Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread V


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτα βγαινουν μαγειρεμενα απο κει τουφα?

η πρεπει να τα μαγιρεψεις ωστε να τα φας? τι κερδιζεις με το να τη βαλεις 4 ωρες στους 53 βαθμους , περισσοτερο για καλλιεργεια βακτηριων μοιαζει...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nicoc89

    2558

  • viper2005

    2348

  • leftermann

    1563

  • athlios

    1526

tcWApWb.jpgkubpzQE.jpgGoMmVer.jpg

 

 

θα ειμαι σπιτι εκεινη την μερα γιατι εχω phone interview. Αλλα οχι, δεν κλεινει μονο του.Οχι πως θα παθει κατι αν το συγκεκριμενο κομματι μεινει μεσα παραπανω απο 72 ωρες. Στα τριφερα κομματια υπαρχει προβλημα γιατι χανουν την υφη τους

Παντως με ενα καλο θερμομετρο μπορεις να μαγειρεψεις με αυτο τον τροπο και χωρις αλλο ειδικο εξοπλισμο. Ειδικα ψαρια που γινονται γρηγορα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρανοια μαλακα. σε φάση "Μητσο πεταξα στο σουβιντ να ψηνονται 2 παντσέτες θα ρθειτε τη Τετάρτη να φάμε ε? μη γαμηθειτε..."

 

νευρικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

rare ειναι, για να γινει medium οταν ειναι να την ζεστανω για να την φαω

ξκιουζμι..γουατ ραρε μιντσ;

 

εχει διαφορα στη γευση αυτο το τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα βγαινουν μαγειρεμενα απο κει τουφα?

η πρεπει να τα μαγιρεψεις ωστε να τα φας? τι κερδιζεις με το να τη βαλεις 4 ωρες στους 53 βαθμους , περισσοτερο για καλλιεργεια βακτηριων μοιαζει... :P

Αν κανεις την δουλεια με κανονικο vac pack μηχανημα (αυτο που βγαζει τον αερα απο την σακουλα και μετα την σφραγιζει) και δεν ανοιξεις την σακουλα το φαγητο ειναι αποστειρωμενο και κραταει 2 βδομαδες. Εχω διαβασει και για 1 μηνα.

Eδω πχ ποσο θελει ενα κομματι κοτοπουλο για να ψοφησει η σαλμονελα (αν εχει) μεσα του.

NtLtwq0.jpg

 

Μαγειρεμενα ειναι, αλλα δεν εχουν πανω το καφε καραμελωμα που κανει το καυτο τηγανι, ψησταρια, καμινετο, φριτεζα, που κανει την γευση πιο ωραια.

 

 

ξκιουζμι..γουατ ραρε μιντσ;

 

εχει διαφορα στη γευση αυτο το τετοιο;

 

 

Δες απο πανω τις εικονες. Απο τους 66c (medium) και πανω στην 3η φωτο μπορεις να δεις τις ινες του κρεατος. Αυτο ειναι επειδη εχει χασει τα υγρα του κατα το μαγειρεμα.

Αναλογως το κομματι του κρεατος αλλαζει και ο τροπος μαγειρεματος. Εχει διαφορα στην γευση επειδη δεν την χανεις πουθενα (εξατμιση-μυρωδια κατα το μαγειρεμα) και στο ποσο παπουτσι ειναι.

 

νευρικό

 

 

Οχι μωρη υστερικια εσυ, οταν θες να μαγειρεψεις για φιλους σου, ανοιγεις την πορτα, διαλεγεις το ζωο, το σφαζεις και το μαγειρευεις επι τοπου. Ή βαζεις εμενα και την yin να κανουμε τα ψωνια και μετα ξεχνας και να βαλεις και το κρεας στον φουρνο που ειχες για τους εβραιους και εκαψε και την πετσουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις την δουλεια με κανονικο vac pack μηχανημα (αυτο που βγαζει τον αερα απο την σακουλα και μετα την σφραγιζει) και δεν ανοιξεις την σακουλα το φαγητο ειναι αποστειρωμενο και κραταει 2 βδομαδες. Εχω διαβασει και για 1 μηνα.

Eδω πχ ποσο θελει ενα κομματι κοτοπουλο για να ψοφησει η σαλμονελα (αν εχει) μεσα του.

NtLtwq0.jpg

 

Μαγειρεμενα ειναι, αλλα δεν εχουν πανω το καφε καραμελωμα που κανει το καυτο τηγανι, ψησταρια, καμινετο, φριτεζα, που κανει την γευση πιο ωραια.

 

Δες απο πανω τις εικονες. Απο τους 66c (medium) και πανω στην 3η φωτο μπορεις να δεις τις ινες του κρεατος. Αυτο ειναι επειδη εχει χασει τα υγρα του κατα το μαγειρεμα.

Αναλογως το κομματι του κρεατος αλλαζει και ο τροπος μαγειρεματος. Εχει διαφορα στην γευση και στο ποσο παπουτσι ειναι.

