή μου πρέπει να είναι κάτω απ το μηδέν. Και μάλλον πρέπει να βρωμάει σκορδίλα όλο το μπλαμπλα, ίσως και τα γειτονικά σαμπφόρα. Δηλαδή στάνταρ τα αυτοκίνητα, τα αθλητικά, η μουσική και ο κινηματογράφος, ελπίζω όχι παραπάνω, στο γουέμπ ντηζάην και τον  προγραμματισμό... Να γαμώ σε Τούφα, να γαμώ σε Τούφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...