Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread V


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nicoc89

    2558

  • viper2005

    2348

  • leftermann

    1563

  • athlios

    1526

"Έχουν τα ζώα ψυχή;". Χμ... Έχω περάσει αρκετές ώρες συζητώντας το συγκεκριμένο θέμα.

Πρώτα πρέπει να ορίσουμε τι εστί ψυχή (χονδρικά). Ψυχή είναι η συναίσθηση; Η συναισθηματική νοημοσύνη; Οι αναμνήσεις; Οι ευαισθησίες; Όλα τα παραπάνω; Αν ναι, τότε ναι. Τα ζώα έχουν ψυχή γιατί διαθέτουν όλα τα παραπάνω.

 

Η βασική ένσταση όσων λένε "όχι" είναι στο κομμάτι της συναίσθησης. Κι όμως, τα ζώα, στο επίπεδο που τους επιτρέπει η φύση τους, μπορούν να ζυγιάσουν καταστάσεις, να αντιληφθούν τις δυσάρεστες συναισθηματικά καταστάσεις των γύρων τους, μπορούν να νιώσουν πένθος για άλλα ζώα και γι'ανθρώπους, μπορούν να νιώσουν ντροπή, μετάνοια... 

 

Και το πιο συζητημένο σημείο αυτής της αναζήτησης, είναι αν τα ζώα μπορούν να αγαπήσουν. Δεν ξέρω. Ξέρω ότι μπορούν να δεθούν. Να νοιαστούν, να προστατέψουν. Να ανησυχήσουν, να ζητήσουν παρηγοριά, να εμπιστευτούν (τυφλά πολλές φορές). Να νιώσουν την απώλεια. Αυτό δεν είναι αγάπη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δε παμ καλά.

Ειναι η - και γω δε ξερω ποια - φορά που ξαναγραφω τετοια στο τοπικ..

 

3 συμφοιτητριες μου ειναι αρραβωνιασμενες/παντρεμενες και με παιδι (οι δυο στα σκαριά)

 

Γιατι παθαινω τετοιο σοκ οταν τα βλεπω, μπορει να με εξηγησει καποιος;;;;;

 

 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ 26-28ΧΡΟΝΩΝΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙ;;;;;; ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ;;;

 

(ΥΓ. Η μια ήταν και παρτολα ρε γμτ...Να αναρωτιεμαι ειναι....)

 

Η εποχη της κρίσης εφερε περισσότερο φυκι-φυκι, και μιας και λεφτα δεν υπαρχουν κοβουμε και το προφυλακτικό;;;;

ΩΡΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;

BradshawOMG.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δε παμ καλά.

Ειναι η - και γω δε ξερω ποια - φορά που ξαναγραφω τετοια στο τοπικ..

 

3 συμφοιτητριες μου ειναι αρραβωνιασμενες/παντρεμενες και με παιδι (οι δυο στα σκαριά)

 

Γιατι παθαινω τετοιο σοκ οταν τα βλεπω, μπορει να με εξηγησει καποιος;;;;;

 

 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ 26-28ΧΡΟΝΩΝΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙ;;;;;; ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ;;;

Που να'βλεπες και κάποιες στα 21-22..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My point exactly!

Στο φμπ τα ειδα και σοκαριστηκα!

Uhmm no...

 

Βασικά πιο πολύ για εσένα πήγαινε το σχόλιό μου γιατί μου φαίνεται πολύ αφελής(αν όχι λάθος) ο συλλογισμός σου.

 

Ότι 2-3 από τις δεκάδες συμφοιτήτριές σου κάνουν παιδιά, σημαίνει κάτι; Είναι τόσο λάθος ή μήπως δεν συνέβαινε παλιότερα;

 

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ηλικίες 26-28 που δεν είναι μεγάλες αλλά ούτε και μικρές. Είναι οκ. Στην αρχή του ποστ σου νόμιζα θα έλεγες για ηλικία 21-22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς το είχαμε αναλύσει με το team παλιότερα, τα πρακτικά θα σας τα δώσω σε google doc εν καιρώ, αλλά κοντολογίς στο σεξουαλικό καταλήξαμε ότι η κρίση θα φέρει στροφή στην πίπα, εις βάρος του σεξακίου.

 

Η πίπα θα ανέβει δηλαδή, χωθείτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ αφελής ε;

 

Κοιτα για να εχουν κανει οικογενεια στα 28, θα εχει προηγηθει μια γνωριμια τουλ 2 χρονια (για να βεβαιωθεις και για τον άλλον),συν το παιδί.

Δλδ 26.

 

Σορυ, αλλά στα 26 μου φαινεται πιο λογικο μια γυναικα να κανει μεταπτυχιακο ή να δουλευει και να μην ψαχνεται για γαμο τοσο νωρις.

 

Πρωτα κανουμε κομποδεμα και μετα οικογένεια, ετσι νομιζω ειναι το σωστό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς το είχαμε αναλύσει με το team παλιότερα, τα πρακτικά θα σας τα δώσω σε google doc εν καιρώ, αλλά κοντολογίς στο σεξουαλικό καταλήξαμε ότι η κρίση θα φέρει στροφή στην πίπα, εις βάρος του σεξακίου.

 

Η πίπα θα ανέβει δηλαδή, χωθείτε!

 

Για ανελυσε λιγο τον συλλογισμο σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ αφελής ε;

 

Κοιτα για να εχουν κανει οικογενεια στα 28, θα εχει προηγηθει μια γνωριμια τουλ 2 χρονια (για να βεβαιωθεις και για τον άλλον),συν το παιδί.

Δλδ 26.

 

Σορυ, αλλά στα 26 μου φαινεται πιο λογικο μια γυναικα να κανει μεταπτυχιακο ή να δουλευει και να μην ψαχνεται για γαμο τοσο νωρις.

 

Πρωτα κανουμε κομποδεμα και μετα οικογένεια, ετσι νομιζω ειναι το σωστό....

Ετσι είναι το φυσιολογικό! Έχω ήδη 2 φίλες (είμαστε 23) που πρήζουν τα αγόρια τους να σχεδιάσουν τη ζωή τους (τουτέστιν, να παντρευτούν σε 2-3 χρόνια). Κι επειδή προσπαθώ να τις κάνω να καταλάβουν ότι τ'αγόρια τους μάλλον φρικάρουν, γίνομαι η κακιά της παρέας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...