 

Οχι μωρη υστερικια εσυ, οταν θες να μαγειρεψεις για φιλους σου, ανοιγεις την πορτα, διαλεγεις το ζωο, το σφαζεις και το μαγειρευεις επι τοπου. Ή βαζεις εμενα και την yin να κανουμε τα ψωνια και μετα ξεχασες και να βαλεις και το κρεας στον φουρνο που ειχες για τους εβραιους και εκαψε και την πετσουλα

οχι,για το σουσμπιτε λεω αν εχει διαφορα στη γευση(σημαντικη) απο οτι με το μαγειρεμα στα καρβουνα ασπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μωρη υστερικια εσυ, οταν θες να μαγειρεψεις για φιλους σου, ανοιγεις την πορτα, διαλεγεις το ζωο, το σφαζεις και το μαγειρευεις επι τοπου. Ή βαζεις εμενα και την yin να κανουμε τα ψωνια και μετα ξεχνας και να βαλεις και το κρεας στον φουρνο που ειχες για τους εβραιους και εκαψε και την πετσουλα

 

Όχι ρε μλκ, θα με πιάσει λιγούρα το βράδυ και θα μείνω νηστικός γιατί δεν έχει μπει ακόμα Μάρτιος να 'ναι έτοιμο το κρέας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε μλκ, θα με πιάσει λιγούρα το βράδυ και θα μείνω νηστικός γιατί δεν έχει μπει ακόμα Μάρτιος να 'ναι έτοιμο το κρέας.

Θα το παρεις απο την φαρμα σου το κρεας? Γιατι ποιος παει και αγοραζει απο τα μαγαζια? Μπορει να σε πιασει λιγουρα στον δρομο που να τρεχεις

 

 

οχι,για το σουσμπιτε λεω αν εχει διαφορα στη γευση(σημαντικη) απο οτι με το μαγειρεμα στα καρβουνα ασπουμε.

 

 

Ναι ειναι πιο γευστικο γιατι δεν εχεις καμια απωλεια γευσης. Πχ εγω τωρα που ειχα κατεβει ελλαδα ειχα φερει μαζι μου μαγειρεμενο κρεας με αυτο τον τροπο και οταν εφτιαξα για την μανα μου και για τους φιλους μου απλα τελειωνα το μαγειρεμα σε ενα καυτο τηγανι. Το καλοκαιρι θα κανω το ιδιο αλλα το τελειωμα θα γινει στα καρβουνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε μλκ, θα με πιάσει λιγούρα το βράδυ και θα μείνω νηστικός γιατί δεν έχει μπει ακόμα Μάρτιος να 'ναι έτοιμο το κρέας.

έλα μωρε μαλακα υπερβολικε και συ δεν εχεις ακουσει οτι το καλο πραγμα αργει?

 

Ο τουφας μαγειρευει τα Χριστουγεννα.

Για το Πασχα.

 

τουφαςφακτς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sabpaxa: http://www.chefsteps.com/courses/accelerated-sous-vide-cooking-course στα δεξια το module1 απανταει σε οτι με ρωτας (με πιο καλο τροπο απο τον δικο μου)

 

 

έλα μωρε μαλακα υπερβολικε και συ δεν εχεις ακουσει οτι το καλο πραγμα αργει?

 

Ο τουφας μαγειρευει τα Χριστουγεννα.

Για το Πασχα.

 

τουφαςφακτς

 

 

 

Αντε παλι...

Μια μοσχαρισια μπριζολα 2 cm σε παχος θελει ~35 λεπτα για να γινει. Αυτα που μαγειρευω τωρα θελουν 5+ ωρες στον φουρνο επειδη μιλαμε για φτηνα/σκληρα κομματια κρεας, και το αποτελεσμα θα ειναι κατωτερο. Γινεται να το κανω και εγω στον ιδιο χρονο, αλλα η υπομονη ανταμειβεται επειδη το κολαγονο αντιδραει πιο καλα ετσι.

Επισης μετα το μαγειρεμα θα τα βαλω στην καταψυξη και οποτε θελω το βγαζω και το τρωω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όχι ρε μλκ, θα με πιάσει λιγούρα το βράδυ και θα μείνω νηστικός γιατί δεν έχει μπει ακόμα Μάρτιος να 'ναι έτοιμο το κρέας.

έλα μωρε μαλακα υπερβολικε και συ δεν εχεις ακουσει οτι το καλο πραγμα αργει?

 

Ο τουφας μαγειρευει τα Χριστουγεννα.

Για το Πασχα.

 

τουφαςφακτς

Λέω να μαζευτουμε να τσιμπισουμε κατι, για το πτυχίο του παιδιού μου...θα μαγειρεψει ο Τουφας ;ρΕλπίζω να χει προλάβει να τις ψησει μεχρι τοτε.Αποστολή από το GT-S5830 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...